Smaltování je starodávná technologie, jejíž první použití u nás bylo zaznamenáno na českých korunovačních klenotech. Co vedlo poměrně nového výrobce hodinek (značka RGM vznikla v roce 1992) k použití této složité techniky na něčem tak malém, jako je ciferník hodinek?
Inspirací pro výroby originálních hodinek se staly kapesní hodinky od firmy American Watch Co. Dostal je šachový mistr Paul Morphy v roce 1859 po svém návratu z úspěšných soutěží v Evropě, které z něj v Americe udělaly velkého šachového hrdinu.
O tom, co se s hodinkami stalo, není nic známo. Do dnešních dnů se zachoval pouze původní ciferník, který je k vidění v Clock Museum v Pensylvánii. Právě jeho unikátnost způsobila to, že se zástupci společnosti RGM tozhodli použít ho i ve svém designu.
Čím je ciferník jedinečný? Na místě obvyklých římských čísel na něm najdete luxusní šachové figurky, které jsou jemně provedené z červeného a černého smaltu. Černý král je umístěn na 12. hodině, červený na 6., královny byste našli na 13. a 11. hodině. Kromě nich nechybí věže, střelci ani koně.
Jedná se o techniku, při níž je barevné práškové sklo nanášeno na kovovou desku. Povrch se poté zahřeje na teplotu dostatečně vysokou, aby sklo roztavilo a byl vytvořen nový povrch. Ciferník se musí pokrýt několika vrstvami smaltu, z nichž se každá zahřívá na velmi vysokou teplotu (800-900 °C). Červené a černé šachové figurky jsou také zapečené do povrchu.
Vytvořit luxusní smaltový ciferník představuje velmi riskantní projekt. Po každé, kdy se zahřívá, může popraskat, roztát nebo shořet. S velkým riskem přichází však velká odměna: úžasný vzhled smaltovaného ciferníku je zkrátka nezaměnitelný.
Pod tímto neobyčejným číselníkem se ukrývá originální kalibr 801. Má klasické můstkové tvary, leštěné nebo na modro natřené ocelové komponenty a je ručně dokončený a zdobený. Hodinky i ciferník jsou zasazeny do nerezového krytu.
Tento jedinečný kus vydrží po generace – stejně jako ciferník, který byl podnětem pro jeho výrobu.