/KOMENTÁŘ RADIMA ČERVENKY/ Premiér Petr Fiala (ODS) ohlásil nedávno dobrou zprávu. S koncem rekordní inflace se lidem opět zvednou i reálné mzdy, respektive růst mezd v ekonomice bude vyšší než zdražování. Někteří veřejní činovníci projev vzali jako signál, že nyní je vhodná chvíle sáhnout si na zaslouženou odměnu a konečně si dopřát růst životní úrovně a zlepšit si tak náladu po krizových letech.
Zaujala tak zpráva, že ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) platově poskočil a nyní má oficiálně větší plat než prezident. Co si o tom Petr Pavel myslí nevíme, ale možná má raději seskoky s padákem a na ty by mu stačila i jeho generálská vojenská výsluha.
Není známo kolik činí, ale vzhledem k tomu, že prezident během vojenské kariéry dosáhl na nejvyšší hodnost armádního generála a nejvyšší vyplácené renty vojáků dosahují na 70 tisíc korun měsíčně, asi by si Petr Pavel i bez prezidentských výhod mohl dovolit benzín do motorky a členství v parašutistickém klubu.
Ale jak je to s ředitelem VZP? Z mrzkých 225 tisíc korun měsíčně, jenž bral od roku 2012, mu mzda nyní poskočila na pěkných 355 tisíc a přeskočil tak prezidenta s částkou 341 tisíc a z dálky ukázal záda premiérovi se sumou 274 tisíc na výplatní pásce. Ke špičkové funkci patři i nějaká ta odměna. Pan ředitel Zdeněk Kabátek byl v posledních letech za svou práci navíc odměněn ročně sumou 1,2 miliony korun.
Na údaje přišli reportéři webu Seznamzprávy a jejich zvědavost se samozřejmě neobešla bez výkrut ze strany pojišťovny, která si zákon o svobodném přístupu k informacím vykládala tak, že se aplikuje jen tehdy, když se to veřejnému subjektu hodí. Čest patří pak samotnému řediteli. Ten z vlastního popudu své platové poměry přiznal, na rozdíl od jeho podřízených, kteří se ho snažili za každou cenu krýt.
Už v této situaci je patrné, že i zainteresované trošku tíží svědomí, jestli z veřejných peněz neukusují víc, než podstatná část společnosti bude považovat za spravedlivé. Hodnota peněz je relativní, ale když jí vztáhneme k prezidentskému platu, čili k odměně člověka, jenž je podle Ústavy ČR "hlavou státu", je opravdu otázka, jestli jde o vhodné nakládání s penězi občanů.
Aby jsme situaci neviděli ve vzduchoprázdnu, podívejme se na širší kontext. Navýšení navrhli členové rady VZP. Zároveň jde o řadové členy strany jménem ODS. Shodou okolností je jejich stranickým kolegou ministr financí, který chvályhodně bojuje s českým rekordním rozpočtových a státním bankrotem řeckého střihu. Ve jménu děsivého scénáře neváhá ruku v ruce krátit peníze na odměňování školních kuchařek, jejichž platové tabulky nedosahují ani na minimální mzdu.
Vzdělanostní společnost, jenž je vládní programovou prioritou, pak budují slibem navýšení platů učitelů v regionálním školství o průměrných 2500, z nichž pedagogům na výplatní pásky připlulo reálně cca 1600. Je to obraz českých nebohatých poměrů ve veřejném sektoru a rozhazování za minulé vlády. Jenže některé špičky, očividné navázané na vládní politiky, rozhodně necítí potřebu se na utahování svého opasku podílet.
Nejde samozřejmě o ekonomický problém, jako spíše morální. Je fér, aby jsme byli svědky pravidelných stávek českých učitelů nebo zaměstnanců ve zdravotnictví za spravedlivější platy na jedné straně a na druhé se pobuřovali nad články o astronomických platech v české veřejné sféře?
Ředitel VZP není jediným člověkem s obřím platem, jenž mu můžou závidět generální manažeři českých firem (jejich plat se podle jobs.cz pohybuje nejčastěji v rozmezí 78-307 tisíc za měsíc a jsou nejlépe placenou zaměstnaneckou skupinou). Nedávno zaujala kauza excelentním přírodovědců na Univerzitě Palackého v Olomouci, jenž brali kulatý půlmilión měsíčně. Vice než premiér, ale i více než pan ředitel.
Jedna ekonomická poučka praví, že cílem podnikání je zisk a to se propisuje i do mezd zaměstnanců firem. V soukromé firmě se pracuje v první řadě kvůli výdělku. Veřejný sektor pak nabízí mj. zaměstnání, které přináší jiné hodnoty než peníze, ať už jde o kulturu, vzdělanost, vědu nebo lidské zdraví. Pro někoho je, ale asi nejlepší, když se hodnoty podepíší také na tučnosti jejich kont. Obzvláště, když veřejné peníze jsou všech a zároveň nikoho. Možná i toto skryté téma by mohl uvést na světlo prezident, jak už v řadě jiným případů učinil v minulosti.
Zdroje: seznamzpravy.cz, echo24.cz, novinky.cz, autorský text, komentář