Top hledané
Výsledky (0)
Norští lidé mají bohatou a složitou svatební kulturu plnou krásných starosvětských tradicí, které se praktikují dodnes. Historie těchto svateb je stejně fascinující jako krásná. Jejich kultura byla bohatá na poezii a vyprávění, a proto se mnoho z těchto tradicí předávalo.

Beru si Nora: v Oslu si mám prý dát pozor na chlamydie a jako nevěsta budu mít korunu

Kristina Valachyová
08. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Speciální rubrika
Norsší novomanželé

Obyvatelé Norska se mohou zdát chladní, bez emocí a někdy až neslušní. Mnozí byste se divili, proč se Norové na ulici neusmívají a proč se zdají být uzavření. Jejich kultura však spočívá v respektu k soukromí druhých a vlastnímu. Manželství pro mnohé norské páry není prioritou a stále více párů se rozhodne počkat déle nebo se vůbec neoženit. 

Jakmile jsem se rozhodla, že chci jet na dovolenou do Norska, tak moje kamarádka z Norska mě upozornila na jednu skutečnost, která pro mě je neobvyklá. Nevím, jestli tomu věřit, nebo ne. Možná si dělala jen legraci. Oslo má prý poměrně vysoký výskyt chlamydií. Doporučila mi vždy se před sexem zeptat na pohlavně přenosné choroby. Možná to bylo jen nějaké upozornění, kdybych si chtěla „vyhodit z kopýtka na pláži“ a chtěla si najít budoucího manžela. Ale pojďme postupně. Jsem docela zvědavá, kolik z vás by chtělo mít za manžela Nora. Já bych si dala říct. Myslím, že život v Norsku by se mi líbil.

Romantiku při flirtování nečekej

Norsko je známé svou vysokou rovností pohlaví, což se týká i sféry flirtování.‌ Norští muži pravděpodobněji zacházejí s ženami jako se sobě rovnými a respektují jejich autonomii. Norští muži obvykle udržují uctivou vzdálenost od osoby, o kterou se zajímají, přičemž respektují osobní hranice. Mohou preferovat pomalejší fyzický vývoj ve vztazích. Manželství pro mladé Nory obvykle nastává až poté, co už spolu mají děti, anebo vůbec. Průměrný věk při sňatku v Norsku neustále stoupá, přičemž věk ženicha je přibližně okolo 39,6 roku a průměrný věk nevěsty byl 36,9 roku.

Norský muži mohou být sice okouzlující, ale ne moc romantičtí. Nikdy nečekejte, že dostanete květiny a dárky, nebo že vás pozvou na velké rande. Klasická rande se možná nekonají často; vzrušující aktivita může být pravděpodobnější než jídlo a nápoje.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Tradiční norské svatby nejsou příliš velké. Seznam hostů je poměrně krátký a skládá se pouze z nejbližších přátel a rodinných příslušníků. Děti nejsou často součástí svatebního veselí.

Na svůj svatební oděv jsou hrdí

Ženich tradičně nosí ručně vyrobený oděv známý jako bunad. Jedná se o lidový oděv, který má kořeny v období národního romantismu v 19. století, kdy byl o tradiční lidové oděvy velký zájem. Bunad je také pro ženy, pro které představuje gala šaty a pro muže smoking. Obvykle se dává dívkám na jejich biřmování (kolem 15. roku života) a chlapcům, když povyrostou. Norové jsou na svůj Bunad velmi hrdí a nosí ho při mnoha formálních i slavnostních příležitostech, jako jsou svatby, křtiny, pohřby a 17. května, což je norský národní den, kdy slaví svou nezávislost a osamostatnění od Švédska.

Bunad má bílou hedvábnou košili, krátké kalhoty a ponožky, které sahají po lýtko, vestu a svrchní oděv. Má krásné barevné zpracování. Každý typický svatební oděv je jedinečný v každém kraji Norska. Ale hlavně, ženich v něm vypadá jako skutečný norský princ.

Norská nevěsta nosí bílé nebo stříbrné svatební šaty – černé s červeným lemováním a také korunku (brudekrone) – stříbrnou se stříbrnými náramky. Ta je cenným rodinným dědictvím. V norské tradici byly tyto svatební korunky vyrobeny ze stříbra a jsou připevněny k dlouhým závojům.

Tato korunka má představovat Pannu Marii a čistotu ženy na její svatbě. Zdobí ji lžičky, které vydávají zvuky při chůzi. Tento hluk má odehnat všechny zlé duchy číhající kolem, aby byl svatební den šťastný.

O duchy se během svatby starají také družičky. Oblékají se podobně jako nevěsta.

