Podolí náleží k Praze 4 a rozkládá se na pravém břehu Vltavy mezi Braníkem, Vyšehradem, čtvrtí Pankrác a Smíchovem na druhé straně řeky.
První zmínky o Podolí pochází z roku 1222. Dříve se jednalo o samostatná obec, dvůr královské kapituly na Vyšehradě, ke kterému patřily okolní vinice. V 80. letech 18. století tvořilo Podolí asi 50 stavení, kde žili zelináři, drobní zemědělci a rybáři.
Podolí má několik staveb, které jsou známé nejen za hranicemi čtvrti, ale také samotné Prahy.
Podolská vodárna představuje velmi významnou technologickou stavbu od Antonína Engela, která dodává vodu do mnoha domácnostem v Praze z řeky Želivky. Někdy se jí přezdívá také „katedrála“. Tato luxusní stavba z 20. let minulého století je památkově chráněna. V tehdejší době představovala stavbu velkého rozsahu, ke které náležela strojovna s čerpadly, administrativní budova i filtrační stanice.
Plavecký stadion Podolí se začal stavět v bývalém Podolském vápencovém lomu v roce 1959 podle návrhů Richarda Podzemného a do provozu byl uveden v roce 1965. V současné době zde najdete jeden krytý bazén (50 metrů) a dva venkovní (50 a 33 metrů). Kromě toho se o zábavu návštěvníků stará tobogán, brouzdaliště, sauny, solária, fitness atd.
Další místo, které Pražané každé léto hojně využívají, je luxusní komlex Žluté lázně na břehu řeky Vltavy, který nabízí sportovní i kulturní vyžití.
V Podolí stojí několik luxusních rodinných vil ze 20. a 30. let minulého století, které jsou architektonicky velmi ceněné. V jedné z nich bydlela svého času i architektka Eva Jiřičná.
Najdete tu také zástupce socialistického realismu: areál vysokoškolských kolejí pro České vysoké učení technické typickou monumentální stavbu s plastickými dekoracemi s budovatelskou tematikou. Komplex se začal stavět v roce 1953 a byl určen pro 1500 studentů.
Najděte si chvilku a vypravte se do této zajímavé pražské čtvrti, ve které jistě najdete různá inspirativní luxusní zákoutí.