Top hledané
Výsledky (0)
„Eid milád madžíd“ je egyptský ekvivalent našeho pozdravu „šťastné a veselé Vánoce“ a v doslovném překladu znamená „slavná oslava narození“. V Egyptě ho během vánočních svátků budou pronášet ortodoxní koptové.

Děti v Egyptě dostávají na Štědrý večer peníze. Ježíška zde ale nečekejte

Kristina Valachyová
23. prosince 2024
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Žena s velbloudem

Přestože se většina obyvatel Egypta hlásí k islámu, mnozí lidé zde s radostí slaví i Vánoce. Přesněji řečeno, užívají si jejich dekorativní podobu v duchu amerických filmů a seriálů o Santa Clausovi. Někteří rodiče kupují svým dětem vánoční dekorace a navštěvují vánoční akce. Vánoční výzdobu naleznete také ve velkých nákupních centrech po celé zemi. Mnoho hotelů a restaurací pořádá nejrůznější tematické vánoční akce a večírky. Vánoční svátky v křesťanském duchu slaví v Egyptě koptští křesťané, kteří v zemi tvoří zhruba 10% menšinu. Vánoce slaví 7. ledna, a proto je tento významný den v Egyptě také státním svátkem. 

Půst

Egyptské Vánoce jsou spojeny s řadou tradic, které se od našich „západních“ Vánoc mírně liší.

Největším rozdílem mezi koptskými a západními Vánocemi je období půstu. Koptští křesťané dodržují od 25. listopadu do 6. ledna přísný půst, během kterého nekonzumují žádné živočišné produkty. Během 43 dnů se zříkají masa a dalších potravin živočišného původu, včetně másla, mléka a vajec.

Z půstu jsou vyňati pouze nemocní nebo jinak oslabení věřící. Většina křesťanských Koptů se po dlouhém půstu schází jako rodina ke společným oslavám a hostinám, které zahrnují jídlo i hudbu, ale nejedná se o oslavu Vánoc, jakou můžete zažít v Evropě nebo Americe.

Pronájem bytu 3+kk, Praha Vinohrady - 156
Pronájem bytu 3+kk, Praha Vinohrady - 156, Praha 3

Církevní bohoslužby jsou jednou z nejdůležitějších součástí křesťanských Vánoc v Egyptě

Zatímco mnoho křesťanů se na Štědrý den (24. prosince) účastní půlnoční mše, koptští křesťané se 6. ledna účastní i zvláštní noční bohoslužby. Ta obvykle začíná kolem 22. hodiny a trvá až do půlnoci, někdy až do svítání. Po skončení modliteb se každý odebere domů a připraví si žaludek na bohatou a chutnou hostinu, která obsahuje všechny druhy jídla, jež byly během adventního půstu zakázané.

Všechna jídla obsahují maso, vejce a máslo, tedy všechny ty pochutiny, které si museli během půstu odepřít. Jedním z oblíbených chodů je fatta, sestávající se z chleba, rýže, česneku a vařeného jehněčího masa.

Na pravoslavný Štědrý den (7.ledna) se lidé setkávají na domácích večírcích a oslavách. Návštěva s sebou jako dárek často přinese kahk (speciální sladké cukroví).

Vánoční výzdoba na egyptský způsob

Egypťané slaví Vánoce úžasnými jasnými světly a barvami, které demonstrují jejich jedinečnou kulturu. Běžným jevem v mnoha egyptských domácnostech a obchodech je i vánoční stromek, ozdobený světýlky a vystavenými dárky. Svátek má jedinečnou atmosféru, která jej odlišuje od jiných oslav. Domy jsou osvětleny zářivými světly a dekoracemi, které umocňují sváteční pocit. V mnoha domácnostech je vystaven betlém, zobrazující s úžasnými detaily příběh narození Ježíše. Kostely jsou vyzdobeny krásnými květinami a svíčkami, které vytvářejí klidnou náladu. Ulice jsou plné slavnostních transparentů a dekorací, k jejich výzdobě jsou použity i typicky egyptské symboly, jako palmy, pyramidy nebo velbloudi, které svátkům dodávají specifický místní ráz. Vánoce jsou v Egyptě i dobou, kdy si lidé připomínají ty méně šťastné a pomáhají potřebným. Existuje zde mnoho církví a charitativních organizací, které organizují rozdávání jídla a oblečení chudým a bezdomovcům.

Duch štědrosti a laskavosti je v tomto období v egyptské společnosti všudypřítomný.

Křesťané a muslimové se setkávají, aby spolu slavili hudbou a tancem. Jsou to oslavy, v nichž se mísí křesťanské tradice s místními kulturními prvky.

Tradiční egyptské jídlo

Koptská štědrovečerní večeře se v podstatě podobá štědrovečerní večeři na Západě, ale obsahuje i některé tradiční egyptské pokrmy. Hlavním jídlem je obvykle vánoční krocan obklopený nejrůznějšími voňavými přílohami. Kromě něj se podává také již zmíněný pokrm fatta, který obsahuje chléb, česnek, rýži a vařené jehněčí maso, a wara'einab neboli plněné vinné listy. Ačkoliv na Západě si obvykle s Vánocemi nespojujeme těstoviny, pro Egypťany je tradičním štědrovečerním pokrmem macarona bechamel. Jedná se o zapečené těstoviny penne s mletým masem a bešamelovou omáčkou. Patří k základním jídlům téměř v každé egyptské domácnosti. Pro každého křesťana v Egyptě znamená vánoční ráno obvykle šálek čaje s kahk sušenkami. V tento den také mnoho lidí dává chudým zalabya (koblihy) a bouri (rybu parmu).

Nechodí Ježíšek, ale Baba Noel

I egyptské Vánoce jsou spojeny s rozdáváním dárků, ale v poněkud jiné podobě. Někteří křesťané v Egyptě si na Boží hod vánoční dávají navzájem dárky, které umisťují pod stromeček.

Děti věří, že jim je přináší Baba Noel neboli Otec Vánoc. Jelikož v Egyptě nejsou komíny, Baba přichází oknem a zanechává dárky, často výměnou za koláčky kahk, které jsou obdobou našich perníčků.

Tato místní obdoba Santa Clause je v Egyptě velmi populární. Odkazuje na světce, který svůj život zasvětil pomoci chudým a zejména dětem. Ať už Santa Claus či Baba Noel je egyptskými dětmi milován a každoročně hltají příběhy a filmy o něm. Jeho vyobrazení v typickým červeném hábitu proto najdete všude v egyptských ulicích.

Koptské křesťanské rodiny rozdávají mladším členům na Štědrý večer (6. ledna) namísto dárků peníze. Je to populární tradice, která je obvyklá i při většině ostatních egyptských svátků. Na koptský vánoční svátek (7. ledna) se přátelé a rodiny setkávají na domácích oslavách, na nichž se obvykle jako dárky rozdávají sladké cukrovinky. 

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Samotný vánoční zvyk obdarovávání dětí je inspirován vyprávěním o třech králích, mudrcích, kteří přinesli dárky malému Ježíškovi. Mudrci, kteří na východě spatřili hvězdu a vyložili si ji jako znamení narození velkého vládce, následovali hvězdu až do Betléma, kde objevili novorozeného Ježíška, narozeného Marii a Josefovi. Předali chlapci tři dary: zlato, kadidlo a myrhu. Dar zlata představuje Ježíšovu suverenitu a královskou moc. Kadidlo se používá při náboženských obřadech a symbolizuje Ježíšovo božství. Myrha je spojena se smrtí, bolestí a budoucí obětí Ježíše Krista na kříži. Příběh tří králů tak dělá ze zvyku obdarovávat během svátků děti a blízké důležitou součást vánočních tradic.

Příběh svaté rodiny

To, co činí vánoční čas v Egyptě ještě výjimečnějším, je biblický příběh o útěku Svaté rodiny s malým Ježíškem do Egypta krátce po Ježíšově narození. Egyptské vánoce jsou s tímto příběhem úzce spojeny.

Podle křesťanské Bible rozkázal král Herodes zabít všechny betlémské novorozence, čímž chtěl zabránit proroctví, že jeden z nich ho nakonec sesadí z trůnu. Josef a Marie s Ježíškem proto museli utéct do Egypta, kde měli strávit 4 roky života. V koptské tradici je s jejich pobytem v Egyptě spojeno mnoho lokalit, od El-Farama na Sinaji po Asyut. Pasáž, kterou nacházíme v křesťanské Bibli, je v srdcích egyptských křesťanů hluboce zakořeněna a podtrhuje důležitost, kterou těmto svátkům připisují.

Oslavy Vánoc v Egyptě zahrnují i další aktivity, které místní i návštěvníci vykonávají k uctění příchodu Božího syna na zem. Jednou z nich je i návštěva hory Sinaj, na níž dostal Mojžíš deset přikázání. Jde o místo významné i pro křesťanské náboženství. Na vrcholu hory stojí malá kaple, do které chodí věřící ukládat své modlitby.

Vánoce jsou časem sounáležitosti

Vánoce jsou v Egyptě časem sounáležitosti a spolupráce, kdy křesťané a muslimové sdílí radost z těchto svátků a zároveň respektují jeden druhého a své zvyky. Mnoho obchodů při této příležitosti nabízí speciální slevy a dárky a děti nadšeně očekávají příchod Santa Clause, který je v Egyptě oblíbeným symbolem vánočních oslav.

Vánoce nejsou v Egyptě jen náboženským svátkem ve znamení bohoslužeb a modliteb, kterým si křesťané připomínají narození Ježíše Krista, ale také kulturní a společenskou událostí. Oslav a slavností se zde účastní lidé mnoha různých náboženství a vyznání a demonstrují tím náboženskou toleranci Egypťanů. Všude, kam se podíváte, můžete vidět úžasná světla nádherných barev a vánoční stromky, které vás naplní radostí a sváteční náladou.

Zdroj: autorský text, Vianocnedarceky.sk, Whychristmas.com, Trafalgar.com, Gattours.com, Traveltriangle.com, Tripsinegypt.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze