Požár v tureckém lyžařském rezortu Karaltakaya zaplatilo životem nejméně 76 lidí. Hnutí ANO oznámilo, že se pokusí napadnout změny v důchodovém systému u soudu. Premiér Fiala připomněl, že ANO už jednu důchodovou reformu zrušilo a s žádným řešením za osm let ve vládě nepřišlo. Evropští lídři budou nadále usilovat o záchranu přírody v duchu Pařížské dohody, navzdory opačné politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Netflix po rekordních úspěších ve streamování sportovních přenosů zdraží svou službu.
V úterý brzy ráno během školních prázdnin zachvátil dvanáctipatrový hotel v oblíbeném lyžařském středisku na severozápadě Turecka požár, při kterém zahynulo nejméně 76 lidí. Podle úřadů nejméně dva z nich vyskočili z budovy, aby unikli plamenům.
Při požáru v hotelu Grand Kartal v Kartalkayi v pohoří Koroglu v provincii Bolu, asi 300 kilometrů východně od Istanbulu, bylo také zraněno nejméně 51 lidí, uvedl ministr vnitra Ali Yerlikaya. K požáru došlo nedaleko začátku dvoutýdenních zimních prázdnin pro školy, kdy jsou hotely v regionu plné turistů, uvedla agentura AP.
Klub opozičního hnutí ANO odhlasoval na svém zasedání ústavní stížnost na změny v důchodovém systému, s nimiž letos přišla vláda. Experti opoziční strany budou nyní hledat možné ústavní nedostatky v důchodové legislativě
"Za osm let však s žádným řešením nepřišli. Naše vláda důchodovou reformu prosadila. Mladí lidé budou mít díky ní od státu podporu ve stáří, pracující důchodci si přilepší, vzroste minimální důchod, doktorské studium se započítá do důchodu, a v neposlední řadě také ocení práci o děti či blízké,"
zkritizoval premiér Petr Fiala (ODS) podle ČTK postup opozice a připomněl, že zástupci ANO během svého vládního angažmá v minulých obdobích nic ve věci problémů penzijního systému neudělali.
Druhý den Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu se podle očekávání nesl ve znamení silných reakcí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od Pařížské dohody o klimatu, přičemž evropští představitelé jednoznačně prohlásili, že zůstanou pevnou součástí globálního paktu o klimatu.
"Evropa se bude držet svého kurzu a bude nadále spolupracovat se všemi státy, které chtějí chránit přírodu a zastavit globální oteplování. Pařížská dohoda je i nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo,"
uvedla podle AP šéfka Evropské unie Ursula von der Leyenová v rekci na změny v americké politice s novým prezidentem.
Společnost Netflix v úterý oznámila, že zvýší ceny většiny svých úrovní předplatného v USA a Kanadě poté, co v posledním čtvrtletí roku 2024 zaznamenala 19 milionů nových předplatitelů. Díky tomuto skokovému nárůstu předplatitelů, který je největší v historii Netflixu, dosáhl streamovací gigant celosvětově 302 milionů uživatelů, což upevnilo pozici společnosti na prvním místě v oboru.
Netflix připisuje poslední úspěch služby listopadovému boxerskému zápasu Mikea Tysona a Jakea Paula, který podle něj sledovalo 108 milionů diváků po celém světě, což z něj činí nejstreamovanější sportovní událost v historii. Později Netflix uspořádal dva vánoční zápasy NFL, které v průměru sledovalo 30 milionů diváků po celém světě a opět dosáhly na streamovací rekord, informovala CNN.
Zdroje: AP, CNN, ČTK