Top hledané
Výsledky (0)
Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová zemřeli 21. února 2018. Ani pět let od vraždy novináře Kuciaka slovenské soudy kauzu zatím neuzavřely.

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové uplynulo pět let. Při této příležitosti byla vydána kniha a film

Kristina Valachyová
22. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Ján Kuciak a Martina Kušnírová

V úterý uplynulo pět let od jejich vraždy. Vrah si na ně počkal v domě ve Velké Mači, kde chtěli začít nový život a chystali se na svatbu. Místo toho se však konal pohřeb a Slovenskem otřásly protesty, které v následujících letech ovlivnily dění ve vládě.

Zuzana Čaputová s rodiči zavražděných
Zuzana Čaputová s rodiči zavražděných
Titulní strany slovenských deníků o vraždě novináře
 Robert Fico a Robert Kaliňák na plakátu

Prezidentka Čaputová a premiér Heger uctili jejich památku před památníkem

Otevřít v galerii (3)
Zuzana Čaputová
Zuzana ČaputováZdroj: Kancelář prezidenta Slovenské republiky

Připomínáme si vraždu dvou mladých lidí, Jana a Martiny, dvou lidí, kteří hledali pravdu. Řekla to dnes prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová při položení kytice květů k památníku zavražděných mužů, informuje televize JOJ.

„Martinka v historii, Ján v současnosti. A právě kvůli Janově práci byli zavražděni,"

řekla Čaputová. 

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

„Je tomu tak díky statečnosti mnoha vyšetřovatelů prokurátorů a soudců. Pokud jde o slušné Slovensko, myslím, že slušnost je asi to poslední, co člověka napadne, když charakterizuje slovenskou politiku. Lež chce být legitimizována jako alternativní názor a u politiků slova často předbíhají myšlenky, ale na slušnost nesmíme nikdy rezignovat. A hlavně nesmíme zapomenout na to, po čem jsme před pěti lety volali na náměstích, až budeme znovu rozhodovat třeba ve volbách,"

dodala Čaputová na závěr.

K výročí se vyjádřilo i několik politiků.

 

Mafiánský stát se nesmí vrátit

K vraždění mladých lidí se na Facebooku vyjádřila i předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová.

„Vražda Jana a Martiny byla obrovským šokem. Nikdo nečekal, že systém "našich lidí" a beztrestnosti zločinců, který nastavili Fico a Pellegrini, může zajít tak daleko. Stát pod vedením Smeru fungoval jako mafiánský klan, policie pracovala na objednávku oligarchů a sledovala slušné lidi," 

řekla.

„Ohavná vražda Jána a Marty otřásla zemí a lidé ve volbách v roce 2020 rozhodli, že takhle to na Slovensku dál nejde. Za naší vlády se rozbil systém mafianizace země, začali se vyšetřovat nedotknutelní lidé i korupční praktiky a mafie v policii. Způsoby, které Smer s Ficem a Pelllegrinim zavedl před vraždou Jána a Martiny, se však mohou velmi snadno vrátit. Pět let po jejich vraždě je Slovensko opět na rozcestí. Je naší povinností spojit síly a nedopustit návrat politiků, kteří 12 let Slovensko okrádali a budovali mafiánský stát. Jen tak má naše země naději na spravedlivou budoucnost," 

řekla.

 

Novináři musí být chráněni

Předseda Národní rady Slovenské republiky a hnutí Sme rodina Boris Kollár věří, že vražda Jána a Martiny bude spravedlivě potrestána. Uvedl to na sociální síti.

„Přestože od smutné události vraždy Jána a Martiny uplynulo již pět let, navždy se zapíše do srdcí Slováků. Datum 21. února 2018 změnilo život nejen jejich rodinám, ale změnu zaznamenala celá naše společnost. Pevně věřím, že tento hrůzný čin jednou najde své viníky a tato obrovská ztráta bude spravedlivě potrestána,"

uvedl Kollár.

 

Vražda se stala symbolem arogance moci

Otevřít v galerii (3)
Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Ján Kuciak a Martina KušnírováZdroj: Archiv Jan a Martina

Strana SaS Richarda Sulíka považuje za svou povinnost zabránit tomu, aby se tak ohavný čin, jakým byla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, už nikdy neopakoval, uvádí se v tiskové zprávě.

„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové byla pro Slovensko zlomovým okamžikem, který se nikdy neměl stát. Nemělo to dojít tak daleko, že teprve smrtí dvou mladých lidí se Slovensko vymanilo z područí vlád Směru. Vražda novináře se na Slovensku už nikdy nesmí opakovat,"

uvedl předseda SaS Richard Sulík.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Podle strany SaS se vražda Jána a Martiny stala symbolem arogance moci, která se nezastavila před ničím.

 

Novináři jako hledači pravdy

Ján Kuciak vycházel pouze z faktů, údajů a skutečných zjištění. Novináři by měli být hledači pravdy a kromě svobody by si měli být vědomi i své odpovědnosti. Vyzval je k tomu lídr OĽANO Igor Matovič.
Podle Matoviče měl Kuciak lásku k pravdě a jeho zjištění byla prosta manipulace. 

„Po pěti letech je prostor položit si ruku na srdce a zeptat se, zda slovenská média následovala Kuciakovu cestu,"

řekl lídr OĽANO na brífinku ve Veľké Mači. 

Připomněl, že lidé na Slovensku ve velké míře věří dezinformacím. Matovič vyzval novináře, aby byli hledači pravdy a nevytvářeli ji. Novináři by podle něj měli být odpovědní vůči společnosti a odolávat pokušení používat manipulace. 
Konstatoval, že k vraždě mohlo dojít díky systému, který vytvořili lídři Smeru-SD a Hlasu-SD Robert Fico a Peter Pellegrini. Kritizoval, že někteří novináři a politici legitimizují Pellegriniho stranu jako budoucího koaličního partnera. 

 

Vražda byla zneužita v politickém boji

Šéf opoziční strany Smer-SD Robert Fico vyzval politické strany k férovosti a požádal je, aby smrt dvou mladých lidí nezneužívaly v politickém boji. Uvedl to v reakci na prohlášení politiků o odpovědnosti strany Smer-SD v souvislosti se smrtí novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, píše portál Noviny.

„To, co se od dnešního rána děje v médiích, je typickým projevem toho, jak by demokratická společnost neměla vypadat," 

prohlásil Fico. 
Podle jeho slov média šíří obvinění proti představitelům Smeru-SD. Zopakoval, že vražda novináře v roce 2018 byla zneužita k politickým účelům šířením lží, které podle něj pokračují i dnes. Zdůraznil, že Smer-SD nemá se smrtí novináře a jeho přítelkyně nic společného, a odmítl nenávistné projevy vůči straně. V den pátého výročí vraždy řada politických představitelů uvedla, že vražda byla způsobena systémem nastaveným tehdejší vládou Smeru-SD.

 

Hlas Jána Kuciaka

Předseda parlamentního mediálního výboru Kristián Čekovský upozorňuje, že až dvě třetiny novinářů čelí nátlaku nebo výhrůžkám, zejména v online prostoru. Na rozdíl od minulosti je však podle něj policie novinářům nápomocná. V souvislosti s ochranou novinářů a zlepšením mediálního prostředí vyzdvihl například novelu infozákona nebo změny v RTVS. V rámci předložené novely trestního zákoníku upozornil na změnu skutkové podstaty trestného činu pomluvy tak, aby nebyla používána proti novinářům. 

„Připravili jsme skvělý mediální zákon s ohledem na to, že novinář by měl stát v centru demokratické společnosti, že by měl být chráněn možnostmi, které tato společnost nabízí. Zajistili jsme větší ochranu novinářského zdroje," 

nastínila ministryně kultury Natália Milanová na sociálních sítích.

Ta doufá, že se podaří prosadit další kroky v podobě novely trestního zákoníku a také změny v oblasti prevence kriminality. 

 

Kuciaka si připomněli i ve světě

Otevřít v galerii (3)
Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Ján Kuciak a Martina KušnírováZdroj: Profimedia

Novináře Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou uctili v úterý u památníku na náměstí SNP v Bratislavě také velvyslanci a zástupci diplomatických misí z přibližně 25 zemí. 

„Musíme posilovat svobodu a demokracii," 

řekl Vladimír Šucha, vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku.
Dodal, že pokud si lidé váží obětovaného života, nemohou polevit a zapomenout. 

„Nesmíme se nechat unavit krizemi, pak se unaví i demokracie,"

Šucha řekl.

Tamara Sternberg-Grellerová, vedoucí oddělení veřejné diplomacie velvyslanectví USA, poznamenala, že zavražděný novinář a jeho snoubenka bojovali za svobodu médií, transparentnost a podporu novinářů. Svoboda médií a transparentnost jsou přitom pevnými pilíři otevřené a svobodné demokracie. 

 

Vydání knihy 

Kniha KUCIAK je výběrem investigativních článků Jána Kuciaka publikovaných na serveru Aktuality.sk, kde také působil. Mimo jiné se zabýval kauzami podnikatele Mariána Kočnera. 

„Vražda Jána a Martiny otřásla nejen Slovenskem, ale i celou Evropskou unií. Všichni jsme sledovali, jak Slovensko na tuto hroznou zprávu reagovalo, a musím říct, že Slovensko reagovalo nejlepším možným způsobem. Lidé vyšli do ulic a protestovali proti režimu, ve kterém jsou vražděni novináři," 

řekla Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost, která byla hostem pondělní diskuse na portálu Aktuality, kde Ján Kuciak působil.

V den pátého výročí přichází do kin i dokumentární film o Jánu Kuciakovi a jeho snoubence. Film, který přijde do kin 23. února 2023, bude uveden s dosud nezveřejněnými výpověďmi svědků, důkazy, exkluzivními informacemi a materiály, oznámila distribuční společnost Bontonfilm.

 

Zdroje: Aktuality, FB Ministerstvo kultury SR, Noviny, Briefing ve Veľké Mači, Sloboda a Solidarita, FB Boris Kollár, FB Veronika Remišová, TV JOJ, Bontonfilm, vlastné dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze