Jakub Horák, expert na politický marketing, spisovatel a digitální marketér. Jakub sice poslední knihu vydal velmi dávno, ale pro LP-Life magazín prozradil, že něco nového chystá. Jakub je také spolumajitelem tajného klubu Eccentric, kde je vstup pouze na speciální členství a adresu znají jenom členové. Aktuálně se nejvíce věnuje politickému marketingu, ve kterém je jako ryba ve vodě. Je velmi otevřený a nebojí se říct svůj názor, proto jsme se ho zeptali na nadcházející prezidentské volby. Mimo jiné se v rozhovoru dozvíte také jak se dostat do tajného klubu Eccentric, co si Jakub myslí o tom, že Andrej Babiš nedorazil do první televizní debaty a před soudem ho prohlásili nevinným v kauze Čapí hnízdo, jak hodnotí funkční období dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana a prozradil také, koho bude on sám volit.
Tohle je opravdu zábavná věc, protože jak se lidé dostanou do těch televizí a oni tam napíší, co jsou zač. Ono to začíná tak, že vám zavolají jednou a vy máte čas, tak si vás dají na nějakou listinu a potom vám volají pořád. A i když jim řeknete, že jste obchodník se smaragdem, oni to tam klidně napíší. A tímhle způsobem vznikají fámy. Kdysi dávno, když jsem psal pro Lidové noviny, tak jsem nejdříve napsal, že jsem publicista, ale zdálo se mi to nudné. Navíc, dnes si každý říká „publicista“… Tak jsem napsal, že jsem podnikatel. Potom jsem udělal reedici své první knížky, tak jsem tam začal psát, že jsem spisovatel a čtenáři na to docela „koukali“, jelikož moje články byly hodně radikální. Tak si říkali, kdo to tedy je? Jednou je spisovatel, potom podnikatel…Takže si tedy hodně stěžovali v redakci, ale redakci se ty ohlasy líbily.
Já jsem se stal expertem na politický marketing. To znamená, že rozumím mechanismu, jak probíhají volby, co se děje v politice a to je moje teď největší expertíza.
Eccentric pořád tajný pořád je. Oficiálně totiž existuje v barrandovských ateliérech a my pořád tvrdíme, že tam je. Potom někdy v půlnoci se přesouvá na Prahu 1, ale druhý den je spolehlivě zase v těch ateliérech.
Není to veřejné.
Je to zjistitelné pro někoho, kdo zná někoho z našich členů. Těch už je několik stovek. Jsou tam přednášky, na které chodí velice zajímaví lidé. Každý, kdo tu na přednášce byl, ví, kde ten klub je. Ta fáma, že ten klub je tajný, k tomu jednak patří a vlastně to tak skutečně je. Sem nemá přístup nikdo z veřejnosti. Není to veřejný prostor. Mohou sem přijít pouze členové, ale mohou si vzít hosta. Z tohoto pohledu je tento klub minimálně privátní.
Členství schvaluje klubová rada, což je velice složitý orgán, který o tom hlasuje, ale ve skutečnosti jsem to já.
Ano.
Poslední, co jsem dělal, byly volby na magistrát pro koalici Spolu. Předtím jsem dělal v Olomouckém kraji krajské volby. Co se ale týče prezidentské kampaně, tam jsem se neangažoval, protože jsem byl ředitelem ankety Český Slavík, která patřila Karlovi Janečkovi, který kandidoval. Já jsem slíbil, že budu nezávislý. To znamená, že jsem se do toho nějak nezapojoval. V pooslední době v takové recesi trošku tlačíme pana Baštu, protože si myslíme, že sebere hlasy panu Babišovi. Víme ale, že je to spíše taková legrace.
Kdo si myslíš, že má nejlepší kampaň? Jsou tam tři hlavní aktéři. Danuše Nerudová, Petr Pavel a Andrej Babiš. Kdo má nejlepší kampaň? Proč zrovna oni tři jsou ti hlavní? Je to tou kampaní, nebo čím se jim to povedlo, že dokázali oslovit tolik lidí.
