Reformy právního systému odhlasované kabinetem Roberta Fica jdou podle řady představitelů EU proti zásadám právního státu. Metoda genových nůžek Crispr by mohla být aplikovatelná při léčbě AIDS. Nespokojená mládež sráží některé státy dolů ve statistikách měřících štěstí v jednotlivých zemích. Světové oceány se loni oteplovaly rekordní rychlostí.
Podle serveru Politico si slovenská vládnoucí koalice v neliberálních názorech bere příklad z příručky maďarského premiéra Viktora Orbána, od pokusů o kontrolu veřejnoprávních médií přes zrušení speciální prokuratury až po papouškování ruské propagandy. Ve středu bude na příkaz premiéra Roberta Fica zrušena speciální prokuratura, která se zabývala závažnými korupčními kauzami, z nichž mnohé se týkaly Ficových vlastních poslanců nebo podnikatelů blízkých jeho straně Smer.
Tyto krok vyvolal v Bruselu pobouření a vysocí představitelé EU vyjádřili své obavy z porušování zásad právního státu. Výkonná moc EU je pod rostoucím tlakem Evropského parlamentu, aby se zasadila o dodržování zásad právního státu, a to po rozhodnutí uvolnit miliardy z fondů EU určených pro Maďarsko, které byly zmrazeny kvůli obavám o nezávislost soudů. Parlament kvůli tomuto kroku podniká právní kroky a tvrdí, že Komise porušila svou povinnost zajistit, aby peníze daňových poplatníků nebyly zneužívány, i v případě Slovenska je europarlament v pohotovosti.
Crispr neboli genetické nůžky dokáží stříhat DNA na molekulární úrovni, takže "špatné" kousky může odstranit nebo deaktivovat. Vědci předpokládají, že nakonec bude možné zbavit tělo viru úplně, i když cesta k tomu, aby se ověřilo, zda je to bezpečné a účinné, je ještě dlouhá. Stávající léky na HIV dokážou virus zastavit, ale ne odstranit.
Vědci z Univerzity Amsterodam publikovali studii, která možnosti Crispr nůžek na úplnou eliminaci viru HIV z buňky rozebírá, ale k finální aplikaci metody je potřeba provést ještě řadu experimentů. Postup by však mohl být zásadním pokrokem v léčbě HIV, píše web BBC.
Rostoucí pocit neštěstí mezi mladými lidmi způsobil, že Spojené státy a některé velké západoevropské země klesly v celosvětovém žebříčku blahobytu, zatímco severské země se udržely na předních místech. Na prvním místě se umístilo Finsko.
Každoroční zpráva World Happiness Report (Světová zpráva o štěstí), která byla spuštěna v roce 2012 na podporu cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů, vychází z údajů americké společnosti pro výzkum trhu Gallup, které analyzoval globální tým nyní vedený Oxfordskou univerzitou, informovalo agentura Reuters.
Globální oteplování planety se nebezpečně projevuje ve světových oceánech. Jejich teplota totiž dosahovala rekordní výše po každý den loňského roku, jak ukázaly poslední vědecká data. Globálně byla teplota oceánu celoročně v průměru o 0.25 stupňů Celsia vyšší než v roce 2022.
"Tento nárůst odpovídá oteplení za dvě desetiletí během jediného roku. Je to tedy poměrně velké, významné a trochu překvapivé,"
řekl pro CNN oceánograf Grogor C. Johnson. Oteplování oceánu má zásadní vliv na živočichy, kteří jej obývají a také ovlivňuje počasí na jednotlivých světadílech.
Zdroje: reuters.com, politico.eu, cnn.com, bbc.com