Svatební obřad

Tradiční norská svatba se koná buď v kostele, nebo civilně v radnici. Obě se považují za civilní sňatky, protože církev a stát jsou v Norsku stále jedno. Místní svatební průvod tradičně vedou dva lidé hrající na housle. Hned za nimi kráčí nevěsta a ženich. Za nimi jsou jejich rodiče, družičky, nosiči prstenů a květin. Hosté jsou poslední. Průvod jde pěšky, jede na koni, na saních nebo někdy na lodi! Lidé tradičně hází na novomanžele trochu rýže a ječmenných zrn. Nevěsta se pokouší chytit co nejvíce zrn. Čím více jich sebere, tím jasnější budoucnost bude mít i s novým manželem.

Jako většina svateb na Západě, i norské páry si během svatby vyměňují prsteny. Zásnubní prsten je umístěný na levé ruce nevěsty a ženicha, zatímco svatební prsteny jsou na pravé ruce.

Většinu svatby tvoří přípitky a projevy

Pokud jde o norské svatby, velká část hostiny se skládá ze svatebních projevů a přípitků. Rodina a hosté novomanželů to berou jako šanci, zaměřit se na příběhy o novém páru. Projev může přednést kdokoli, ale tradičně mají projev otec nevěsty, nevěsta, ženich, hlavní družička, nejlepší muž a otec ženicha. Když hostina trvá dlouho, tak v takovém případě je hostům nabízeno noční menu s názvem nattmat, aby nezůstali hladoví do pozdních hodin.

Hudba je důležitým aspektem každé norské svatby. „Come to the Wedding“ je píseň, která se hraje na harmoniku a používá se k doprovodu páru z kostela po obřadu. Poté, na závěr večera, přípitků a projevů začne hudba a tanec.

Tradice líbání

Pokud ženich během hostiny vstane a odejde na toaletu, všichni muži okamžitě využijí šanci políbit nevěstu. A naopak...Pokud nevěsta opustí místnost, přijdou na řadu všechny ženy, aby políbily pro změnu ženicha.

Pokud svatební hosté chtějí, aby se nevěsta a ženich políbili, mohou cinknout vidličkou nebo nožem o sklenici vína. Poté nevěsta a ženich vstanou na židle a políbí se. Pokud hosté dupou nohama, nevěsta a ženich se musí políbit pod stolem.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Svatební dort

Jaká by to byla svatba bez dortu? V Norsku existuje několik tradičních norských svatebních dortů, které můžete na svatbě ochutnat. Jedním z nich je Bløtkake neboli měkký dort. Jde o piškotové těsto naplněné krémem a polité polevou a ovocem.

Dalším oblíbeným svatebním dortem je Kransekake, tedy věžové dorty. Jde o kulatý dort na mandlové základně, složený s tenkých vrstev tvořících pyramidu. Ve skutečnosti je Kransekake spíše cukroví než koláč.

Kromě těchto dvou tradičních dortů se můžete setkat také s tvarohovým nebo čokoládovým koláčem. Je běžné, že novomanželé přispívají na dortový stůl, takže hosté si mohou vychutnat více koláčů.

Norské svatební jídlo

Svatební hostina je pro hosty slavností jídla. Spolu se svatebním dortem si můžete pochutnat na čerstvých sledích, uzeném lososu zvýrazněným koprem, červeném zelí, bramborách a různém chlebu. Jídelní lístek může obsahovat polévky a sendviče, klobásy, chléb, různé masové talíře a různé nápoje, včetně piva a tradičního skandinávského destilátu známého jako aquavit. Protože jestli existuje jeden norský stereotyp, který je pravdivý, je to ten, že Norové milují příležitostné pití!

Oficiální svatební tanec

Po skončení svatební večeře, což může být i hluboko do noci, začíná oficiální svatební tanec. Tato norská svatební tradice je podobná jako v mnoha dalších částech světa, protože nevěsta a ženich jdou na taneční parket poprvé jako manželský pár. Po hostině je každý host poslán domů s plátkem sýru namočeným v medu a v oříšcích, známý také jako Bride's Cheese. Pokud hostina trvá příliš dlouho, podání nevěstina sýru stačí ke zastavení oslav.

Šperk, jedle a lžíce jako symboly škodí

Je tradicí, že ženich daruje své nevěstě šperk hned první ráno po svatbě. To je známo jako „morgengave“ („ranní dárek“). Dalším zvykem je to, že když se pár vrátí domů po svatbě (nebo se přestěhuje do svého domu společně, pokud předtím spolu nežili), každý by měl zasadit jedli na každé straně svých vstupních dveří. Má to symbolizovat děti, které plánují mít. Ale bez ohledu na to, zda nakonec budou mít děti nebo ne si myslím, že se všichni shodneme na tom, že představa stromů, které rostou stejně jako váš vztah, je nádherný obraz!

