Témata jednání byla hlavně hospodářská spolupráce, poválečná obnova a mezinárodní podpora Ukrajiny. Bylo přijato společné prohlášení, kde se obě vlády shodly na prohlubování spolupráce a na řadě konkrétních kroků.
Česká vláda měla v pondělí v Kyjevě společná jednání s ukrajinskou vládou. Kvůli ruským útokům měl jejich vlak hodinová zpoždění. Kromě premiéra Petra Fialy byli součástí delegace vicepremiéři Vít Rakušan, Marian Jurečka a Vlastimil Válek a ministři financí, obrany, zahraničních věcí a dopravy.
řekl Fiala.
Petr Fiala a několik čeští ministři dorazili do odstřelovaného Kyjeva, premiéra čekalo setkání s Denysem Shmyhalem i Volodymyrem Zelenským. Delegaci doprovázel bývalý ukrajinský velvyslanec v Praze a současný náměstek ministra zahraničních věcí Jevhenij Perebyjnis . Cestu v pondělí ráno narušily čtyři výbuchy, které otřásly centrem Kyjeva.
přiblížil zpravodaj ČT Michal Kubal.
Později vyšlo najevo, že kvůli výbuchům přišla delegace se zhruba hodinovým zpožděním. Ministři jednali se svými ukrajinskými protějšky o poválečné obnově Ukrajiny a ukrajinských uprchlících na českém území. Českého premiéra přijal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský, se kterým podepsal deklaraci k euroatlantické perspektivě pro Ukrajinu.
Ukrajinský prezident ocenil Petra Fialu státním vyznamenáním - Řádem knížete Jaroslava Moudrého 1. stupně za mimořádný osobní přínos k rozvoji ukrajinsko-české mezistátní spolupráce a podporu nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Ukrajinské ocenění v minulosti obdrželi Václav Havel či Karel Schwarzenberg .
řekl Peter Fiala s tím, že si váží ocenění právě od Zelenského, který podle něj statečně čelí ruskému agresorovi.
řekl český premiér.
Fiala považuje za naprosto automatické, že Česko bude pokračovat v humanitární a vojenské pomoci Ukrajině.
dodal Fiala.
Česko zatím Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,5 miliardy korun. Shmyhal zmínil houfnice DANA, tanky a obrněná vozidla, která podle něj fungují na frontě a pomáhají osvobození Ukrajiny.
konstatoval.
Podle Fialových slov chce Česko pondělní vládní návštěvou ukázat, že Ukrajina v boji není sama.
upřesnil Fiala.
Ukrajinský prezident ocenil příchod českých ministrů do Kyjeva v době ruského ostřelování. S Fialem jednali io obnově Ukrajiny, přičemž poděkoval Česku, že bude mít patronát nad obnovou Dněpropetrovské oblasti. Dodal, že Česko je již nyní připraveno spolupracovat na obnově některých objektů, které zničili Rusové. Vlády se přitom shodly, že na obnovu Ukrajiny by měl být použit i zkonfiskovaný ruský majetek.
Mluvilo se io tom, že by se Česko zapojilo do ukrajinských projektů oprav bojové techniky. To poskytne Česku nová pracovní místa a různé nové technologické příležitosti.
Ministr dopravy Martin Kupka přivezl do Kyjeva nabídku českých firem, které by se chtěly podílet na obnově Ukrajiny napadené Ruskem. Podle něj ukrajinská strana přislíbila, že bude vstřícná k českým firmám, které by chtěly na tamním trhu působit, a vytvoří pro ně dobré podmínky. Konkrétní pomoc nabízí železnici. Kupka oznámil, že svým protějškům předá do ukrajinštiny přeloženou nabídku firem, které se přihlásily Hospodářské komoře na výzvu k možnému podílu na obnově Ukrajiny.
V oblasti železnice je podle Kupky možnost spolupráce rozsáhlá, ať už se týká modernizace lokomotiv, případně dodávek nových lokomotiv, zejména na posun, nebo i dalších technologických částí, například zajištění výhybek.
uvedl a dodal, že Česko je v tuto chvíli schopno poskytnout Ruskem poškozované ukrajinské infrastruktuře množství konkrétní pomoci.
Petr Fiala s ukrajinským prezidentem podepsali také deklaraci o euroatlantické budoucnosti Ukrajiny. Petr Fiala poznamenal, že Ukrajina by měla mít jasnou perspektivu vstupu do NATO a EU. V požadavcích Evropské komise na vstup do EU již podle Fialy učinily výrazné pokroky.
řekl předseda české vlády.
Jako příklad uvedl dodání dieselových generátorů na výrobu elektřiny v hodnotě 20 milionů korun.
řekl premiér.
Česká návštěva v jednom z nejsložitějších období ukrajinských dějin je podle Shmyhala projevem obrovské solidarity a podpory. Zmínil také podepsání memoranda o spolupráci.
upřesnil Shmyhal a dodal, že se dotkly i otázek konfiskace ruského majetku, který by mohl být použit k obnově Ukrajiny.
Český premiér Petr Fiala po návratu z návštěvy Ukrajiny uvedl, že je třeba zvážit další sankce nejen vůči Rusku, ale také vůči Bělorusku. Minsk totiž Moskvě podle jeho slov pomáhá co se týče vojenské ofenzívy vůči Kyjevu a usnadňuje mu tak situaci.
zdůraznil Fiala s tím, že Moskva svou politiku nezmírňuje, ale naopak přitvrzuje. V této souvislosti poznamenal, že navzdory tomu, že jisté sankce vůči Minsku jsou již v platnosti, není možné, aby Rusko utíkalo ze sankcí prostřednictvím Běloruska.
vysvětlil ministr zahraničí Jan Lipavský.
Peter Fiala děkuje panu prezidentovi Zelenskému za plodná jednání a věří, že až příště pojede do Kyjeva, tak Ukrajina bude již svobodná země a bude země, která slaví vítězství.
Zdroje: Petr Fiala, Trend, Pravda, Nový čas, Webnoviny, Vláda ČR, ČT24, Volodymyr Zelenskyj, Novinky, vlastní dotazování