Dnes je to 56 let, kdy se tehdy ještě Československá socialistická republika probudila do okupace. Pro všechny občany to byl šok, na který nezapomenou nikdy. Po celé České republice dnes probíhají pietní akty. V Praze již tradičně k budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě přišli uctít památku padlých představitelé státu.
V roce 1968 se pokusilo liberální křídlo komunistické strany v čele s Alexandrem Dubčekem o reformu systému. Cílem bylo uvolnit režim a zrychlit proces demokratizace. To se ovšem nelíbilo Sovětskému svazu a v noci na 21. srpna 1968 násilím vtrhla a následně obsadila Československo vojska pěti států Varšavské smlouvy. Už první den okupace bylo zabito či smrtelně zraněno 58 lidí. Okupace vedla k tzv. normalizaci, kdy došlo ke znovu ukotvení komunistického režimu. Nastaly politické čistky, posílení cenzury či došlo k omezení svobod.
Hlavní roli při okupaci sehrál tehdy Československý rozhlas. Ten vysílal necenzurované informace o průběhu okupace do všech rádií. Kvůli tomu se stal terčem číslo jedna pro vojska invazní armády. Před budovou se odehrál krutý boj o rozhlas, při kterém došlo k zranění a zabití civilistů. Tento hrůzný boj a jakýsi symbol okupace si dnes připomněli a uctili památku padlých představitelé státu a přední čeští politici.
Podle hlavy států je hned několik důvodů proč si tyto události připomínat. „Jedním z nich je uctění památky obětí, ať už těch náhodných, ke kterým došlo v průběhu invaze nebo těch, kteří se postavili na odpor okupačním jednotkám,“ uvedl.
Historie má bohužel tendenci se opakovat v různých obměnách.
doplnil prezident Petr Pavel, když hovořil o důležitých důvodech.
Historické události se podle něj odehrávají i přítomnosti a často přicházejí nepozorovaně. „My bychom měli být velice pozorní a obezřetní k tomu, jestli se kolem nás a v tom, co se děje u nás a ve světě, nevyskytují nějaké paralely s tím, čím už jsme si prošli. Pokud si tím nechceme projít znovu, tak bychom měly těmto náznakům věnovat mimořádnou pozornost,“ poznamenal prezident.
Dnešní Rusko se nijak dle jeho názoru neodlišuje od tehdejšího Sovětského svazu, což bychom podle něj rozhodně ignorovat neměli.
Buďme opatrní a nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe. Nebylo!
řekla hlava státu.
I další vládní představitelé dávali československou okupaci do souvislosti s aktuální okupací Ukrajiny Ruskem. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila válku na Ukrajině za barbarskou a Putinovu. Rozhořčeně upozornila na to, že dochází k matení pojmů, kdy „válka je mylně, či snad záměrně, vydávána za vstup a okupace, za realitu, či dokonce normu, se kterou je potřeba se smířit.“
Zdroj: autorský text, ČTK