Jak Petr Pavel, tak Danuše Nerudová mají udělanou velmi dobře kampaň. U Petra Pavla to dělají Michal Niederle a jeho tým. U Danuše Nerudové to dělá Tomáš Mrkvička. Oba dva jsou to zkušení profesionálové. Andrej Babiš s tou kampaní v podstatě pořádně nezačal. Ovšem hnutí ANO má také velmi dobrý tým. Sice z něj odešel Saša Brown, a Marek Hanč také tvrdí, že už tam nic nedělá. Je tam také Marek Prchal. Několikrát za sebou vyhráli volby, to znamená, že i oni budou mít dobře udělanou kampaň. Jsou to profesionálové. A důvodem, proč jsou tam tito tři kandidáti? Andrej Babiš je v podstatě nejslyšitelnější hlas opozice, je to druhý nejbohatší Čech, bývalý premiér a má kompetence. A ANO je nejsilnější politická strana v ČR. Má tedy voliče, kteří mu věří. Co se týká Danuše Nerudové a Petra Pavla…Oba dva se na tu kampaň tři až čtyři roky připravovali. Je za tím tedy spoustu úsilí a práce kandidáta ukázat se veřejnosti, získat si jejich sympatie a potom se prosadit na prezidenta.
Co se světa týče, tak ve své kampani masivně poprvé použil sociální sítě Barack Obama. Demokraté do toho dali desetkrát více prostředků než republikáni. Vyhráli volby a Barack Obama se stal prezidentem. O další roky později se z toho republikáni poučili. To znamená, že Donald Trump už nesvolával tiskové konference, ale oznamoval všechny věci přes sociální síť Twitter. Tam už ta sociální horečka taky existovala. Dnes se k tomu přidaly sociální sítě jako je Tik-Tok. Například Marek Hilšer si udělal Tik-Tok před 14 dny. Dnes mi volala redaktorka z Hospodářských novin a ptala se mě na to. Dnes je doba taková, že čím více lidí vás zná, tím je to pro vás lepší. Prezident musí spojovat, ne rozdělovat…Ty sítě zkrátka fungují.
Prognózy na účast v těchto volbách jsou vysoké. Také záleží, kolik lidí se podaří „zlanařit“ Andreji Babišovi. Mladí lidé, když mohou jít volit, tak jdou, protože poprvé mohou mít vliv na politiku, kromě toho, že něco „lajkují“ na Facebooku. Sociální sítě de facto k politice přivádějí. Nenávistné komentáře se tam šíří úspěšně. Oni tou politikou žijí už v těch 17 letech, když nemohou volit. A pokud mají dojem, že opravdu mohou volit, aby zrealizovali nějakou změnu, tak je to dokáže zaktivizovat velice silně.
Každý má právo říct, co si myslí, i lidé z Brna (smích). To ale k sítím patří. Člověk musí počítat s tím, že když tam něco napíše, tak kromě „likes“, tam budou lidé, kterým se to nelíbí. O tom ty sítě zkrátka jsou. Na druhou stranu je to velice efektivní. Andrej Babiš často zveřejňuje takové zvláštní výroky, které třeba vypadají směšně a všichni se nad tím začnou rozčilovat…
Přesně tak. Proto se to takhle dělá.
On zkrátka dělá, jak se říká “Zagorku“. On čeká, že se Danuše Nerudová a Petr Pavel na sebe navzájem vybijí a budou si nadávat. Potom ale přijde on, na tu poslední debatu na Nově a tak to všem natře. Je to taková strategie, kterou ostatně použil i Miloš Zeman. Fungovat to ale bude, protože všimni si, že oni o tom vědí, že tam ten Andrej Babiš nechodí. A všichni se ptají: „A přijde?“…
Politika je boj o moc, není to soutěž o neslušnosti.
