Top hledané
Výsledky (0)
Čína jako první na světě dopravila na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. Stalo se tak poprvé v historii lidstva.

Čína jako první dopravila na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. K situaci se vyjádřil i český odborník

Renata Petříčková
12. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Měsíc a jeho povrch

Čína jako první na světě dopravila na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. Stalo se tak v červnu letošního roku a vzorky budou k dispozici všem vědcům světa, byť pro americké vědce s podmínkou. Vzorky jsou prý hrudkovité a lepkavé, prozradili vědci své první dojmy. Čína směle chystá další vesmírné mise, například k výzkumu výskytu nerostných zdrojů na Měsíci.

Měsíc a jeho povrch

Cesta na Měsíc trvala skoro měsíc

Mise vesmírné sondy Čchang-e 6 započala 3. května 2024 a na Měsíc dorazila 2. června 2024 do oblasti kolem Jižního pólu-Aitkenovy pánve v oblasti zvané Apollo. Přistání je velkým úspěchem, protože toto místo je známé obtížným terénem pro samotné dosednutí a samotná cesta modulu s veškerým vybavením na místo určení byla velmi dlouhá. Poté, co speciálními lopatičkami, drapáky a vrtačkou sonda odebrala vzorky, vydala se ihned na zpáteční cestu. Sonda pořídila také zbrusu nové fotografie měsíčního povrchu a okolí přistání. Na místě pak zanechala čínskou vlajku.

Když vesmírná sonda splnila svou práci, s měsíčními vzorky se vydala hned 2. června zpět na cestu k Zemi. Poté, co vyčkala na vhodný okamžik, připojila se na oběžnou dráhu, přistála v oblasti Vnitřního Mongolska na severu Číny.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (1)
Měsíc a jeho povrch
Měsíc a jeho povrchZdroj: Freepik

Mise splnila svůj účel a přivezla téměř plnou nálož hrudkovitých a lepivých vzorků

Kapacita nádrže v modulu pro shromáždění vzorků byla dvoukilogramová a modul skutečně naplnil luxusně svůj potenciál. Podle agentury Nová Čína nasbírala 1,935.3 kg vzorků, což bylo oznámeno  při slavnostním ceremoniálu otvírání schránky před novináři v Pekingu dne 28.6. 2024.

Vzorky mají podle Michala Václavíka, odborníka na kosmonautiku z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, jinou strukturu než ty z přivrácené strany Měsíce, které jsou sypké. Jsou strukturou těžší, lepkavé a hrudkovité, což je dáno i odlišnými podmínkami na této straně našeho měsíčního souputníka, uvedl prostřednictvím svého účtu X Michal Václavík.

Odvrácená měsíční polokoule je obecně hornatější a formovala se odlišněji než naše přivrácená část.

Čchang-e cesty na Měsíc již zná

Mise Čchang-e 6 je jen dalším úspěchem v řadě:

  • Čchang-e 4 v roce 2019 přistála úspěšně na Měsíci.
  • Čchang-e 5 v roce 2020 přivezla vzorky z přivrácené polokoule Měsíce
  • Čchang-e6 v roce 2024  přivezla vzorky z odvrácené polokoule Měsíce

V přípravě je podle Čínského národního úřadu pro vesmír již mise sondy Čchang-e 7, která bude kolem jižního pólu Měsíce zkoumat nerostné zdroje. Plány mají ale ještě velkolepější, kolem roku 2030 má vzorky z Marsu dopravit mise Tchien-wen 3 a v dalších letech bude Tchien-wen 4 tou, která se zaměří na průzkum Jupitera.

Co se očekává od měsíčních vzorků?

Po slavnostním otevření návratového pouzdra s měsíčním materiálem před novináři se vzorky uvolní pro výzkum vědcům z celého světa. Koncem června, jak uvedly Novinky.cz, Čína tyto vzorky skutečně nabídla k vědecké práci. Jelikož jde o geologicky zajímavou oblast a dosud nevíme, jaké přesné složení má povrch odvrácené části Měsíce, přinesou jistě nové poznatky o jeho vzniku, stáří, výskytu vody na Měsíci nebo o celkové geologické struktuře jednotlivých jeho oblastí, která je na obou polokoulích odlišná již od svého vzniku (měsíční kůra je zde silnější), ovšem poznatky pomohou i ve výzkumu vzniku Země a celé sluneční soustavy. 

Předpokládá se, že shromážděné vzorky budou obsahovat vulkanické horniny a další materiál, který je starý i více než 2,5 milionu let. 

Měsíc se touto stranou k Zemi nikdy neotáčí, jeho rotace je závislá na Zemi, stále je k ní přivrácený jen jednou stranou.

Problém s americkými vědci?

Měsíční vzorky jsou tedy k dispozici vědcům z celého světa, Čína ale upozorňuje na limity ve spolupráci s USA: Jim mají být materiály uvolněny pouze v případě, že bude odstraněn americký zákon, který zakazuje přímou bilaterální spolupráci s NASA.

„Zdroj překážky v americko-čínské letecké spolupráci je stále ve Wolfově dodatku,“

řekl Bian Zhigang, místopředseda Čínského národního úřadu pro vesmír, upozorňuje tak na dodatek, který byl uzákoněn v roce 2011 a brání přímé americko-čínské spolupráci s výjimkou případů, kdy FBI může potvrdit, že sdílení informací s čínskou stranou v průběhu spolupráce nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Čína běžně na této misi mezinárodně spolupracovala s vědci i výzkumnými kosmickými týmy z Francie, Itálie, Pákistánu, ale i s Evropskou kosmickou agenturou. První možnost výzkumu geologických vzorků ze strany Měsíce, která se nikdy k Zemi neotáčí a je pro nás tedy velkou neznámou, je tedy vzrušujícím dobrodružstvím nejen pro spolupracující země, ale i pro celý svět. Jaké budou výsledky výzkumu, to se jistě dozvíme v následujících týdnech a měsících.

Zdroje: czech.cri.cn, apnews.com, novinky.cz, cnsa.gov.cn, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze