Nejznámější evropskou královskou rodinou je bezprecedentně ta britská. Charles, William, Kate ani Harry ale rozhodně nejsou jedinými panovníky, kteří by se měli objevovat na předních obálkách časopisů. I ostatní monarchové mají velmi zajímavý život. Španělská princezna Leonor momentálně prochází vojenským výcvikem, zatímco její dědeček, bývalý král, se kvůli skandálům skrývá před veřejností. Dánský princ je topmodelem a nizozemská princezna je aktivistkou v tématice LGBT a mentálního zdraví.
V Evropě se momentálně nachází dvanáct monarchií, a to Velká Británie, Španělsko, Dánsko, Norsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Andorra, Monako a trochu oddělený teokratický Vatikán. Zatímco britská královská rodina zahlcuje svým životem lidi po celém světě, o té španělské, norské ani nizozemské se toho příliš neví, dokud zde nedochází ke skandálům a bujarým novinkám. Pojďme si společně představit ty nejzajímavější.
Španělsku vládne král Felipe VI. společně s chotí Letizii Ortiz a jejich dvěma dcerami - Leonor a Sofií. Má vystudované právo v Madridu a mezinárodní vztahy na Georgtownské univerzitě. Trůn převzal po abdikaci svého otce Juana Carlose v roce 2014. Juan Carlos stál sice v čele země během přechodu z diktatury generála Franca k demokracii a ke konci 20. století se těšil poměrné oblibě, ale svoji pověst pošlapal několika kauzami těsně před odstoupením z trůnu. V průběhu let 2004 až 2006 se měl se svým zeťem podílet na zpronevěře veřejných peněz, což byl první krůček ke konci jeho panování. V roce pak 2012 lovil v Bostwaně slony, čímž pobouřil mnoho lidí a ochránců zvířat. Po abdikaci se přestěhoval do Spojených arabských emirátů a neúčastní se žádných oficiálních akcí monarchie.
Od abdikace Juana Carlose popularita čím dál tím víc klesala, až do doby, než začala dospívat následnice trůnu a dcera krále Felipeho, Leonor. Tato půvabná chytrá blondýnka dokázala svým šarmem a skromností okouzlovat nejen celé Španělsko. Lidé si ji oblíbili zejména proto, že se snaží žít život běžné teenagerky a na nic si nehraje. Vystudovala prestižní střední školu UWC ve Velké Británii a často byla vídána po boku svých spolužáků během mimoškolních aktivit či procházek městem. Leonor také působí velmi mile, mluví několika jazyky a dává najevo lásku ke své zemi. Osmnáctiletá následnice trůnu momentálně prochází tříletým armádním výcvikem po vzoru jejího otce. Poté má v plánu nastoupit na vysokou školu. Její mladší sestra taktéž studuje UWC ve Velké Británii.
Nejmenší skandinávské zemi čerstvě vládne král Frederik X. společně s chotí Mary a jejich čtyřmi dětmi. Vystudoval Univerzitu v Aarhusu a posléze se věnoval postu diplomata. Na trůn nastoupil teprve v lednu 2024 po abdikaci jeho matky Markéty II., která zemi vládla dvaapadesát let. Markéta II. byla velmi oblíbená a pozvedla popularitu monarchie nad 80 %. I přesto se ale nevyhnula skandálu na konci své vlády. Rozhodla se totiž svým vnoučatům, kteří nejsou přímými následníky trůnu, odebrat královské tituly. Z její strany se jednalo o starostlivou myšlenku, která v jejích očích představovala šanci na běžný život. Společnost ji za to však odsoudila.
Jedním z vnoučat, které zbavila titulu je i, teď už bývalý, princ Nikolai Dánský, syn mladšího syna královny Markéty. Kromě toho, že je momentálně šestý v pořadí na dánský trůn, tak se profesionálně věnuje modelingu. Na London fashion weeku předváděl značku Burberry a minulý rok podepsal smlouvu s Elite Model World. Po králi Frederikovi by se měl stát panovníkem jeho nejstarší syn, osmnáctiletý princ Christian. Ten studoval na dánské internátní škole Herlufsholm, kde si prošel šikanou, a tak přestoupil na prestižní Ordrup Gymnasium. Momentálně se zdržuje mimo kamer a novinářů.
Belgii vládne od roku 2013 král Filip Leopold. Je to velmi introvertní a věřící člověk, který vystudoval politologii na Oxfordu a Stanfordu. Jeho choť je Mathilda Belgická, jež také pochází ze šlechtického rodu. Mají polečně čtyři děti, Elisabeth, Gabriela, Emmanuela a Eleonore. Zatímco král Filip zatím nenatropil žádné kauzy, jeho otec a bývalý král Albert II. se o to postaral za něj. Způsobil poprask svým mimomanželským poměrem, ze kterého vznikla jeho dcera Delphine Boel. Otcotvství veřejně přiznal až v roce 2020 a soud uznal, že ženě náleží titul belgické princezny.
Příští královnou by se měla stát Filipa nejstarší dcera Elisabeth. Stejně jako většina šlechticů v Evropě, i Elisabeth navštěvovala prestižní střední školu UWC ve Walesu. Posléze absolvovala vojenský výcvik a momentálně studuje historii a politiku na Univerzitě v Oxfordu. Také se věnuje dobrovolnictví, pomáhá lidem bez domova a lidem s různými znevýhodněními.
V Nizozemsku vládne král Vilém Alexandr společně s manželkou Máximou. Společně mají tři dcery. Vilém vystudoval taktéž střední školu UWC a historii na Univerzitě v Leidenu. Má za sebou také armádní výcvik a zajímá se o mezinárodní vztahy a vodní hospodářství. Jeho nejstarší dcera Catharina Amelia navštěvovala střední školu Christelijk Gymnasium Sorghvliet v Haagu, ale poslední dva roky studia se rozhodla zakončit stejně jako jeji otec či španělská princezna Leonor a belgická princezna Elisabeth, na United World Colleges ve Velké Británii. Nyní studuje politiku, psychologii, právo a ekonomii na University of Amsterdam. Věnuje se problematice mentálního zdraví a LGBTQ+.
Vilém Alexandr byl v mládí také zahlcen skandály. Měl přezdívku "Princ Pivko" a říkalo se o něm, že nenechá žádnou ženu na pokoji. Za Covidu si navíc létal private jety a koupil si jachtu, zatímco Nizozemci se potýkali se slábnutím ekonomiky a pandemií. O poslední kauzu se postarala jeho nejstarší dcera, když se stěhovala do Amsterdamu kvůli studiu. Kvůli ní se totiž muselo z residence, kde chtěl bydlet, vystěhovat mnoho lidí.
Princ Harry a jeho choť Meghan tedy nejsou jedinými šlechtici, kteří se potýkají s hromadou skandálů. Naopak, v dnešní moderní době se panovníci čím dál tím více snaží žít jako normální lidé a tropí jeden skandál za druhým.
Zdroje: BBC, Hola!, The Brussels Time, Politico.eu, The Cut, autorské článek