Pokud to povede k tomu, že se všichni podívají na tu poslední debatu na Nově a Babiš tam začne mluvit o české ekonomice, čemuž velice dobře rozumí, a zažene ty kandidáty do úzkých. Bude tam s Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem. To bude ten poslední dojem, co si lidé z toho prvního kola zanechají. A potom začíná druhé kolo a vše, co se stalo před druhým kolem, se vymaže. To bude souboj těch dvou kandidátů a to on do těch debat chodit bude. Tady v podstatě říká, vy mi nejste rovni, nějak si tam debatujte a já potom bude s jedním z vás, kdo se nominuje a s tím já budu soupeřit. A tohle je velice dobrá strategie. Nevím, jestli jsi viděla debatu na ČT1 před Národním divadlem. Je tam osm lidí a představme si, že každý má pět minut na to, aby něco řekl. To je 40 minut a do toho to musí někdo uvést a pokládat otázky. A to je 60 minut a celá debata je pryč. V podstatě tam nikdo ani nemá šanci debatovat. Debata je o tom, že já řeknu A a ty řekneš B a já na to reaguji. Když je osm lidí a každý něco poví, to není žádná debata.
Jasně. A ještě ty dotazy… Kdy jste se naposledy dojal při hymně. A každý řekne, jak má rád českou hymnu. Co na to asi tak může říct. Že by řekl: „Česká hymna? Neznám.“
Budu volit Generála Pavla. Přece jenom v politické situaci, která dnes je, tak člověk, který má zkušenosti s NATO, bude pro zemi přínosný. Já to beru z toho pohledu, že kompetence prezidenta jsou zaprvé velení armádě a zadruhé diplomatická reprezentace České republiky. Prezident neurčuje výši daní, nerozhoduje o tom, jestli se vykoupí akcie ČEZu nebo bude levnější elektřina, jak se to snaží nastavit Andrej Babiš. Ten dělá tyto dvě věci, které jsem řekl. Myslím si, že Petr Pavel má pro to dostatečné kompetence. Avšak na druhou stranu, když se začaly objevovat ty věci z minulosti, tak jsem nadšený nebyl, jelikož jsem z rodiny, kde se po roce 1968 do KSČ nevstupovalo a neměli jsme takové přátelé. Na druhou stranu, člověk musí být realista. Jak říká profesor Bělohradský: „Člověk se nerozhoduje mezi nejčernějším Belzezubem a nejkřišťálovějším dobrem, ale vždycky máme rozhodnutí mezi dvěma zly. Tím ošklivým a ještě horším."
Je to dobře. Romantická láska je nejsilnější konstrukt, na kterém je postavené západní civilizace. A ten monogamní vztah, který je reprezentovaný tím manželstvím nebo nějakým dlouhodobým vztahem, je pokračováním. Jakého má člověk partnera, tak toho člověka soudíš. I ty soudíš kamarádky podle toho, jakého si našly kluka, nebo kluky, co mají za holku. Je to naprosto relevantní argument, aby si ti lidé učinili o tom člověku nějaký názor. A nenalhávejme si. V těch prezidentských volbách, jde hlavně o sympatie. Jde tam o kompetence samozřejmě, ale i o sympatie. Lidé si podávají otázky, jaký ten člověk je a to, v tom hraje roli. Samozřejmě i zvířata.
Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová, v tomto pořadí.
Určitě mám pro ně zprávu. Když nepůjdete volit, tak pak nenadávejte na to, co bylo zvoleno.
Miloš Zeman je velice sebestředný člověk. Říká se tomu „samožer“. On je velice chytrý a má hodně načteno. Tím přišel na to, že je nejchytřejší na planetě… To vedlo k bizarním výstřelkům, jako například, když pozval všechny novináře a řekl jim, ať se oblečou do slavnostního oblečení a potom tam spálil ty trenýrky. Nebo i vystupování jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, jak z nějakého kabaretu. Myslím si, že od doby Švejka jsme takovou zábavu nezažili. Na druhé straně Miloš Zeman měl zahraničně politickou koncepci, která zcela selhala. On tomu říkal politika všech horizontů. Tím pádem on tvrdil, že je přítel ruského prezidenta Putina, dokonce mu psal i dopis. Tvrdil, že skrz Čínu otevře investiční bránu do Evropy, která projde Českem. A jak to dopadlo? Ty investice, které nám byly slíbené z Číny, nikdy nepřišly, jeho poradce, který byl jakýmsi vyslancem těch čínských investic, tak ten je někde v Číně, v domácím vězení….No a Vladimír Putin napadl suverénní stát Ukrajinu a bombarduje tam civilisty a snaží se jim vypnout elektřinu. A to je jednoznačně porušení mezinárodního práva. Až takové, že se od toho distancoval i Miloš Zeman a řekl, že se mýlil. To znamená, že odchází s tím, že ta jeho zahraniční politika naprosto selhala.
Myslím, že by bylo dobré tomu úřadu vrátit určitou důstojnost a lehce ho zcivilnit. Martin Nejedlý, který měl kryt na mobilu s Vladimírem Putinem, doufám, že už ho sundal. Potom kancléř Minář, dále ty tajemné operace v Lánech, kdy se tam těžilo kamení, dřevo a tak dále, za což byl správce Lánské obory odsouzen, ale Miloš Zeman mu dal potom milost... Tohle jsou věci, které by se na Pražském hradě neměly odehrávat. Je to symbolická stavba, Pražský hrad je největší fungující komplex v Evropě. Máme tam vzpomínky na Jana Lucemburského nebo Karla IV., nemělo by tam docházet ani k malým zlodějinám.
Nepochybně. Prezident reprezentuje Českou republiku. Je hlavou státu. Může vetovat jakýkoliv zákon, to veto lze samozřejmě přehlasovat, ale i to je silná pravomoc. Uděluje milost a na vysoké úrovni se setkává s dalšími hlavami států. V případě, že bychom se dostali do nějakých problémů, tak dobrý prezident může té zemi hodně pomoct. Nebo naopak uškodit. Podívejme se třeba na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kdyby byl na Ukrajině slabší prezident, který by utekl a Rusové by obsadili Kyjev, nominovali by tam svoji vládu a Ukrajina by už dnes byla součástí Ruska. Prezident má zkrátka roli v tom politické systému, který máme.
Já jsem odůvodnění soudce slyšel a zdá se, že technicky vzato neporušili podmínky pro udělení té dotace a tím pádem nespáchali trestný čin.
Tohle je právní názor a ten mám na základě toho, co jsem slyšel od soudce a také na základě toho, co jsem slyšel od několika expertů na právo. A to nejsou žádní fanoušci Andreje Babiše. To jsou lidé, kteří říkají, ano, tak jak ta žaloby byla postavena, tak skutečně odpovědí na to je, že Andrej Babiš to založil s členy rodiny. Členové rodiny tam opravdu chodili dohlížet na stavby a opravdu se zdálo, že hrají nějakou roli. Odpovědí na otázku, jestli to byla rodinná firma a byla to malá rodina, tudíž měla právo na dotaci, tak si myslím, že soudce na základě výpovědí došel ke správnému zvážení. A že to takhle od začátku bylo zamýšleno. Samozřejmě z toho byli všichni udivení, protože ještě den předtím soudce Andreje Babiše rázně umravňoval, když tam vedl svoje monology. Dokonce zažádal, aby jeho poslední řeč byla zaznamenána jako zvukový záznam. Z důvodu toho, že mluvil tak složitě, že mu nerozuměl, co říká. Všichni tedy čekali, že Andrej Babiš bude před volbami prohlášen za vinného a všechny to překvapilo. Možná to překvapilo i Andreje Babiše…Fanoušci Andreje Babiše tvrdí, že před každými volbami se objeví soud s Andrejem Babišem. A stejně, kdyby byl prohlášen za vinného, tak řekne, že to je politický proces a že se odvolává. Ono by to na názoru těch fanoušků nic nezměnilo. Tohle je velké překvapení a o tom, jestli cykly těch soudních zasedání vycházejí skutečně tak, že před volbami je vždycky soud, o tom si netroufám spekulovat. Každopádně jediné, co mohu říct je, že ta kauza se táhne strašně dlouho. Včera jsem debatoval s Jindrou Šídlem, komentátorem a spolužákem z fakulty. Říkal, že když byla první schůze parlamentu ke kauze Čapí Hnízdo, tak jeho dceři bylo 17 let. To bylo v roce 2017. A od té doby se to několik let vyšetřovalo. Když je tu nějaký problém, tak se desítky let táhnou různá vyšetřování a člověk už potom ani neví, kde ta pravda je. Když ten soud nějak rozhodne, tak se stejně lidé rozhodují podle sympatií. Navíc ještě bude nějaké odvolání, dovolání.. .Soudy se tu táhnou velmi dlouho a někdo by s tím měl něco udělat.
Myslím si, že by prezidentka představovala takovou novou, svěží věc do toho politického systému. Sice tady máme Mirku Němcovou, což je moje oblíbená politička. Vážím si jí a je to velice chytrá žena. Je tady Markéta Adamová Pekarová a jsou tady i další ženy, jako například Alena Schillerová. Nějaké ženy v té politice tedy jsou. Premiérku jsme nikdy neměli. Prezidentka by tedy byla velice zajímavá a ženám by se to líbilo.
Nic proti tomu nemám. Kdybych měl komentovat Danuši Nerudovou... Myslím si, že kdyby nebyla žena, nebyla by tak populární. Kdyby byla muž, přijde ti, že je o něco zajímavější než Pavel Fischer nebo Marek Hilšer? Představ si, kdyby to byl Dan Neruda...nejsem si jistý. Ostatně jednoho rektora máme, je jím Tomáš Zima, který má 0,5%.
Nepochybně. Ženy se navzájem podporují, takhle to má i být. Já ani nic proti ženám ve vysokých funkcích nemám. Dokonce když se začala řešit na minulost generála Pavla, tak jsem si říkal, budu volit Nerudovou. Inteligentní je a je to takový nový zjev na politické scéně.
Ano, některé se chytají, na některé to může být moc. Říkají si, že to je taková zvláštní atmosféra z Ameriky, Německa, různost pohlaví... Ta hranice, kdo si myslí, že je to moc, nebo že je to naopak správně, je u každého člověka jiná. Za komunismu tady panovala formální rovnost mužů a žen. Na rozdíl od Švýcarska, kdy volební právo dostaly ženy, tuším, až někdy v roce 1986. Myslím si, že tady nevnímáme problém, že by ženy byly utlačované jako problém, který se například řeší v těchto volbách.
Ano, něco chystám. Problém je, že když píšu nějakou knihu, musíš se do ní úplně ponořit. Nemůžeš psát tři hodiny, potom ti někdo napíše, potom něco komentovat. Potřebuješ třeba měsíc nebo dva. Potřebuješ se dostat do toho příběhu. A vždycky, když jsem si říkal, že mám konečně čas, tak někdo přišel s nějakým projektem.
Zkrátka mě baví svět a lidi. Lidé se dokáží sblížit třemi způsoby. Buď spolu jedou někam na expedici, spí spolu nebo pracují na nějakém projektu. Když za mnou přijde někdo zajímavý a nabídne mi zajímavý projekt, nakoukám si to. Samozřejmě mě i zajímají peníze, které za to dostanu. Zajímá mě i ten člověk, lidé, co jsou okolo toho... Vždy si říkám, že by to byla škoda promeškat. Proto jsem tehdy vzal kampaň pro Piráty, bylo to fascinující... Říkal jsem si, že je neznám, ale že je to nová strana, je po celé republice. Tak jsem si říkal, že to chci zažít.
Teď mě nikdo nenapadá.
Ten je zajímavý, ale jak říkám, já jsem se těmto prezidentským volbám vyhnul.
Také děkuji.