Top hledané
Výsledky (0)
Ex-primátor Prahy je nejznámějším aktivním politikem v Praze. Strana se s ním může v metropoli zachránit nebo dobrovolně potopit.

Na férovku: Ex-primátor Hřib chce šéfovat Pirátům. Hlavní město je poslední pirátský ostrov

Radim Červenka
11. října 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Zdeněk Hřib

/Komentář/ Po turbulencích kolem vládní krize a několika volebním neúspěchům Piráti hledají nového předsedu. Dlouho se čekalo, jestli se ozve pražský ex-primátor Zdeněk Hřib. Podle posledního vyjádření bude usilovat o nástupnictví po Ivanu Bartošovi. Právě pro mnohaletém předsedovi, který stranu vybudoval ze dna občanské společnosti, je pražský politik nejznámější tváří strany.

Pirátská strana dlouhé roky stála a padala se svým agilním lídrem Ivanem Bartošem. Svou dominantní pozici ve straně se mu podobal snad jen Andrej Babiš. Petr Fiala je sice v pozici předsedy ODS rekordně dlouho, ale jednak se v ní už pravděpodobně moc dlouho neohřeje, a také proti řadě dalších politických šíbrů tradiční strany neměl až tak silnou pozici.

Pro Piráty je hledání nástupce po muži, který byl svými dredy synonymem pro stranu, skutečně zapeklité. Podle třech posledních volebních výsledků je strana na ústupu, co se týče, volebního zájmu. Hledají tudíž kormidelníka, jež je udrží nad pětiprocentní vodou přežití ve Sněmovně. Jiný výsledek uvrhne stranu na smetiště dějin. Průzkumy sice dlouhodobě ukazují o několik procent vyšší zájem voličů (např. poslední Median téměř 10 %), ovšem v krajských volbách zůstali pod hranou a v evropských jen těsně nad.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Poslední výrazný politik mezi Piráty

Druhořadé volby jsou specifické, ale pozitivní zprávy straně nepřinášejí. Straníci sice volali po odpovědnosti předsedy, ovšem řada voličů zcela jistě stranu volila právě kvůli lídrovi, který se vymykal obtloustlým českým politikům nejen po vizuální stránce. Bez Bartoše budou voliči uvažovat o jiné alternativě. Podobně jako by někteří skalní voliči ANO jistě začali přemýšlet, kdyby jejich stranu nevedl Andrej Babiš.

Voliče zkrátka táhnou silné osobnosti. V současnosti jich žádná strana nemá nazbyt, spíše naopak. Nejinak je tomu u Pirátů. Výraznou osobností je na politické scéně ministr zahraničí Jan Lipavský, ale ten z potápějící se lodě utekl jako první, vrátil stranickou legitimaci, aby si mohl užít ještě pár měsíců v pohodlné funkci, s níž zcela srostl.

Poměrně známi jsou i poslanci Jakub Michálek a Olga Richterová, jenže ti byli vždy bytostně provázání z předsedou Bartošem a straníci hledají něco nového. Výraznou osobností je pak ještě pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. Ten sice nelibě nesl, že musel post primátora přenechat Bohuslavu Svobodovi (ODS), ale na viditelnosti mu to v hlavním městě neubralo.

Postarší primátor je tak trochu ve vleku svého bývalého studenta na medicíně, který se snaží o dopravní revoluci v hlavním městě. Hřibovo křídlo má navíc hlasovací většinu v radě a reálně městu vládnou oni. 

Hřib zároveň doposud neměl ambice vést stranu, i když jeho primátorská hvězda stoupala. Zároveň být šéfem hlavního města se stamiliardovým rozpočtem není méně, než ovládat některé z větších ministerstev. A kolik bývalých ministrů Piráti mají? Dva výše zmíněné (legislativní ministr bez portfeje Šalomoun byl ve vládě jako nestraník). V politice tak vysoko kromě Hřiba nikdo z kandidátů na předsedu nedosáhl.

S realitou se střetne pirátský punk

Krajské volby navíc ukázaly, že Praha je pirátským posledním útočištěm. Piráti na venkově nemají struktury a v krajských volbách si šáhli na hlasy především ve velkých krajských městech. Jak známo to však nestačilo ani na 5 % celostátně. Hlavní město je plné liberálních voličů a zde mají Piráti největší potenciál. Hřib zde má své podporovatele, ale i odpůrce. Jenže Piráti už nebojují o 30 % jako před posledními sněmovními volbami.

Tam už je u kormidla nemůže vytáhnout ani Hřib, ani opravdický Jack Sparow. Pražští voliči Hřiba dobře znají a mohli by se za něj postavit, navíc se mu nedá upřít politický talent na to být vidět.

"Zdeněk Hřib je pro Piráty nejlepší volba ze všech špatných. Je relativně známý, nedráždí liberální městské voličstvo polokomunistickými výroky, bonzáctvím ani máváním palestinskou vlaječkou a v diskusi dokáže oponenty s klidem, slušně a srozumitelně utřít. Bartoš to sice není a jestli udrží Piráty nad vodou, to opravdu nevím. Ale řekl bych, že jestli Piráti chtějí přežít, je jeho zvolení podmínkou nikoli dostačující, ale zcela nutnou,"

uvažoval nad pirátskými možnostmi komentátor Petr Honzejk na X.

Jenže o kapitánovi černé politické lodi budou rozhodovat straníci. A to je zvláštní výsek společnosti ve všech stranách. U Pirátů se střetnou fundamentalisti, kteří se přidržuji svých punkových kořenů a realisti, kteří chtějí dělat liberální politiku, která má v Česku velmi slabé zastoupení mezi politiky, nikoliv ve společnosti. Pokud se Piráti rozhodnou pro punk, budou si muset také zvyknout na punkový politický prostor mimo významné politické funkce.

Zdroj: autorský článek, komentář, median.cz, X.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze