Top hledané
Výsledky (0)
Konflikt na Ukrajině mění ekonomickou mapu světa

Nejdříve hlasitý odchod, poté tichý návrat. Které firmy zůstaly v Rusku a které se vrací?

Radek Polák
05. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Západní značky opouští Rusko. Často pod tlakem svých zákazníků

Důsledky války na Ukrajině znamenají pro Rusko nejen nové sankce, ale i úprk velkého počtu západních firem z tamního trhu. Je mezi nimi také řada českých. Kompletně zde ruší svoje aktivity například softwarová společnost JetBrains a výrobce automobilů Škoda Auto. Některé společnosti i přesto zůstávají. 

 

Ztracené lidské životy, zničená infrastruktura a obydlí jsou nejsou jediným výsledkem rusko-ukrajinských bojů. Souvisí s tím i protiruské sankce vlád západních států a omezení aktivit řady nadnárodních firem a značek.

Mizí stovky firem

Kvůli tomu se už Rusové nebudou moci nově dívat mimo jiné na filmy z produkce studií Walt Disney, Paramount a Warner Bros. Nahradí je prý snímky z Číny, Indie, Kazachstánu a Uzbekistánu. Z tamního trhu mizí také nové produkty od Microsoftu, automobily Škoda a Volkswagen nebo nábytek IKEA.

Část firem končí na Východě úplně, jiné částečně. Omezení nabídky hlásí rovněž švýcarský koncern Nestlé, jenž byl zejména na sociálních sítích v prvních dnech války jedním z nejčastějších terčů kritiky. Důvod byl jasný. Zdráhal se jakkoliv opustit teritorium, které mu sice přináší velké zisky, současně tam ale odvádí nemalé daně, které mohou sloužit pro financování agresivní Putinovy válečné mašinérie.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Úplně se pak stahuje například banka Société Générale, jež se dohodla se na prodeji svého podílu v Rosbank a v dceřiných pojišťovacích společnostech tohoto ruského věřitele. U nás vlastní tento francouzský finanční ústav Komerční banku, která Ukrajinu otevřeně podporuje.

Otevřít v galerii (3)
Smráká se nad ruskou ekonomikou?
Smráká se nad ruskou ekonomikou?Zdroj: Freepik

„Považuji za samozřejmost, že v zemích s vysokou mírou sociální a ekonomické vyspělosti lidé pomáhají těm, kteří se dostanou do obtížných životních situací. A nezáleží na tom, jestli jde o jednotlivce, nebo jako v tomto případě o tisíce osob. Velmi mě proto těší vlna solidarity, která vzešla od zaměstnanců Skupiny KB,“

komentoval pro LP-Life generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka pomoc firmy i jejích zaměstnanců Ukrajině. Ta v konečném součtu dosáhla 20 milionů korun.

Kromě banky Société Générale se z Východu stahují i některé ryze české značky. Zmiňme třeba Škodu Auto, Lasvit a Jablotron.

Celkově se tak pozastaví provoz nebo zcela zruší desetitisíce prodejen. Místní reklamní průmysl tím přijde mimo jiné o zhruba 3,5 miliardy dolarů, tedy necelých 80 miliard korun, jak zjistil průzkum společnosti Insider Intelligence.

To vše má samozřejmě dopad i na ty, kteří z východního trhu odchází.

V letošním roce očekáváme výpadek prodeje našich výrobků do Ruské federace ve výši dvaceti milionů. Daleko bolestivější je pro nás ale situace na Ukrajině, kde náš celkový výpadek může v letošním roce dosáhnout padesáti milionů korun,“

přiznal před nedávnem pro Seznam Zprávy Byznys zakladatel obchodní skupiny Fenix Group Cyril Svozil.

Vedle západních brandů, kam lze zařadit i ty naše, končí ale také některé z dalších koutů světa. Obávají se totiž, že by přišly o své klíčové trhy na Západě. Příkladem jsou výrobce mobilních telefonů Huawei, PC techniky Lenovo nebo systému platebních karet UnionPay. Všichni pochází shodou okolností z Číny.

Otevřít v galerii (3)
Odchod hlásí i naše Škoda Auto
Odchod hlásí i naše Škoda AutoZdroj: Pixabay

Vnímání problému není ale jednobarevné

Některé společnosti však v Rusku stále zůstávají. Je mezi nimi například německý obchod se spotřebním zbožím Globus. Z českých jsou to Sigma Group, Toshulin a Kubíček VHS a výrobce technologicky vyspělých multifunkčních CNC obráběcích strojů a soustruhů, jak před nedávnem zjistil výzkum Univerzity Yale.

Šetření, jež realizovala skupina Mediabrands ve střední Evropě a Pobaltí, pak zase ukázalo, že nejvstřícnější jsou k odchodu firem z Ruska Poláci. Očekává to 85 procent z nich. Češi by se stejně jako Slováci spokojili s obchodními omezeními. Na opačném pólu je Maďarsko, kde proaktivní přístup k podpoře Ukrajiny provází spíše negativní dopad na postoj a nákup dané značky.

 

Dopad na média i manažery

Ruská cenzura, která nedovoluje o ukrajinském válečném konfliktu referovat objektivně, způsobila, že tamní veřejnost nemůže užívat ale ani zdroj zpráv Google News, streamovací platformu Spotify a další oblíbené kanály – Netflix a Youtube.

Z Putinovi velmoci však neutíkají pouze firmy a média, ale i vrcholoví manažeři. Jak uvedl magazín Hrot, první místopředseda představenstva největšího ruského finančního domu Sberbank Lev Chasis po devíti letech u největšího státního poskytovatele úvěrů tajně opustil domovinu, když využil svého dvojího občanství. Kromě ruského pasu má podnikatel také americký. K těm, kteří už z Ruska odcestovali, patří i bývalý prezidentův poradce Anatolij Čubajs a zástupce generálního ředitele Aeroflotu Andrej Panov. Do Izraele se pak před nedávnem vydala Elena Buninová, bývalá šéfka společnosti Yandex.

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6
Otevřít v galerii (3)
Trh firmy opouští i kvůli veřejnému mínění v jejich domácích zemích
Trh firmy opouští i kvůli veřejnému mínění v jejich domácích zemíchZdroj: Pixabay

Některé firmy se ale v tichosti vracejí 

K odchodu z ruského trhu se většina společností vyjadřovala opravdu nahlas, svůj návrat do Ruska se snaží provést co nejméně nápadně. Některé společnosti, které na počátku ruské invaze Rusko opustily, totiž zjišťují, o jak moc strategický trh pro ně jde, a v tichosti se vrací zpět. Příkladem takové společnosti může být automobilka Renault. Ta se sice v první vlně ruské invaze otočila zády, svůj odchod si ale záhy rozmyslela. Tento francouzský výrobce opět spustil provoz ve své továrně v Moskvě. Důvodem jsou silné vazby na automobilový průmysl. Renault patří k mezi jedny z prvních firem, které se do Ruska po přerušení provozu vrátily.

 

Zdroje: ČTK, Reuters, Bloomberg, Hrot, Mediaguru, Seznam Zprávy, tn.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze