Včera skončilo 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se opět po devíti letech konalo v Praze a Ostravě. Finálové utkání se Švýcary Češi vyhráli 2:0 a mohlo se slavit. S třinácti tituly mistrů světa jsme na třetím místě po Kanadě a Sovětském svazu/Rusku.
Největší české posily z NHL rozhodly všechny tři utkání play-off. Tento šampionát navíc navštívilo nejvíce diváků v historii.
Úspěšné mistrovství světa. Tak na to budou vzpomínat nejen čeští hokejisté, fanoušci, organizátoři, ale také Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). Nejen ziskem, ale i mediálním ohlasem a prezentací hry jménem lední hokej.
Novou sezónu zahájil český tým s novými trenéry i asistenty. Po finském kouči Kari Jalonenovi převzal roli hlavního kouče Radim Rulík, který byl zvolen v červnu minulého roku a který si přivedl za asistenty Jiřího Kalouse, Marka Židlického, Ondřeje Pavelce a ke konci roku 2023 i Tomáše Plekance, který ukončil v Kladně svoji profesionální kariéru.
Trenér Rulík začal už od prvních tréninků s přípravou na květnové mistrovství světa, jehož pořadatelství dostalo Česko po devíti letech. Od prvních přípravných zápasů byla vidět změna trenérského směru. Po defenzivní taktice Kari Jalonena, přešel Rulík na zaměření se na ofenzivu a na ochotu hráčů podřídit se týmu. A hned to bylo znát. Hráči i s vidinou možné nominace na mistrovství světa se pustili do prvních zápasů – v listopadu 2023 se ve Finsku konal turnaj Karjala Cup, který český tým vyhrál bez ztráty bodu, a tedy získal 9 bodů. Vyhrál všechny tři zápasy, přičemž Švédsko porazil 5:2 a domácí Finy dokonce 7:3.
V prosinci se ve Švýcarsku konal turnaj Swiss Ice Hockey Games, ve kterém vyhrál s Finy, vyhrál po prodloužení s domácími Švýcary a prohrál se Švédy.
V únoru 2024 se konaly ve Švédsku Beijer Hockey Games. Český tým zde prohrál s domácími Švédy, stejně jako s Finy a vyhrál jen se Švýcary.
V dubnu se konal turnaj Euro Hockey Challenge, který naopak české reprezentaci vyšel nad očekávání. Vyhrál všech šest zápasů bez ztráty bodu a všichni se těšili na květnové mistrovství světa.
Jako poslední turnaj před ním proběhly na začátku května České hokejové hry. Diváci byli posledním turnajem trochu namlsaní, a tak je velmi překvapilo, když na domácím ledě v Brně české mužstvo prohrálo všechny tři utkání a skončilo na tomto turnaji na posledním čtvrtém místě. A do očekávaného šampionátu zbývalo už jen 5 dní…
Trenéři po posledním zápase nahlásili českou soupisku na nadcházející šampionát. Tak jako pokaždé, se ozývaly ohlasy na hráče, kteří byli na poslední chvíli vyřazeni. Například na kladenského obránce Jiřího Ticháčka, který v 21 letech vyhrál bodování všech obránců v extralize, i když Kladno skončilo až na posledním místě. Jeho 43 bodů za 13 branek a 30 nahrávek ho přivedlo až do české reprezentace. V průběhu sezóny odehrál v reprezentaci 9 zápasů, ve kterých zaznamenal 2 gólové přihrávky. Před mistrovstvím byl ale z týmu vyřazen…
87. Mistrovství světa v ledním hokeji, které bylo zvoleno v květnu 2019 v Bratislavě, začalo 10. května 2024.
Stejně jako před devíti lety se konalo ve dvou skupinách v Praze a Ostravě. Rozřazení týmů do obou skupin zaručovalo vysokou návštěvnost fanoušků, kteří to nemají ze své země daleko (Praha – Česko, Německo, Rakousko, Ostrava – Slovensko a především Polsko, které po delším čase se vrátilo mezi nejlepší týmy).
Maskoty šampionátu se staly, stejně jako v roce 2015, králíci Bob a Bobek.
Krásné skleněné medaile s broušeným povrchem o hmotnosti 250 gramů vyrobilo podle předlohy Kateřiny Handlové novoborské studio Kolektiv Ateliers.
„Sklo jsem zvolila záměrně. Svým charakterem připomíná led a vybroušené ostré řezy na něm pak symbolizují stopy po bruslích vyjadřující dynamiku a pohyb,“ říká autorka medailí Kateřina Handlová.
Hned první den hrála v Praze česká reprezentace. Trenéři vybrali za českou brankářskou jedničku Lukáše Dostála, hráče týmu Anaheim Ducks. Fanoušci i bývalí reprezentanti byli překvapení, protože mysleli, že jedničkou by měl být buď Petr Mrázek z týmu Chicago Blackhawks nebo Karel Vejmelka z Arizona Coyotes. Ale trenér brankářů Ondřej Pavelec věděl své…
Silný tým Finska byl skutečnou prověrkou. Čeští hokejisté, jako by si vzpomněli na taktiku bývalého kouče Kariho Jalonena, skvělou defenzivní hrou a jistým výkonem brankáře Lukáše Dostála, udrželi nezvyklý stav 0:0 i po skončení desetiminutového prodloužení. V nájezdech pak Ondřej Kaše a Roman Červenka zajistili českému týmu první dva body. Lukáš Dostál navíc chytil všechny 4 nájezdy!
Druhý zápas hráli čeští hokejisté hned druhý den a soupeřem bylo Norsko. Hned v první třetině Norové vedli 3:1 a čeští hokejisté museli otáčet. Nakonec se jim to podařilo, poslední třetinu vyhráli 3:0 a celý zápas 6:3. Tady poprvé se ukázala soudržnost týmu, že i když se nedaří, jde stav zápasu otočit.
Třetí hrací den český tým čekalo silné družstvo Švýcarska. Také v tomto zápase čeští hokejisté už od první třetiny prohrávali 0:1. Podařilo se jim vyrovnat, ale v samostatných nájezdech tentokrát neuspěli.
I ve čtvrtém zápase, tentokrát s Dánskem, museli Češi dotahovat. V první třetině, osm sekund před koncem vyrovnal na 1:1 Jan Rutta. Nakonec v závěrečné třetině dali Češi 4 góly a zvítězili 7:4.
Další zápas s Rakouskem už byl klidnější, když jej české družstvo vyhrálo 4:0.
V té době čeští fanoušci, ale hlavně trenéři, sledovali výsledky NHL, s výhledem dalších posil. Vždyť na soupisce chyběly ještě tři jména, která mohli trenéři ještě dopsat. Po vypadnutí Caroliny Hurricanes, byl volný útočník Martin Nečas, který hned druhý den přiletěl do Prahy. Jako další možné posily českého týmu se rýsovaly útočníci první řady Bostonu Bruins – jeden z nejlepších současných hráčů NHL David Pastrňák a Pavel Zacha. Ti ale měli před sebou ještě zápas.
Do předposledního zápasu základní skupiny s týmem Velké Británie nastoupil už Martin Nečas. Hned po příletu do Prahy stihl rozbruslení před zápasem. I když spal jen 2 hodiny, v zápase zanechal dobrý dojem. Česká reprezentace vyhrála 4:1, a tímto výsledkem si zajistila jistý postup do čtvrtfinále.
Do posledního zápasu základní skupiny s Kanadou už zasáhli David Pastrňák a Pavel Zacha, u kterého to byl první start v seniorské reprezentaci. Zápas rozhodoval o umístění v tabulce, a tedy i o určení soupeře pro čtvrtfinále.
Po druhé třetině byl stav stále 0:0 a branky začaly padat až ve třetině třetí. Jedenáct minut přes koncem srovnával na 1:1 Dominik Kubalík, ale za šest minut byl výsledek už 3:1 pro Kanadu. Vzhledem k tomu, že český tým už dvakrát utkání otočil, věřil si, že se to může povést i nyní. Při přesilovce a s odvolaným brankářem Ondřej Palát snížil a necelé dvě minuty před koncem třetiny Roman Červenka, opět při hře bez brankáře, vyrovnal na 3:3.
V prodloužení jsme při vlastní přesilové hře ale nešťastně obdrželi branku. Ze zápasu jsme získali jen jeden bod a skončili jsme v tabulce pražské skupiny na třetím místě, a tím jsme dostali do čtvrtfinále tým USA...
Cesta ke zlatu
Základní skupina je důležitá pro získání sebevědomí do čtvrtfinálového utkání, které rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. S týmem USA však na čtvrtfinále v Praze nemáme nejlepší vzpomínky. Dvakrát tým USA domácí hokejisty ve čtvrtfinále vyřadil. V roce 2004 3:2 na nájezdy a v roce 2015 český tým nedal ani gól a prohrál 0:3.
Do branky se nyní postavil Lukáš Dostál, který opět vychytal čisté konto, když zasáhl proti všem 36 střelám. Jedinou branku vstřelil tečí Pavel Zacha v přesilové hře. Byla to jediná branka, kterou tým USA dostal z 13 oslabení.
V semifinále je výhodou, že určitě následuje další zápas. Ale každý jej chce vyhrát a postoupit do finále, zvláště, když se hraje v domácím prostředí. V semifinálovém zápase čekali na Čechy Švédi, kteří v ostravské základní skupině vyhráli všechny zápasy, ve kterých obdrželi maximálně dvě branky.
Stejně jako ve čtvrtfinále s USA se hrálo ve velkém tempu. Ale tentokrát první třetina skončila 2:2. když Češi dvakrát dotahovali. Ve druhé třetině však čeští reprezentanti si vytvořili rozhodující náskok, když za necelé dvě minuty vstřelili 3 branky. Soupeř sice dal následující branku, ale ve třetí třetině dal Lukáš Sedlák dva identické góly, vždy po svém úniku. Švédská reprezentace prohrála na celém mistrovství pouze tento zápas… I v následném zápase o třetí místo s Kanadou vyhrála.
