Top hledané
Výsledky (0)
Káva na světových trzích vystřelila do nebes. Klimatická změna se opět hlásí o slovo.

Cena kávy letí do nebes. Zrnka jsou nejdražší za 50 let, české kavárny se řadí mezi ty s nejvyššími cenami

Radim Červenka
13. prosince 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Káva

Zpráva o rekordně vysokých cenách kávy na komoditních trzích zaujala především investory. Brzy by však mohla zajímat běžné pijáky oblíbeného kofeinového nápoje. Budoucnost vývoje ceny oblíbeného produktu je nejasná, ale i největší hráči na trhu s kávovými výrobky se připravují na to, že se mění cenová hladina. Je otázkou, jak se cena promítne v kavárenském byznysu. Podle espresso indexu je Česká republika už nyní nad průměrem ceny espresa v kavárnách.

Cena kávy arabika v těchto týdnech trhá rekordy ve výši, za jakou výrobci nakupují tento produkt na trhu. Začátkem prosince poskočila cena za letošek o 50 %. Zdražování však nebyl konec a v tomto týdnu se dokonce dostala na 80 % toho, za kolik bylo možné koupit kávová zrnka na začátku roku.

Nejde o jediný šok na trhu s kávou. Znalci ví, že mu dominují dvě dominantní odrůdy. Kromě nejpopulárnější arabiky se výrazně obchoduje také s robustou, která se kromě kávových směsí používá dominantně k výrobě instantní kávy. Robusta se snáz pěstuje, nenabízí tolik chuťových variací, ale obsahuje větší množství kofeinu. Její charakteristika se dlouhodobě odráží v nižší ceně, jenže už v září došlo k cenovému šoku ještě výraznějšími než u arabiky. Cena robusty poskočila dokonce o 187 %, byť následně začala klesat.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Klimatická změna si vybírá kávovou daň

Klíčovým impulzem byla nepřízeň počasí v zemích klíčových producentů. V případě kávy je s velkým odstupem hráčem číslo jedna Brazílie, kde se běžně vyprodukuje na 40 milionů žoků (60 kg) arabiky ročně. V robustě kraluje světu Vietnam s produkcí 29 milionů žoků ročně. Obě země postihla vlna veder a následného sucha, což zásadním způsobem poškodilo úrodu.

Jenže výkyvy v počasí jsou čím dál častější v důsledku klimatických změn, což trh se zemědělskými komoditami činí čím dál více nestabilní.

"To, co vidíme teď, i na základě důvodů, které zdražení vyvolaly (tedy dlouhodobých, strukturálních změn, které jsou spojeny s klimatickými změnami a poklesem úrody) naznačuje, že ceny se stabilizují v nové hladině, která dokazuje, že káva je cennou surovinou a její dostupnost má své limity,"

vysvětlila pro LP-Life.cz, jak vidí vývoj na trhu Nestlé tisková mluvčí společnosti pro Česko a Slovensko Tereza Procházková. Nestlé je výrobce nejpopulárnější značky instantní kávy Nescafé a také oblíbeného Nespressa.

Na ceně kávy se pak projevuje rovněž nebezpečí odlesňování deštných pralesů s cílem získat nový zemědělský prostor pro pěstování kávovníku. Státy Evropské unie nyní požadují u dovážené kávy certifikaci, že byla produkována bez této globální ekologické zátěže. Faktory pravděpodobně nepůjde odfiltrovat od koncové ceny pro zákazníky.

"Letošní narůst ceny kávy byl opravdu bezprecedentní, ačkoliv se dopad snažíme maximálně tlumit hledáním větší efektivity v rámci výroby, budeme jej muset v nadcházejícím roce do našich cen promítnout. Vše nicméně záleží na vývoji na komoditním trhu. Nechceme spekulovat, počkáme na reálná data a vývoj,"

uvedla Tereza Procházková.

Šálek espressa zdražil v Česku dříve, než cena komodity na trhu

Za šálkem kávy čím dál raději vyrážíme také do kaváren. Obzvláště země východní Evropy zažily podle celosvětových měřítek boom v množství prodané espressa v kavárnách. Jeho cenu sleduje tzv. espresso index, který měří cenovou hladinu podle ceny kávového nápoje ve vybraných kavárnách v zemi. Asi netřeba připomínat, že jde o napodobení známého BigMac indexu.

Podle tohoto měření stálo průměrné espresso v Česku 2,83 euro (cca 70 korun) a jde podle měření o nejdražší espresso ve východní Evropě (průměr 1,75 euro) a české kavárny překonaly průměr EU s 2,54 euro za šálek espressa. Česko má tak svou cenou blíže k Německu (3,45 euro) než k východoevropským státům, kam ČR průzkum řadí, i když z geografického hlediska patří naše země do střední Evropy.

Naději na levnější kávu však v Česku stále máme. Espresso index porovnává jen podle cen ve třech vybraných kavárnách v zemi, tudíž šance najít výrazně levnější kávu je reálná. Ovšem každý ze zkušenosti tušíme, že espresso za 1 euro (tedy 25 Kč) nám nabídnou jen v jihoevropských zemích jako je Portugalsko nebo Itálie o letní dovolené.

Zdroje: autorský článek, vlastní dotazování, mandomedia.com, pennlive.com, patria.cz, finex.cz, cafemontana.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze