Když vesmírná sonda Voyager 2 v letech 1986 a 1989 poslala snímky planety Neptun, zdálo se, že je tento obr sytě modrý. Nyní vědci zpřesnili své zobrazovací metody a ukázalo se, že barva je trochu jiná. A jiný bude brzy vliv této planety i po astrologické stránce. Hvězdopravci předvídají změny. My si je probereme skrz naskrz i s astroložkou.
Je to tedy celkem studený čumáček, ten Neptun.
V jeho atmosféře umrznete v průměru při mínus 220 °C. Skládá se převážně z vodíku, je tu ale i velký podíl vody, čpavku a metanu. Vnitřní stavba planety je spíše kamenitá, a navíc obohacená vodním ledem, po povrchu planety se navíc různě potulují vodní zmrzlé mlhy a tvoří se polární čepičky.
Do nynějška si planetu Neptun pamatujeme jako nádherně sytě modrou, téměř podobnou Zemi. Ale skutečnost je jiná, jemnější, něžnější. Astronomové zjistili při použití přesnějších vědeckých metod, například použitím spektrografu na Hubblerově vesmírném teleskopu a s použitím snímků z obřích teleskopů v Chile, že barva je poněkud jiná. Zpřesněné barevné filtry ukazují, že Neptun je jemně pastelově modrý, až tyrkysový. Odstín se navíc v závislosti na cyklu planety poměrně viditelně mění.
Zjistilo se, že planeta také mění barevný odstín v různých fázích svého oběhu. Téměř vodorovná rotace způsobuje, že v dobách neptunovského slunovratu je planeta zelenější, protože mívá „čepičky“ z metanového oparu ledu. Při rovnodennostech se naopak jeví modřejší. Každé roční období na Neptunu trvá zhruba čtyřicet let a svou oběžnou dráhu oběhne za cca 164 let.
Zkoumání se týkala nejen Neptunu, ale i jeho dalšího obřího a ledového souseda, planety Uran. Ta také pohledem nových metod má poněkud jiný odstín. Z původně bledě tyrkysové planety je objekt ještě jemnější. Planeta má, řekněme, pouze jemný barevný nádech.
Neptun na sebe v letošním roce upoutává pozornost i z astrologického hlediska.
Jde symbolicky o planetu změn systémů, na kterých se příliš lpí. Bourá dosavadní, rozvolňuje, aby mohlo fungovat něco vhodnějšího. Z pohledu astrologie jde o novější symbol, protože planeta byla objevena až v novověku.
Jednoduše, máte-li v horoskopu dobré postavení této planety, bude doslova objevitelé, propagátoři a nadčasoví. S chaotickým postavením budete se cítit v chaosu, i když kolem vás bude klid.
V březnu letošního roku tato planeta vstoupí do znamení Berana. Může se vyskytnout síla bez dodržování morálních zásad. Silné touhy mohou být agresivně prosazovány. Ideální zvládnutí vlivu Neptunu v Beranu si lze představit jako zušlechtěná bojová umění, splynutí klidné moudré mysli a síly.
Přinese nám společenskou krizi, nebo obrodu společnosti? Zeptali j se astroložky Michaely Kudláčkové. Vliv mají totiž i jiné planety.
"Osobně bych čekala spíše pozitiva. A to ne pro svou bytostnou Lví podstatu vidění vždycky toho lepšího, ale pro to postavení samé, plus postavení ostatních planet.
Do Skopce se v květnu totiž přesune i Saturn a ten si v tomto postavení nic nezákonného nedá líbít. Tedy to on nedá nikdy, ale v Rybách, kde je teď, má tendenci se jenom vyjadřovat, vymezovat, komentovat, ale nekonat.
No Skopec je žoldák a je tu od činů."
Co celospolečensky může tento přechod znamenat?
"Neptun je strašně pomalý. Je to planeta pro generace. Je to louda. Pokud někde kotví, zapiká se tam na hodně, zpravidla 14 let. Ovlivní tedy celou generaci...
Astroložka dodává, že "Neptun je planeta vizí. Pro astrology je komplikovaný v tranzitech. V nativním horoskopu ovlivňuje schopnost realizovat své sny, jejich kvalitu, předvídavost ve smyslu intuice, také životní morální postoje. Je tedy zásadní, čím a jak je obklopen."
Například Hitler měl Neptun silný, dokonce vlastně jakoby pohltil i jeho pragmatickou část osobnosti a to navzdory tomu, že byl Býk.
"Byl to vizionář, a protože jeho horoskop celkově byl, řekněme vážně špatný, pak ty vize na sebe vzaly podobu, jakou vzaly. Současně byl ale (a to je to, že Neptun musí mít kolem sebe hezky, aby hezký byl) velmi umělecky nadaný. No a jsme u toho…proč se nestal malířem? Protože špatně postavený Neptun. Sám o sobě je Neptun v určitém postavení málo (taky tam je dlouho) ten tvar, tu podobu mu dává to, co je kolem. A protože vedle něho bude akčně nastavený Saturn, hezky postavený Venuše, Uran a hlavně Jupiter, já bych byla optimistická," vysvětluje na příkladu astroložka.
Podívali jsme se do historie a naposledy byl Neptun v Beranu před 164 lety, rok 1861, válka Severu proti Jihu, rodil se první telefon a Nikola Tesla prožíval své dětství.
Lze v tom vidět tento vliv?
"Ano. Jenomže on tam nebyl rok…a válka Severu proti Jihu trvala 4 roky, pokud vím. Výsledek? Obrovský posun v rámci Spojených států a zrušení otroctví, jen tak namátkou."
A co nám to může přinést po rovině osobních horoskopů, do běžných životů, jaká témata nám vytáhne na povrch?
"Minimálně bychom si měli chtít plnit sny a vize a to teda jakékoli. Neptun se neptá, na proveditelnost, ale zase, Saturn už jo! V tomto postavení těch dvou planet to aspoň zkusíme. S ohledem na ostatní planety, budeme velmi akční, odhodlaní, odvážní. Mohou vzniknout nové dohody, nová uspořádání, nové směry, objevy, převratná zjištění. Co do mezinárodních organizací a uskupení, mohou proběhnout nebývalé změny. Změny, kterých by se ty státy třeba před tím bály. Ano, může dojít i k válečnému konfliktu, nebo nátlaku, přestřelce a podobně, jen, s ohledem na celkový horoskop, efektem by neměla být cesta zpět, ale kupředu, jakoby k růstu, nebo dospívání, k poznání nového a odklon od starého. Naše osobní nastavení bude touha po vzdělání, studiu, pokroku, ambice, odvaha udělat nějaký krok, prostě konat a nebát se. (Zvýší se porodnost. Možná, v rámci těch objevů přijdeme na to, jak být samoplodné),"
uzavírá Michaela Kudláčková svou úvahu nad přesnými postaveními planet a vlivem Neptunu, který nás a další generace čeká již zanedlouho.
Zdroj: autorský článek, vlastní dotazování, astroinspirace.cz, vtm.zive.cz, astro.cz