Premiér Petr Fiala (ODS) svým zvoláním o tom, že pokud jeho vláda zůstane u vesla, můžou se občané těšit na platy jako v Německu, dosáhl svého cíle. Po nadzvednutých obočích se podařilo rozproudit veřejnou diskuzi o odměňování za práci v Česku. Se zajímavým návrhem, jak zajistit více peněz v peněženkách Čechů, přišla studie společnosti PAQ Research. Politici napříč vládní koalicí i opozicí mají však vlastní recepty, kterých se podle všeho hodlají držet. Netřeba připomínat, že německé platy nám doposud nepřinesly.
V jádru zajímavé studie je snižování zdanění zaměstnanecké práce. Nejde při tom o ódu na zrušení superhrubé mzdy doprovázené snížením reálné sazby zdanění daně z příjmu, na kterém si vzácně zanotovali politici ANO, ODS a SPD. Hlasování napříč znesvářenými stranami skutečně přineslo lidem pár tisícovek v kapse navíc, ale také už několik let trvající krizi kolem rekordních schodků rozpočtu.
Zcela nepochybně se tento prozíravý tah odrazil v inflační vlně větší intenzity než, jak ji zažily "průměrné" státy Evropské unie. Výzkumníci naopak tvrdí, že snížení daňové zátěže směrem ke zdanění práce by mohlo přinést řadu pozitiv. Skoro nám říkají, že to tenkrát politici udělali špatně a nyní je daňovou reformu potřeba udělat pořádně.
"Česko nadměrně daní práci, hlavně nízkopříjmovou a částečné úvazky. PAQ Research přináší komplexní reformu, která zatížení snižuje. Navrhujeme zvýšení slevy na poplatníka a děti a lepší čerpání slev v daňovém bonusu, pro což se inspirujeme v daňových reformách Ronalda Reagana. Reforma zároveň omezuje nesystematické odpočty, slevy a limity,"
shrnuli výzkumníci o co v jejich návrhu jde na webu PAQ Research.
Z komentáře vyplývá na povrch, že cesta mezi platbou zaměstnavatele a reálným výdělkem zaměstnance je značně komplikovaná. Výši čisté mzdy neovlivňuje jen sleva na dani na poplatníka, ale také slevy na děti nebo manželku. Daňové odpočty jsou v tuzemsku teprve změtí polosmysluplných cest, jak daňově optimalizovat. Odečítat se dá za hypotéku nebo za specifické rekvalifikační kurzy.
Výsledkem ovšem je, že všichni neplatí daně ve stejné procentuální rovině a vzniká určitá daňová progrese, o které zejména česká pravice nerada slyší. Koneckonců příliš nezajímala ani levicové vlády minulosti. Přesto se daňová progrese díky systému slev na dani mění. Jenže opačným směrem, než jak daňovou progresi vnímají na západ od našich hranic.
Jelikož mzdy rostou a daňová sleva nikoliv, nejméně vydělávající lidé platí čím dál více na daních. Výzkumníci jsou proti. Daňovou slevu by nejchudším zvýšili a nejbohatším snížili. Dotkla by se také zásadně zkrácených úvazku. Navrhovaná reforma by pomohla proti propadnutí do příjmové chudoby, návratu zaměstnanců a hlavně zaměstnankyň do pracovního procesu po rodičovské dovolené a také by se ušetřilo na sociálních dávkách. Lidé s vyššími příjmy by nemohli žádat o příspěvky na bydlení a jiné sociální dávky.
Jenom loni se výše vyplacených dávek na bydlení téměř zdvojnásobil na 17,9 miliard korun. V nárůstu se projevily legislativní změny a také růst cen bydlení, ovšem rozhodně by se zde dalo ušetřit. Umírněné verze reformy PAQ Research hovoří o nákladech 4 miliardy korun. Nízkopříjmoví jedinci mají tendenci nárůst peněz na výplatní pásce rychle otočit do spotřeby. V tomto světle by taková reforma nestála stát skoro nic a mohl by tak uvažovat jen o přínosech.
Vraťme se k posledním změnách v danění platů a mezd. Ty měly opačný efekt. Zvýšily příjmy zejména nejlépe vydělávajícím. Nutno dodat, že i oni jsou lidé a když politici přijímají zákony pro ně výhodné, mohou být rádi. O to více, že se na této podobě zdaňování shodla současná koalice s opozicí.
O erudici výzkumníků nemůže být pochyb a jejich návrh je dobře míněný. Jen pokud to s ním myslí vážně, budou si muset založit nebo najít nějakou vlastní stranu, hegemoni současné politické scény o podobné nápady nestojí.
Zdroje: autorský text, komentář, ČSÚ, paqresearch.cz