Trh s nemovitostmi prošel od 90. let zásadními proměnami. Budoucí trendy v bydlení se pravděpodobně budou týkat zejména změn v dynamice mezí nájemním a vlastnickým bydlením.
Za několik posledních desetiletí se na tuzemském trhu z nemovitostmi odehrála řada změn. V této době země procházela procesem tranzice k demokracii, což se projevuje nejen na politické kultuře, ale také na trhu s bydlením. Nemovitosti jsou základním pilířem soukromého majetku, ale ten tady v podstatě několik desetiletí před rokem 1989 neexistoval.
Od regulovaného nájemného se přešlo k tržnímu a od levně privatizovaných bytů k tržním cenám s bouřlivou dynamikou. Pro drtivou většinu společnosti je hypotéka takřka synonymem pro nákup nemovitosti, ale v masovém měřítku se hypotéky uplatnily relativně nedávno, o čemž jsme psali zde. Dnes je objem financí vázaných na hypoteční úvěry větší, než výdaje státního rozpočtu.
Uvedené však neznamená, že nájemnímu bydlení odzvonilo.
uvedl na sociálních sítích k problematice bydlení ministr pro místní rozvoj a předseda pirátů, Ivan Bartoš.
Ve srovnání s uvedeným zeměmi máme skutečně vysoký podíl vlastnického bydlení (78,3 %). Švýcarsko je premiantem v nejnižším podílu vlastnického bydlení (42, 3 %). Ovšem Česko se pohybuje zhruba uprostřed celoevropského žebříčku. Na prvním místě v největším podílu vlastnického bydlení je Rumunsko, kde 95 % obyvatel žije ve vlastním a trh s nájemními byty je zde velmi marginalizovaný.
zazněl protinázor diskutujícího Lukáše, který trefně odráží zásadní trend ve snahách pořídit si vlastní bydlení. Penzijní systém se u nás netěší dobré perspektivě a jednou z cest, jak si v neproduktivním věku pomoci, je pořízení vlastnického bydlení. Proč však podobnou strategii nevolí ve Švýcarsku?
Ministr Bartoš také upozorňuje na problém levné práce v levné ekonomice. Tento zásadní aspekt potvrzuje i výše načrtnutá statistika. V zemích s nižšími mzdami je výraznější trend pořizovat si vlastní bydlení. Více vydělávající pracovníci v bohatých západních zemích mají vidinu zachování dobrých příjmu i v penzi, a tak vlastnické bydlení nepotřebuji a těží např. z větší flexibility nájmu.
Vláda se chystá podpořit výstavbu obecních bytů a podpořit trh s nájemním bydlením.
Podle Ivana Bartoše je také problém v konzervativním pohledu na problematiku, kdy lidé bydlením v nájmu ztrácí sociální status. Podle sociologů z AV ČR je problém také ve velké nejistotě spojené s nájemním bydlením i přes to, že hypoteční půjčky na mnoho let splácení přináší reálnou nejistotu při poklesu příjmu nebo nárůstu úrokových sazeb.
Odborníci však upozorňuji na negativní vlivy u výraznějších regulací.
varoval před neočekávanými důsledky ekonom Lukáš Kovanda.
Zdroje: SAV AV ČR, Twitter.com, facebook.com, statista.com