Otevřené prostory dokáží s vaším domem udělat zázraky. Jde o velmi populární koncept, který spojuje moderní styl bydlení s minimalismem a luxusem. Nejen sladění interiéru, ale právě prostorová vyváženost a otevřený prostor dokáží působit pozitivně a způsobovat to, že je nám v takovém prostoru zkrátka příjemně. Jaké jsou základní typy otevřených prostor a jak jich dosáhnout?
Je to jednoduché. Všechno vychází z psychologie. Náš mozek totiž funguje tak, že pokaždé, když přijdeme do nějakého prostoru, začne místnost zpracovávat jako celek. Až poté se zaměří na detaily a menší části tohoto celku. Proto je logické, že otevřené interiéry na náš mozek budou působit pozitivněji než ty zastavěnější a plné detailů, protože u těch pro něj nebude tak snadné určit, k čemu tyto prostory slouží a jakou mají funkci.
říká Klára Niklasová, absolventka kurzu interiérového designu.
Kromě stránky psychologické zde hraje roli samozřejmě i stránka praktická. V otevřených interiérech je zkrátka snadnější se pohybovat.
Pokud si otevřený prostor představujete jako holobyt s minimem nábytku, není tomu tak. Nemá smysl následovat módní trendy, pokud se v bytě pak nebudete cítit pohodlně. Proto existuje více konceptů, které můžete následovat a vybrat si tak, co vám je příjemné. První možností jsou kompletně otevřené prostory, které opravdu nejsou pro každého. Jde o velice odvážné řešení, které celý byt spojuje v jeden velký, otevřený prostor. Dalším konceptem je prostor o něco uzavřenější, k rozdělení prostoru se v tomto případě používá nejčastěji právě nábytek, rostliny nebo různé textilní závěsy. Posledním z konceptů, který je aplikovatelný nejčastěji v klasických domech, kde se původně s otevřenými prostory tolik nepočítalo, je koncept otevřenosti a oddělenosti zároveň. Prostory jsou sice svým způsobem propojené, zároveň jsou ale rozděleny pevnou konstrukcí, která pevně definuje funkci jednotlivých prostor.
Poohlížíte se po vaší domácnosti a nepůsobí na vás otevřeným dojmem? To se dá snadno napravit. Každá místnost a její dispozice jsou sice odlišné, základní pravidla k dosažení otevřeného prostoru zůstávají podobná. V první řadě byste se měli zaměřit na funkční prvky, jimiž je nábytek. Ten by měl být místností rozprostřený rovnoměrně, pokud u nějakého kusu nábytku necítíte, že plní nějakou praktickou funkci, neváhejte se ho zbavit. To samé platí i u bytových doplňků. Někdy si něco pořídíme, protože se nám v obchodě líbí, nemají ale žádný praktický význam a narušují čistotu interiéru. Důležité jsou také barvy. Pro efekt vzdušeného prostoru se nejlépe hodí bílá, béžová, světle šedá nebo bleděmodrá. Všechno jste udělali, ale pořád to ještě není ono? Dopomozte si zrcadly nebo stolem a židlí ze skla či průhledného plastu. Základním pravidlem ale zůstává: řiďte se tím, co vám je příjemné a pohodlné!
Otevřené domácnosti jsou stále oblíbenější. Pokud sníte o otevřeném domě, možná právě pro vás může být atypický rodinný dům v Ohrobci, vzdálený 30 minut o pražského centra, který nabízí navazující prostorné místnosti s přímým vstupem do krytého bazénu, vzdušným vstupem na zahradu, na které najdete venkovní whirlpool, finskou saunu, zahradní posezení nebo také jezírko.
Zdroje: dovido.cz, living.cz, homebydleni.cz