S jistotou medaile a opět, jako vždy, se skvělými českými diváky na tribunách, začali čeští hokejisté finále se Švýcarskem. Když by Švýcarsko vyhrálo, stalo by se tak poprvé v historii mistrovství světa a kdyby vyhrálo české mužstvo, získalo by zlaté medaile už po třinácté.
Stejně jako v semifinále, i nyní, nastoupil do branky Lukáš Dostál a opět se, stejně jako v zápase s Finy nebo Američany, hrálo ze zajištěné obrany. Lukáš Dostál opět předvedl perfektní výkon a vychytal všech 31 střel. Jedenáct minut před koncem třetí třetiny rozhodl David Pastrňák. I když si z předchozích třech zápasů nepřipsal ani jeden kanadský bod, jeho vítězná finálová branka stála za to. Stejně jako v dresu bostonských medvědů i nyní ji vstřelil z voleje k bližší tyčce. Navíc devatenáct vteřin do konce zápasu pojistil výhru do prázdné branky David Kampf!
V tu chvíli bylo už jisté, že Češi se stali po třinácté mistry světa! Naposledy se tak stalo v roce 2010 a v Praze po dlouhých 39 letech!
Nejlepším brankářem byl po zásluze vyhlášen Lukáš Dostál, který se také dostal do All Star týmu, spolu s kapitánem českého týmu Romanem Červenkou.
V medailovém přehledu zemí se Česko vzdálilo na třetím místě Švédsku. Jak vypadá historická tabulka počtu získaných medailí?
Co o vítězství českého mužstva rozhodlo?
Skvělé brankářské výkony Lukáše Dostála, správný kapitán na ledě i v kabině Roman Červenka, hra do těla Radko Gudase a poslední posily z NHL – Ondřej Palát, Martin Nečas, David Pastrňák a Pavel Zacha.
Dále skvělá parta, která poslední tři posily přijala skvěle, optimismus týmu, skvělá herní strategie, touha po vítězství v každém okamžiku, bojovnost a týmovost všech hráčů.
„Jsem hrozně rád, že můžu být součástí tohoto týmu. Je krásné vidět českou vlajku po finále nejvýš,“ řekl po finále Pavel Zacha.
„Pořád si neuvědomuju, co se vlastně stalo. Je to úžasné! Hala nás celou dobu tlačila, potom Pasta rozhodl a ukázal, že je světová třída. A Dosty to zase neuvěřitelně zavřel. Myslím, že mi to dojde až v příštích dnech. Jsem každopádně vděčný, že jsem to mohl zažít,“ řekl Radko Gudas.
„Upřímně nemám slov, je to neuvěřitelný a jsem na všechny pyšný. Na všechny kluky a ty, co jsou okolo týmu. Nikdy na to nezapomenu,“ uvedl Lukáš Dostál.
„Dlouho jsme na titul čekali, nemohl přijít v lepší čas. Jak pro nás, tak i fanoušky, kteří v hledišti vytvářeli výtečnou atmosféru,“ řekl David Pastrňák.
„Cítíš, že je to o jednom gólu. Pak se ukázal hráč jako David (Pastrňák) v pravou chvíli, a to je to, co jsme potřebovali. Ale celý turnaj jsme hráli jako tým. To bylo důležité. Když přijeli kluci, tak tam pořád byla obětavost pro ten tým a v turnaji jsme se zlepšovali. V play-off jsme sehráli skvělé zápasy proti těžkým soupeřům,“ uvedl kapitán Roman Červenka.
Rekord v návštěvnosti opět padl!
Už před začátkem hokejového šampionátu se uvažovalo, že by mohl padnout divácký rekord z roku 2015, kdy v Praze a Ostravě přišlo celkem 741 690 diváků. A rekord skutečně padl!
Po posledním finálovém zápase bylo zjištěno, že celé toto mistrovství světa navštívilo 797 727 diváků s průměrem na zápas 12 464 diváků!
Divácký rekord:
„Ani v nejdivočejších snech jsme nečekali, že bychom se mohli dostat na taková čísla. Chceme moc poděkovat všem fanouškům,“ řekl Petr Bříza, prezident organizačního výboru MS 2024.
Budoucí mistrovství světa v Česku
Kdy se zase bude konat šampionát v Česku? Hráči, fanoušci ze všech zemí, odborníci i bývalí hráči se shodli, že letošní šampionát byl opět skvělý. Výkony mužstev, diváckou a mediální podporou. Mistrovstvím žily nejen obě pořadatelská města Praha a Ostrava, ale prakticky celá země. Vždyť například podle dat České televize vidělo finále přes 3 miliony diváků v Česku a semifinále 2 miliony.
„U Česka se reálně můžeme bavit o roku 2031, 2032 a 2033. U nás bude konkurence, ve kterém se obě skupiny uskuteční,“ uvedl Petr Bříza, prezident organizačního výboru MS 2024.
Zdroj: autorský text, Wikipedia, Hokej.cz Český hokejový svaz, Česká televize, IIHF