Top hledané
Výsledky (0)
Reportáž z Grand Opening party Designbloku.

„Finanční rovina věcí je úplný nesmysl," míní designéři. Na Designbloku prozradili co nejdražšího mají doma

Aneta Šimečková
05. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Designblok je v plném proudu a my jsme byli u příležitosti Grand Opening party této zajímavé události. Akce se konala ve Veletržním paláci v Národní galerii Praha a výstava designu se rozprostřela do všech pater. Osobnosti ze světa designu jsme se ptali na to, co vůbec samotný design je, jaký originální kousek mají doma a kolik je stál. K tématu se vyjádřila i ředitelka Jana Zielinski nebo designér Jan Plecháč. 

„Je to 25. ročník s tématem cesta, takže já samozřejmě očekávám, že co nejvíce návštěvníků najde cestu na Designblok,“

zmiňuje ředitelka Jana Zielinski. 

„Úplně popravdě očekávám to, aby si událost lidé užili. Protože je to letos o tom oslavit to výročí. A co je to ten design? Je to teď skoro všechno, protože to slovo trochu devalvovalo. Často se používá, ale já si myslím, že to je protnutí estetiky a funkčnosti v tom správném průsečíku,“

míní designér Jan Plecháč.

Otevřít v galerii (1)
Grand Opening
Grand OpeningZdroj: Designblok, se svolením

Bohatství a design

Zajímalo nás v redakci, jak designéři nahlížejí na designové kousky a jejich ceny. Často ve společnosti koluje předsudek, že jsou produkty o něco dražší než ty „nedesignové“. Co na to říkají profesionálové?

„Předsudek to je. Kdybych si to nemyslel, tak bych to nedělal. Ale je důležité vrátit se k tomu, že i super věci nemusí být vlastně tak drahé. Čím se zabýváme my, tak to je ruční výroba skleněných produktů. Všechno děláme rukama. Proto je cena vysoká. Není to snobismus. Ale to, že je tam spousta lidské práce a úsilí za každým produktem.“

říká Jan Plecháč.

„Ty věci nejsou o tolik dražší. A vydrží podstatně déle. To znamená, že z hlediska udržitelnosti i investice je to dobré. Jedná se o věc, která je racionálně přístupnější. Někdy se vyplatí si koupit větší kvalitu a třeba si na ni i chvíli počkat. My designéři ani nevíme, že je to dražší. Ale ten rozdíl je tam obrovský,“

říká ředitelka Jana Zielinski. 

„Je nutné říci, že design není nutně drahý. To, co je dneska prezentované jako design je bublina, která v některých případech má smysl a v některých ne. Design má být demokratický a liberální. To znamená, že má být dostupný. Určitě se ale vyplatí investovat do kvality, ale ta kvalita nemusí jít ruku v ruce s vysokou cenou. To, že je nahlíženo na design, že je něco nedostupné a luxusní, to vůbec není pravda,“

říká designér Roman Vrtiška.

 A co mají designéři doma za zajímavé kousky, do kterých oni sami investovali?

Jan Plecháč odpověděl, že má doma jako nejdražší věc staré auto. Taková historická vozidla se podle serveru auto.cz mohou vyšplhat až na částku 40 000 eur.

„Já jsem si nedávno pořídila úplnou klasiku. Křeslo, které má speciální otoman, měla jsem na něj zálusk už delší dobu a konečně ho mám doma, a to křeslo stojí tak 250 000 tisíc korun,“

zmínila ředitelka.

„My s ženou sbíráme a vybíráme si umění a různé kousky nábytku a podobně. Takže nedokážu přímo říci, na co bych byl vyloženě pyšný. Máme doma třeba nějaké věci od našich kamarádů, které jsou jediné tři na světě,“

dodal Roman Vrtiška s tím, že takové věci se ani nikdy neprodávaly.

„Finanční rovina je úplný nesmysl, každý má vztah k něčemu jinému. Někdo může mít vztah třeba k malému obrázku co namalovalo vaše dítě, ale každý má jiné priority. Já mám rád třeba kresby od Michala Bačáka.

řekl designér Vladimír Žák. 

Největší festival designu střední a východní Evropy trvá od 4. do 8. října 2023. Srdcem projektu je Veletržní palác Národní galerie Praha. 

 

Zdroj: vlastní dotazování, auto.cz, Designblok

 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze