Výkonnost. Co ji určuje? Jak se měří a co znamená právě pro vás? Po čem sáhnete jako první, pokud cítíte, že potřebujete zlepšit váš život? Jaké služby nabízí kouč a kolik stojí hodina s koučem? Nebo si zajdete do knihkupectví koupit motivační knihu a doufat, že po jejím přečtení se vás život změní, že vám přinese nosnou myšlenku. Uchýlíte se ke kokainu, abyste vydrželi další den v práci a měli energii i další den a další den?
Spoustu z nás po přečtení motivačních knih, shlédnutí "sebezlepšujících" videích na sociálních sítích prahnou k tomu být stále dokonalejší, lepší, efektivnější. V práci nebo klubu si dáme "lajnu" abychom byli uvolněnější a zábavnější. Ať už nás pohání vnitřní hlas nebo závist, naše generace je závislá na hodnocení ostatních a na tom, aby nás společnost viděla jen v tom dobrém. Osobnostní výkonnost se přeci týká našich schopností a dovedností, které nám umožňují dosáhnout cílů a úspěchů v životě. Je těžké a zdrcující pokud by o nás někdo pochyboval. Výkonnost sama o sobě zahrnuje mentální, fyzické a emoční aspekty. Například schopnost koncentrace, motivace, efektivní řešení problémů a vedení sebe samého. Důvodem, proč jsme posedlí výkonností, může být různá. V dnešním konkurenčním světě má úspěch obrovskou hodnotu a mnoho lidí cítí tlak dosahovat neustálého zlepšování svého osobního a pracovního života. Sociální sítě, mediální vliv a srovnávání se s ostatními mohou posilovat touhu po větší úspěšnosti, což vede k hledání cest, jak toho dosáhnout.
Vidím to denně - 90 % případů, muži a ženy touží po tom být lepší, ať to stojí cokoliv. Pokud dosáhnout svého momentální cíle, stanoví si vzápětí další a nedají si ani prostor, se z úspěchu radovat, pochválit se. Je to velmi pomíjivé,"
komentuje koučka a terapeautka Petra pro LP-Life.
Koučink je metoda, která se stala velmi populární při zvýšení osobnostní výkonnosti a kvality života. Kouč pomáhá jednotlivci identifikovat jeho osobní cíle a rozvíjet strategie, které ho posunou směrem k jejich dosažení. Kvalitní kouč může poskytnout podporu, povzbuzení a konstruktivní zpětnou vazbu, což může výrazně zvýšit osobní produktivitu a úspěšnost. Cena za hodinový koučink se v Praze pohybuje kolem 1500 korun.
„Mluvíme o konkrétních potřebách klienta, o tom co může podniknout k posunutí se k danému cíli. Jako prim, ale beru nastavení klienta a to, aby si byl vědom svých schopností a pracoval s pokorou a respektem k sobě samému,"
dodává Petra.
Najdeme i mnoho dalších nástrojů ke zvýšení vlastní produktivity. Po různé online semináře a online "ezo" kurzy, které vám pomocí svého "know-how" pomohou k lepšímu životu.
Je jich mnoho, že? Člověk, který hledá kvalitní naučnou literaturu má rozhodně z čeho vybírat a často se stane, že je informacemi přehlcen a vlastně neví jak dál. V podstatě vše co se v knihách dozvíte, vychází z podobných principů a psychologických postupů. Základní je posilovat vůli, multitasking neexistuje a správné návyky jsou základ.
Často v knihách potkáme více hlavních hrdinů, kteří řeší nějakou konkrétní situaci nebo problém. Na několika příkladech vidíme jak dotyčný postupuje a v některém z bodů se s ním dokážeme ztotožnit a vidíme paralelu s naším životem. Můžeme číst o úspěšném manažerovi, který v životě překonal několik přešlapů, syndrom vyhoření až nakonec dosáhl všeho po čem toužil nebo o mnichovi, který prodal své Ferarri. Tyto příběhy mohou poskytnout inspiraci a ukázat, že úspěch je dosažitelný tvrdou prací a vytrvalostí.
Knihy vám mohou pomohou stanovit si konkrétní cíle, denní návyky, odstranit sebelítost. Některé z nich odrážejí vědecké výzkumy a statistiky. To může čtenářům poskytnout důvěru, že dané metody jsou podložené vědeckými poznatky. Jejich přenesení do běžného života bývá, ale obtížné. Vyžaduje to soustředěnost a velkou osobní motivaci. Každý den dělat malé kroky a vydržet, když vás nikdo nehlídá, pouze vy sami.
Další metodou po které, někteří z nás tíhnou, je stimulování únavy a podpora myšlení pomocí návykových látek. Ve společnosti tabuizované, nicméně i každodenní chleba vrcholných manažerů, politiků těch, kteří se dočasně potřebují uvolnit. Špatně nebo dobře? V České republice seženete gram kokainu přibližně za tři tisíce korun. Nicméně, kvalita i koncová cena záleží dle televize Nova a magazínu Idnes.cz na koncové poptávce. Názor, zda jsou drogy dobře nebo špatně si udělejte sami, o rozhovor na toto téma jsem poprosila pana Viktora Mravčíka, epidemiologa a výzkumného, vývojového pracovníka.
„Psychoaktivní látky jsou tady s lidstvem odpradávna. Lidé už v primitivních kulturách je používali ke zvýšení výkonu, k rozšíření nebo změně vědomí, např. při rituálech, při léčbě různých potíží apod. Užití psychoaktivní látky kvůli zvýšení nebo zlepšení výkonu nebo pro potěšení je legitimní způsob užití. Vezměme si např. kávu, čaj, energetický nápoj, alkohol při společenských příležitostech. Mezi psychoaktivními látkami jsou rozdíly v míře a povaze účinku. Tyto rozdíly ale nemohou vysvětlit dělení látek na legální a nelegální. Takže v principu podobné mechanismy, účinky, dopady apod. Platí pro alkohol, kratom nebo kokain,”
začíná rozhovor epidemiolog Viktor Mravčík pro LP-Life.
Můžeme si rekreačním užíváním drog vytvořit závislost a mohou drogy změnit naší osobnost?
Je zřejmé, že pokud si tělo a mysl zvyknou na navozený stav, vzniká závislost a stav závislosti bývá často chorobný s řadou negativních dopadů, včetně změny nálad, změnu trávení volného času, změnu životních priorit, změnu chování atd. Je proto důležité udržet si kontrolu nad užíváním psychoaktivních látek nebo nad jakoukoliv činností, která přináší libé pocity, které máme tendenci nebo touhu opakovat i přes eventuální negativní dopady. Ne každé užívání však vede k závislosti. Většina lidí dokáže udržet užívání psychoaktivních látek pod kontrolou a na společensky přijatelné úrovni. Závisí to také na celém kontextu, v jaké užívání probíhá, zda látka je legálně dostupná, zda je společensky tolerovaná, zda je kvalitní a bezpečná apod. Tedy důležitý je vzorec užívání a také celý situační a společenský kontext.
Proč vlastně drogy užíváme?
Často saháme k psychoaktivním látkám, protože chceme zahnat úzkost, strach, traumatický zážitek z minulosti apod. Tito lidé jsou obzvláště zranitelní ke vzniku závislosti.
„Platí to i o stimulantech, tj. látky, které zvyšují výkonnost a které se často užívají v prostředí noční zábavy nebo také lidmi, kteří potřebují být v práci psychicky výkonní, např. vrcholovými manažery. Pokud lidé nebo jejich okolí cítí, že ztrácí kontrolu nad užíváním a že užívání přináší negativní důsledky (zdravotní problémy, hádky v rodině, problémy v práci apod.), měli by hledat informace, jak kontrolu nad užívání získat zpět, nebo by měli vyhledat odbornou pomoc. V každém případě platí, že před jakýmikoliv psychoaktivními látkami je potřeba mít respekt a je potřeba v první řadě sebekontrola,"
Jaký máte názor na jejich regulaci? Proč jsou drogy společensky nepřijatelné?
Zákaz psychoaktivních látek, resp. zákaz jejich společenského nemedicínského užívání, který je vymáhán trestním právem s vysokými tresty (tzv. válka proti drogám), je slepá cesta. Moderní společnost by měla dostupnost psychoaktivních látek pro dospělé lidi umožnit za podmínky přísné regulace. Mít legální alkohol a současně nelegální konopí nebo MDMA nebo jiné netoxické amfetaminy nemá logiku z vědeckého hlediska a v současné době je i společensky neudržitelné. Různé psychoaktivní látky jsou součástí, i když třeba občasnou, společenského života a trávení volného času. Racionální politikou a přísnou, ale chytrou regulací bychom se měli postarat o to, aby rizika s nimi spojená byla co nejnižší. Je např jasné, že dostupnost dětem a dospívajícím by měla být zakázána u všech psychoaktivních látek, mj. protože mají omezenou schopnost (sebe)kontroly.
„A poznámka na závěr k právě probíhající kauze politiků, kteří byli vyfoceni při údajném užívání nelegálního stimulancia. Vzhledem k tomu, co jsem právě zmínil, by to neměl být důvod k jejich pranýřování nebo jejich rezignaci. Bylo by to pokrytecké. Naopak by to měl být podnět k tomu, abychom náš právní řád a společenský postoj upravili směrem k moderní regulaci psychoaktivních látek,"
dodává Viktor Mravčík pro LP-Life.
Zlepšení se, je legitimní cíl, který může vést k vyšší úspěšnosti a životní spokojenosti. Koučink je pozitivní a uznávanou metodou, která vám může pomoci dosáhnout svých cílů. Motivační knihy mohou být cennými průvodci na cestě k osobnímu růstu a úspěchu, a mohou poskytnout inspiraci a cenné návody. Užívání drog, jako společenský standart za přísných regulací? Co si myslíte vy, po jaké cestě půjdete?