Na čtvrteční bratislavskou demonstraci může dnes navázat vlna dalších protestů napříč celým Slovenskem. O Ficovu snahu zrušit Úřad speciální prokuratury zabývající se řadou korupčních kauz lidí z jeho okolí se zajímá i Evropská komise. Pokud Fico necouvne, hrozí Slovensku stopka pro miliardy z Evropských fondů. Trest by mohl být ještě přísnější než v obdobném případě pro Polsko nebo Maďarsko.
Záhy po převzetí úřadu předsedy vlády Robert Fico (Směr) a jeho vláda připravily k poslaneckému hlasování zákon rušící Úřad speciální prokuratury. Jedná se o zvláštní složku systému slovenským státních zastupitelství, který se zaměřuje na nejsložitější případy hospodářské kriminality a politické korupce.
Role speciálních státních zástupců je na Slovensku obzvláště ožehavá, jelikož právě tento úřad řešil a řeší vraždu novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, který před několika lety doslova otřásl nejen slovenskou společností a politikou, ale šokoval celou Evropu. Mj. vlna demonstrací po organizované vraždě mladých lidí znamenala konec zdánlivě neotřesitelné pozice Roberta Fica v roli premiéra. Jenže jedna z nejvýraznějších postav slovenské politiky od rozdělení Československa je zpět u moci.
Jedním z prvních Ficových kroků se stal útok na státní zastupitelství. Politické vlivy směrem k orgánům hájícím právní stát jsou vždy velmi citlivou záležitostí. Fico však očividně s rušením zvláštní prokuratury pospíchá. Nejen, že návrh na její zrušení přišel jen několik desítek dní po převzetí funkce, ale má být odhlasován ve zkráceném řízení.
"Zdůvodnění, že speciální prokuratura údajně porušovala lidská práva, je totiž jen umělý argument, který má zakrýt to, že prokurátoři nemilosrdně šli po krku různým mafiánským skupinám, organizovanému zločinu a lidem z bezprostředního okolí Roberta Fica,"
vysvětlil pro ČRo okolnosti vzniku nového zákona na Slovensku sociolog Michal Vašečka z Bratislava Policy institutu.
Ačkoliv je Fico velmi cílevědomým politikem, může se stát, že na tento nevybíravý tah proti státním žalobcům může doplatit. Jestli zákon projde mezi poslanci má Fico ve vlastních rukou, ale jelikož má vláda v Národní radě většinu, není důvod si myslet, že poslanci mají jiný názor než jejich vládní kolegové.
Jenže zasahování do fungování právního státu však u svých členů nelibě nese Evropská komise. V tomto případě už směrem k slovenské vládě vyslala komise varování a krok kritizovalo i velvyslanectví USA na Slovensku. Nešlo by o první takovou roztržku mezi členským státem a Evropskou komisí. Do podobného konfliktu se dostalo už Maďarsko a Polsko. Obou zemím pak bylo kráceno čerpání evropských peněz, tentokrát komisaři však hrozí úplným zastavením finančních toků z EU.
Podle Vašečky je možné, že pro Fica komise nebude mít tolik pochopení jako pro Orbána nebo Kaczynského a opravdu na Slováky sešle tento bezprecedentní trest, který by znamenal ztrátu v miliardách Euro pro slovenské veřejné rozpočty. Srovnání s Polskem ukazuje ještě na jednu souvislost. krácení evropských fondů bylo jedním z témat předvolební kampaně, která stála vládní křesla stranu Právo a spravedlnost a doplatit na ni může i Fico.
"Protestní vlna lidí na Slovensku proti únosu demokracie a právního státu roste. Dnes můžeme potvrdit, že v úterý v 18:00 se veřejné protesty organizované našimi stranami odehrají v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině a Nitře. Víme, že se připravují i další města. Kontaktují nás stovky lidí, kteří se chtějí zapojit a zabránit koalici protiústavně, narychlo a v tichosti zlikvidovat speciální prokuraturu, snížit tresty za korupci a odebrat ochrany statečným vyšetřovatelům. Důrazně proto vyzýváme Petra Pellegriniho, aby tento hanebný postup zastavil,"
uvedl k chystaným na síti X demonstracím Michal Šimečka, šéf největší opoziční strany Progresivní Slovensko.
První protesty už proběhly minulý čtvrtek v Bratislavě. Nyní se podle Šimečky hodlají zapojit lidé z celé země. Postavit se Ficovi může právě jeho klíčový koaliční partner Peter Pellegrini a jeho strana Hlas, od kterého se očekávala určitá korekce Ficovy radikální politiky. Ovšem minimálně na vládní úrovni se zástupci strany Hlas proti kontroverznímu návrhu zákona nepostavili.
Zdroje: pravda.sk, irozhlas.cz, twitter.com, reflex.cz, autorský článek