A do třetice – svatební lžíce. V dávných dobách, na třetí den svatebních oslav, jedla nevěsta a ženich společně dřevěnými svatebními lžícemi spojenými dřevěným řetězem. I když jsou svatební lžíce méně známou a méně běžnou tradicí, stále jsou charakteristickým znakem norské svatební kultury.

Svatební lžíce jsou dřevěné lžíce s dekorativními řezbami spojené dřevěným řetízkem. Často se dávají jako dárek a zavěsí se přes rám dveří nového páru, aby symbolizovaly spojení dvou lidí a jako talisman pro štěstí pro jejich budoucnost.

Manželství stejnopohlavních párů

Manželství mezi dvěma osobami stejného pohlaví se v Norsku stalo legálním v roce 2009. Norsko umožnilo párům stejného pohlaví vstoupit do registrovaného partnerství od roku 1993 do roku 2008. Páry, které se stali partnery během tohoto období, mohou oficiálně změnit své partnerství, aby se oficiálně staly manželi či manželkami. Obecně platí, že páry stejného pohlaví mají většinu práv a výhod dostupných pro páry opačného pohlaví v zemi. To zahrnuje právo uzavírat manželství podle jejich preferovaného náboženského orgánu, právo na léčení neplodnosti a právo na adopci. V zemi mohou adoptovat jak svobodní, tak ženatí manželé stejného pohlaví.

Drahý život

Nádherná příroda, kosmopolitní hlavní město Oslo, divoká zvířata, která bychom u nás nespatřili, a v neposlední řadě polární záře. To vše patří k největším lákadlům Norska. Tato severská země se dlouhodobě řadí mezi nejdražší země pro život. Norové totiž mají vysoké mzdy, vysoké daně a rozsáhlé sociální zabezpečení. Většina Norů má pocit, že dostávají spravedlivý podíl sociálního zabezpečení, a tak jim vyšší daně nevadí.

Norové rádi tráví čas v přírodě. Mají rádi pěší turistiku, lyžování nebo otužování. Lásku k přírodě se učí již od útlého věku. A existuje jeden netradiční zvyk. V Norsku a dalších severských zemích je běžné nechat děti spát venku v kočárku, i když je venku tuhá zima. Věří totiž, že to posiluje zdraví a pohodu dětí.

Norsko je jednou z nejšťastnějších zemí světa. Budeš i ty? 

Norsko se dlouhodobě řadí mezi desítku nejšťastnějších zemí světa. Mezi hlavní důvody, proč jsou Norové tak šťastní a spokojení, patří pocit sounáležitosti a bezpečí, sociální systém, který se o ně stará v různých aspektech, trávení času v přírodě, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, výše příjmů, kvalita zdravotnictví, svoboda a kvalita služeb poskytovaných orgány státní správy.

I když je spojován především s Dánskem, také Norové se řídí konceptem hygge (Norové ho nazývají koselig). Označuje atmosféru nebo pocit spojený s pohodou, komfortem, útulností a sounáležitostí. Severské země často považují hygge za svůj životní styl.

Norové se řídí takzvaným zákonem Jante. Jedná se o soubor pravidel a společenských norem v podobě deseti přikázání, který vytvořil dánsko-norský spisovatel Aksel Sandemose. Norové nezávidí ostatním, nechlubí se osobními úspěchy, upřednostňují společnost před jednotlivcem, jsou upřímní, skromní a zdvořilí.

A ještě jedna zajímavost. Možná si řeknete, že je to země luxusu a přepychu. Myslím, že ano. Dokonce i vězni žijí v luxusu. 

Luxusní věznice

Norsko je známé i tím, že se zde nachází nejkrásnější a nejluxusnější věznice na světě. Norský systém se zaměřuje na rehabilitaci vězňů, z nichž chtějí udělat funkční členy společnosti. Norské zákony zakazují nelidské a ponižující chování jako formu trestu a neuznávají trest doživotí ani trest smrti. Vězeňský systém země je jeden z nejefektivnějších a nejhumánnějších na světě a výrazně přispívá k nízké míře recidivy. Některé věznice v Norsku vypadají lépe než internáty nebo ubytovny u nás. Vězni mohou mít ve svých celách vlastní koupelnu, televizi, lednici, psací stůl, židli a police. Mohou také nosit vlastní oblečení a vařit si vlastní jídlo.

Tak co říkáte? Chtěli byste mít za manžela Nora?

Zdroj: Scandinavianshoppe.com, Weddingmikkelandisabelle.home.blog, Weddingdetails.com, Seekscandinavia.com, Jothishi.com, Weddings.traditionscustoms.com, Wedbuddy.com, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze