Letošní předávání Oscarů je již minulostí. Největší hvězdy Hollywoodu se sešly ve slavném Dolby Theater v Los Angeles z jednoho jediného důvodu. Aby zlaté sošky pro hvězdy filmových pláten opět po roce poznaly své majitele. 94. ročník Cen Americké filmové akademie se však ani letos neobešel bez kontroverzí a zajímavých okamžiků. I přesto, že pozornost celého světa se po skončení cen obrátila k nečekané facce, zapomínat by se nemělo ani na další důležité momenty, které večer přinesl. A to právě proto, že kromě oceňování nejlepších snímků by tato událost měla sloužit jako platforma pro zvýšení povědomí o společenských problémech, jako tomu bylo již mnohokrát v historii předávání cen. Podařilo se to i letos? A která témata současného světa galavečer otevřel? Shrnujeme nejdůležitější momenty.
Aniž bychom chtěli Oscarům křivdit, lidé po celém světě jejich předávání nesledují z toho důvodu, že by umírali touhou vědět, kdo získá sošku za nejlepší scénář či filmovou hudbu. Opravdový důvod stojící za sledováním události je jednoduchý. Lidé očekávají, že přijde něco zajímavého. Neotřelého. Něco, o čem se bude několik dní, ideálně týdnů nebo let po skončení ceremonie mluvit. A je potřeba říct, že něco takového opravdu přišlo. Řeč je hlavně o oné facce, o které už asi slyšel i ten, kdo o filmovém průmyslu neví vůbec nic.
Celý galavečer otevřely tři komediální herečky, které se rozhodně nedržely zpátky, a hned v úvodu celé ceremonie se dotkly současných problémů, se kterými se potýkají nejen Spojené státy. Amy Schumer, Regina Hall a Wanda Sykes nešetřily ani Americkou filmovou akademii, která celou událost každoročně pořádá.
započala Amy Schumer svůj proslov a upozornila tak na problém platové nerovnosti žen a mužů, který trápí ženy po celém světě.
Od celého sálu si vysloužila bouřlivý potlesk. Platová nerovnost je totiž problémem, se kterým se ženy potýkají téměř ve všech oborech. Žena ve Spojených státech dostává v průměru o 14 % nižší plat než muž pracující na stejné pozici. Důležitou roli hraje také barva pleti a původ. Platová mezera mezi pohlavími se stále více rozšiřuje, pokud je žena Afroameričanka nebo Latinoameričanka.
Na platovou nerovnost upozornila na předávání Oscarů již Patricia Arquette. Vítězka zlaté sošky v roce 2015 využila svůj moment na pódiu, a místo obvyklého poděkování promluvila o důležitosti platové rovnosti.
Herečky a moderátorky nezapomněly také na Mitche O’Connella. Senátora, který šest měsíců blokoval nový zákon na pomoc obětem násilí.
Wanda Sykes, která se k LGBTQ+ komunitě hlásí od svého coming-outu v roce 2008, členy této komunity na Oscarech podržela v souvislosti s kontroverzním zákonem, který nově platí na Floridě. Na základních školách se jím zakazuje diskuzi o sexuální orientaci a genderové identitě. Zákon vyvolal vlnu protestů. Lidé se obávají, že začne docházet k diskriminaci členů LGBTQ+ komunit. Zákonu se ve zkratce říká „Don’t Say Gay“, což odkazuje na znění zákona, na což moderátorka večera pohotově zareagovala:
všechny tři moderátorky se po těchto slovech rozezpívaly a několikrát důrazně zopakovaly slovo „gay“, čímž se vymezily proti floridskému zákonu.
Okamžik, u kterého strnuly výrazy nejen přítomným v sále, ale také všem, kteří galavečer sledovali v televizi. Oblíbený herec Will Smith, který na galavečer dorazil se svou manželkou Jadou Pinket Smith, došel na pódium a uštědřil moderátorovi Chrisu Rockovi pořádnou facku.
Důvodem bylo Rockovo vtipkování, při němž si nebral servítky. Podle reakce Smitha ale přestřelil, když se opřel o jeho ženu Jadu, kterou zmínil v souvislosti s pokračováním snímku G.I. Jane. Herečka a manželka slavného herce totiž v posledních měsících nemá vlasy. Na vině je však alopecie – nemoc, která způsobuje vypadávání vlasů a chlupů, ne její dobrovolné rozhodnutí nebo módní střih. To jejího manžela rozběsnilo natolik, že se okamžitě vydal na pódium vyřídit celou situaci nepříliš diplomatickou cestou.
V tento moment se celý svět začal ptát, pokud šlo o reálnou facku, nebo sehranou scénku, jak je u hollywoodských herců zvykem. Domněnky ale vyvrátil o několik desítek minut později sám Will Smith. Poté, co na pódiu přebral Oscara za nejlepšího herce ve filmu Král Richard, se za své předchozí chování omluvil. Fakt, že šlo o jeho první zlatou sošku v životě, zastínila facka, která se na pódia galavečerů nehodí.
Na druhou stranu by Akademie měla Willu Smithovi poděkovat. Ač je to smutné, tak právě tento okamžik je jedním z důvod, proč o letošních Oscarech mluví celý svět.
Opravdovou radost může mít z včerejší noci Billie Eilish. Mladá zpěvačka se se stejnojmennou písní k filmu „No Time To Die“ totiž zapsala do historie. Stala se nejmladší zpěvačkou, která se stejnou písničkou zvítězila ve třech kategoriích – ceny si odnesla i z předávání cen Grammy i Zlatých glóbů – navíc se stala první vítězkou narozenou po přelomu tisíciletí.
I přesto, že se udílení cen odehrávalo na pozadí války, v místě předávání sošek jako kdyby žádná válka neexistovala. I o covidu se ten večer mluvilo víc. Celý sál sice držel minutu ticha za oběti války ruské agrese, na akci takových rozměrů je to však trochu málo. Jediná důležitější zmínka na pódiu padla od Mily Kunis, herečky ukrajinského původu, která na pomoc Ukrajině pomohla společně s manželem Ashtonem Kutcherem vybrat přes 30 milionů dolarů. Slov díků se jí dostalo dokonce i od samotného ukrajinského prezidenta. Z pozice předávající měla Kunis šanci vyburcovat publikum, této možnosti ale nevyužila. Její proslov se skládal spíše z frází, které se o válečný konflikt jen neurčitě otřely.
To bylo vodou na mlýn Seanu Pennovi, který momentálně natáčí dokument na Ukrajině. Vítěz zlaté sošky již před ceremoniálem řekl, že by měl být celý ceremoniál bojkotován, pokud Akademie nevyzve na pódium ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjho. Dobrý nápad, že? Ukázat americkému publiku, co se děje za hranicemi Spojených států. Akademie to ale ignorovala, a k žádnému bojkotu ze strany slavných hvězd nedošlo.
Filmový galavečer dlouhodobě bojuje s nižší sledovaností. Zatímco v minulosti patřilo předávání cen k nejprestižnějším večerům americké televizní zábavy, které musela vidět celá země podobně jako třeba Superbowl, nyní zájem diváků klesá. Ceremonie v minulém roce přilákala ke sledování nejméně lidí za celou svou existenci. V uplynulé dekádě byla sledovanost nejvyšší v roce 2014, kdy předávání sledovalo 44 milionů diváků. V minulém roce klesla sledovanost na nové minimum, televizi si tehdy zapnulo pouze více než 10 milionů lidí. Neochvějná pozice Oscarů jakožto nejvýznamnější Hollywoodské akce se otřásá v základech. Příčiny mohou být různé. Jedním z nich může být nezájem o filmové ceny, nedostatečný sociální impakt, který galavečer v posledních letech ukazuje, nebo směřování k novým pravidlům, která mají platit od roku 2024.
Akce jako tyto by neměly být jen o lesku krásných rób a následných bujarých večírcích, ale hlavně adresování celospolečenských problémů. Letošní předávání mělo perfektní příležitost, opět se to ale až na výjimky v úvodu ceremonie spíše nepovedlo. Počkáme si, co přinese příští rok.
Zdroje: CNBC.com, theweek.com, AP News, CBS News, American Independent, npr.org, Independent