Top hledané
Výsledky (0)
Filmy na Oscarech se ponořily do minulosti, proč tvůrce přítomnost nezajímá?

Oskaři žijí minulostí. Hraný film se naší přítomnosti straní, odráží se tak více v dokumentární tvorbě

Radim Červenka
12. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Christopher Nolan má cenu za nejlepší film i režii.

Oscarům letos dominovaly filmy s historickou tématikou. Nešlo jen o krále večera, film Oppenheimer. I další snímky se uchýlily do probádaných vod minulosti. Současnost tak zůstala pro dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu. Pohled uměleckého, hraného filmu na současnost v nejlepších filmech trochu chybí, uvedla např. známá polská režisérka Agnieszka Holland. 

Ceny pro nejlepší filmy loňského roku byly rozdány. Letos nedošlo na mohutné skandály celebrit během samotného slavnostního večera. Pomineme-li nahého Johna Cenu a nejistého Al Pacina při udílení hlavní ceny, na zásadní skandál nedošlo.

Přesto se drobná kontroverze nabízí v samotném obsahu filmů, jenž se do hledáčku amerických akademiků dostaly. Ačkoliv se k nominacím propracovaly různé filmy od pestré palety tvůrců, často i mimo hollywoodský filmový Olymp, jen málo z nich se zaměřilo na podnětný obraz současnosti a snímky se tak více držely osvědčených historických témat. Přesto, že originalita řadě vítězných nebo nominovaných snímků nechyběla, pro své kulisy ve velkém využívají právě minulost.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Hrané filmy před současností zavírají oči

"Určitým způsobem je to snazší, udělat film, když máte určitý odstup k těm událostem. Když o tématu již bylo něco natočeno, můžete si udělat svoji verzi. Odpovědnost, když děláte film o současnosti, tak jak jsme například já točila Hranici, je svým způsobem větší a je to obtížnější. Ve filmu o současné realitě není, na co se odkázat, musím najít způsob jako o realitě hovořit tak, aby to bylo pravdivé, zajímavé a adekvátní. Zároveň se však divákům otevírá svět, v němž žijí a oni netušili, že tam je. V dokumentech se realita řeší, ale hraných filmů se současnou tématikou není dost. Jako by se před ní zavíraly oči, před tím, co je pár kilometrů vedle nás, což považuje za nebezpečné. Kino ztrácí sílu vyprávět skutečnost,"

komentovala pro ČT aktuální trend historických filmů známá polská režisérka Agnieszka Holland, která vystudovala pražskou FAMU a těší se velmi dobré reputaci nejen v Evropě, ale i v USA.

Trend historických filmů nejvýrazněji rezonuje optikou hlavního vítěze oscarového večera. Film o fyzikovi a tvůrci atomové bomby Oppenheimer, si odnesl 7 sošek, ale zároveň se stál také největším kasovním trhákem roku s tržbami přesahujícími jednu miliardu dolarů. Jedná se tak po desítce let o úspěšný blockbuster, který oslovil i akademiky. Naposledy si cenu pro nejlepší film a zároveň stamilionové tržby odnesl film Argo z roku 2014.

Ačkoliv má režisér vítězného filmu za sebou velkou řádku úspěchů i pro něj se stal Oppenheimer něčím výjimečným. Všechny filmy, na nichž se Nolan podílel, obdržely 49 nominací a získaly pak 11 Oscarů. Sám pro sebe režisér až do letošního vítězství s filmem "Oppenheimer" žádného Oscara nezískal.

Do minulosti se podívala většina hned několik oscarových snímků

Jenže historická tématika nevládne jen americkému Hollywoodu. Cenu za nejlepší zahraniční film si odnesl snímek britský snímek Jonathana Glazera Zóna zájmu, jenž vznikl v koprodukci s USA a Polskem. Neotřelé zpracování tématiky holokaustu pak získalo ještě jednu cenu za zvuk. Film o životě rodiny vedle koncentračního tábora totiž hrůzné dění za zdmi odráží jen podezřelými zvuky.

Historická tématika dominovala také filmu Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce. Film poukázal na zapomenutou kapitolu historie o indiánech, jenž zbohatli díky vlastnictví půdy nasáklé ropou. Přestože Scorsese nedosáhl na ani na jednu sošku, 10 nominací je možné považovat za značný úspěch.

Historická vizualita se pak stala nosnou pro neotřelý styl Yorghose Lahtimose a jeho film Chudaáci, který se čtyřmi soškami dosáhl na pomyslné druhé místo letošních Oscarů. Přestože se film zabývá aktuálně často artikulovaným tématem genderových rolí, smyšlené kulisy jsou inspirované historickou secesí.

Současnost zůstala jen pro dokument

Syrový obraz naší současnosti tak zůstal pro vítěze mezi dokumentárními snímky. Film 20 dní v Mariupolu je syrovým obrazem krvavé války na Ukrajině zapříčiněné ruskou invazí.

"Gratuluji 20 dní v Mariupolu, který si právě odnesl Oscara za nejlepší dokumentární film, protože zachytil syrovou brutalitu ruské invaze na Ukrajinu. Režisér Mstislav Černov v našem loňském rozhovoru řekl, že si pamatuje "každou kapku krve",

reagovala na úspěch filmu elitní novinářka CNN Christiane Amanpour prostřednictvím sítě X. Režisér snímku je kromě filmaře také válečným novinářem.

Zdroje: news.sky.com, nytimes.com, en.as.com, novinky.cz, twitter.com, csfd.cz, autorský článek

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze