Top hledané
Výsledky (0)
Slabé znalosti jednacího jazyka mezi představiteli států EU jsou kostlivcem ve skříni řady politiků.

Babišova lídryně do eurovoleb neumí anglicky. Čeští politici se v Bruselu neznalostí jazyka neprezentují poprvé

Radim Červenka
11. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Klára Dostálová (ANO)

Znalost angličtiny je v řadě profesí považována za samozřejmou už jen proto, že její výuka je povinná už od základní školy. Čeští politici, kteří světovému jazyku nevládnou, se vystavují riziku, že se stanou terčem kritiky anebo zesměšnění prostřednictvím politické satiry. Neznalost pak obzvláště udivuje u vrcholných vládních představitelů nebo u europoslanců, kteří se nechali zvolit do zastupitelské funkce Evropské unie, kde je neznalost angličtiny nenahraditelná.

Ačkoliv čeští politici v zahraničí mají během oficiálních jednání samozřejmě k dispozici tlumočníky, řada jednání probíhá mimo tato setkání. Během nich se politici musí spolehnout na znalosti cizích jazyků, s češtinou si příliš nevystačí. Obzvláště v případě europoslanců se často uvnitř stranických frakcí jedná neformálně. Zástupce jednotlivých zemí také často během jednání Evropského parlamentu dotazují zahraniční novináři.

Jakkoliv neznalost angličtiny, která se ke komunikaci používá, není nutná pro zisk mandátu ve volbách, absence základního komunikačního nástroje může vzbuzovat otazníky, jak zástupci mohou efektivně svůj mandát vykonávat. Naposledy se takovéto podezření objevily u současné poslankyně za hnutí ANO Kláry Dostálové (ANO), která by ráda přesedlala do evropských zastupitelských lavic. A to hned z prvního místa kandidátky strany Andreje Babiše.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Dostálová neumí anglicky, je to jedno jí i jejím voličům

"Možná si vzpomenete, že předseda hnutí ANO a stranický šéf Kláry Dostálové Andrej Babiš se veřejně vysmíval premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a dalším za to, že neumí anglicky. Teď sám nabízí voličům ANO lídryni, u které panují stejné pochybnosti. Stoupencům ANO to je, zdá se, jedno a sama exministryně nemá potřebu svoji základní způsobilost pro evropský mandát prokázat,"

komentovala situaci kolem chabých znalostí cizího jazyka kandidátky do europarlamentu pro ČRo novinářka působící v Bruselu Kateřina Šafařiková.

Na neznalost angličtiny Dostálové upozornili její potenciální kolegové z evropské frakce ALDE, v jejím dresu zasedají všichni europoslanci hnutí ANO. Vzpomínaný ex-premiér Bohuslav Sobotka se odhalil sám, když se s velmi neumělou výslovností prezentoval během projevu před svými kolegy z evropské sociálně-demokratické frakce.

"Best in covid" a "we will see"

Jelikož v koalici ČSSD Bohuslava Sobotky a ANO Andreje Babiše rozhořely vnitrokoaliční spory, sám Babiš svého předsedu vlády kritizoval právě za jeho neznalost jazyků. Andrej Babiš se jazykovými znalostní sám rád chlubí, kromě angličtiny plynule mluví i francouzsky, což se naučil, když pracoval pro zahraniční obchod komunistické vlády v 80. letech v Maroku. Jenže i on si s angličtinou naběhl krátce po vypuknutí koronavirové pandemie, když Česko a ostatní státy vyšehradské čtyřky charakterizoval originální frází "best in covid".

Andrej Babič sice s angličtinou zachází kreativně, ale znalosti mu nikdo nemůže upřít. Horší vizitku si směrem k jazykové vybavenosti vystavila další z nejvlivnějších žen hnutí ANO, Alena Schillerová. Ta před společným jednáním evropských ministrů financí odpověděla na dotaz anglicky hovořícího novináře poněkud nesmyslnou vyhýbavou odpovědí, "Uvidíme (We will see)." Další kontroverzi vyvolal její útěk od otázky v angličtině od české reportérky.

V prvním případě šlo spíš o hlášku, která se stala municí pro politické satiriky, v tom druhém se jednalo o větší kontroverzi, kdy se Schillerová neúčastnila jednání evropských ministrů prostřednictvím videokonferencí bez tlumočníků, při tom se jednalo o rozdělování evropských miliard. Příčinou měla být její neznalost angličtiny, což však sama ministryně nepotvrdila.

Mezinárodní ostudu však svou neznalostí angličtiny nepřináší česku jen politici hnutí ANO. Problémy s cizím jazykem má i současná ministryně obrany Jana Černochová a může stát za jejími provokativními výroky na adresu OSN.

"Černochové slova o vystoupení z OSN přebírají význačná zahraniční média. Ona sama je nemůže mírnit, protože neumí anglicky a nedokáže tak reprezentovat české zájmy na mezinárodní úrovni. Velmi nízký strop paní ministryně ale asi nejvíce dosvědčuje údiv, že za poslední rok se OSN nedokázala zreformovat a že „vrahouni hlasují sami o sobě“.  Pravděpodobně se jedná o první setkání absolventky Vysoké školy aplikovaného práva s mezinárodní bezpečnostní architekturou vzniklou po druhé světové válce,"

zkritizoval Janu Černochovou z ODS komentátor David Klimeš na svém blogu.

Zdroje: youtube.com, plus.rozhlas.cz, blesk.cz, denik.cz, davidklimes.cz, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze