Mediálním tématem číslo jedna se v dovolenkovém období stalo zdražování v Chorvatsku. Místní obchodníci závislí na turistickém ruchu vždycky přistupovali k cenám kreativně, obzvláště v sezóně, celoevropská inflace se tak nemohla vyhnout ani jadranským letoviskům. Kdo má ještě v paměti ceny z loňské dovolené, může se dost divit. Na popularitě tak získala bližší alternativa na opačné světové straně.
V digitální éře informace o prodražených dovolených po internetu rychle putují, a tak se řada letních cestovatelů ohlíží po jiné destinaci s přívětivějšími cenovkami. Za levnými nákupy se jezdí k severním sousedům houfně, tak proč ne i na dovolenou.
Řada turistů volilo nejbližší zemi u Jaderského moře právě kvůli výhodnějším cenám a dobré dojezdné vzdálenosti oproti jiným letoviskům v Itálii, Španělsku, Řecku nebo Turecku. Obzvláště v oblíbených turistických destinacích jak oje ostrov Hvar nebo historické město Split vyletěly ceny ubytování a služeb pro návštěvníky opravdu vysoko a ačkoliv cenová hladina v Chorvatsku je stále nižší oproti západní Evropě, levná dovolená už pro zemi rozhodně není synonymem.
Ačkoliv léto a pláže jako Středoevropané máme spojené s jihem, moře na sever od našich hranic je blíže, než v oblíbeném Chorvatsku. Autem z Prahy se dá dojet k nejbližšímu chorvatskému koupání ve městě Rijeka za 8 hodin a 45 minut (podle Google map). Zatímco k plážím u polského Svinoústí výletník dojede z české metropole po německé dálnici za 6 hodin a 25 minut.
Svým způsobem, ale k Baltskému moři vede více cest než k Jadranu u chorvatského pobřeží. Z Ostravy se totiž dá dojet do dalšího letoviska na severu v Sopotách za rovných 6 hodin, zejména díky nově dostavěné páteřní dálnici A1 napříč polském od Trojměstí (Gdaňsk, Sopoty, Gdynia) až k českým hranicím.
Tímto směrem je možné vydat se i vlakem. Přímé spoje jezdí sice až z Bohumína, ale tam zastavuje řada vlaků jezdících po českém železničním koridoru. Cestovat vlakem je možné přes den, ale využít se dá i noční speciál s lůžkovými vozy, který zastavuje v řadě letovisek u Baltského moře na sever od Gdaňsku. Ať už se jedná o konečnou na turistickém poloostrově Hel tvořeném písečným náspem širokým jen několik stovek metrů, nebo je možné vlakem dojet až do městečka Leba, v jehož okolí se nachází přírodní park s písečnými dunami.
Písečné pobřeží je hlavní atrakcí dovolené u Baltu. Chorvatsko má samozřejmě se svými oblázkovými plážemi a teplou průzračnou vodou své nezaměnitelné kouzlo, ale písečná pláž má své výhody. Obzvláště pro děti jsou hrátky na nekonečném pískovišti u vody nenahraditelné.
Rodiny s dětmi ocení i typické mělké pobřeží, kdy se člověk do větší hloubky dostává jen velmi pozvolna a pro malé děti je tak koupání bezpečnější. Nicméně náruživí mořští plavci tuto "výhodu" nejspíše neocení. Navíc je Baltské moře podstatně chladnější než Jadran a dlouhé kilometry v něm naplavou spíše otrlejší otužilci, než letní plavci.
Chladné severské počasí se občas dostaví i v létě, neřkuli na podzim, který mají v oblibě milovníci mimosezónního cestování. Ironií osudu je, že ve zmíněných Sopotách na povětrnostní podmínky "pamatovali" a město díky termálním pramenům nabízí návštěvu některého z lázeňských center.
Nejen koupáním na dovolené živ je člověk a lokalita nabízí i řadu míst k výpravě za poznáním. Právě zde totiž oficiálně 1. září 1939 začal nejkrvavější vojenský konflikt v lidských dějinách. Na poloostrově Westerplatte proběhl první útok Němců během 2. světové války.
Událost dnes připomíná řada památníků, v okolí je také možné navštívit bývalé vojenské bunkry a řadu dalších památek připomínajících válku, které jsou hojně navštěvovaný milovníky vojenské historie. Druhá světová válka se podepsala i na současné podobě tzv. "perly severu", Gdaňsku.
Město bylo po utichnutí bojů rekonstruováno do středověké podoby, jelikož původní německé obyvatelstvo svobodného města bylo nahrazeno polskými přistěhovalci, a ti neměli zájem obnovovat město do autentické podoby první poloviny 20. století. Dnes je tak město vyhledávaným turistickým cílem, díky jedinečné historické atmosféře.
Polské pobřeží pak nabízí ještě jednu velmi často vyhledávanou kuriozitu, kterou bychom na evropském severu nečekali. Písek zde není jen hlavním lákadlem pláží, ale vytvořil zde také malou pouštní oblast. Nedaleko zmíněného městečka Leba se nachází národní park zahrnující i 2480 hektarů chráněné pouště. Vítr od moře navál na pobřeží tolik písku, které vytvořilo dokonce čtyřicetimetrovou dunu, zasypalo obvyklou vegetaci i původní osady. Tato tzv. polská Sahara je další exotickou zajímavostí na dosah ruky za pár hodin cesty autem.
Zdroje: icesty.cz, radynacesu.cz, zdopravy.cz, seznamzpravy.cz, druhasvetova.com, desperado.cz, blesk.cz