Slovo diamant pochází z řeckého výrazu, který znamená „nezničitelný“.
Diamanty vznikají ve svrchním zemském plášti při teplotách mezi 900-1300 °C. Cesta za luxusními kameny je poměrně hluboká, doly mohou mít hloubku až 500 metrů. Indie a Borneo byly jediné země v 18. století, které produkovaly vzácné diamanty. Ve století 21. je však situace úplně jiná a tyto země patří mezi téměř bezvýznamné.
Možná vás to překvapí, ale jedním z největších světových producentů luxusních diamantů je Austrálie. Primární ložisko se nachází na západě v oblasti Kimberley a jedná se o důl, který produkuje nejvíce diamantů na světě. Jeho název je Argyle Diamond Mine. Diamanty však nelze těžit donekonečna a odhaduje se, že již příští rok bude úplně vytěžen.
Hned za Austrálií je to africký stát Botswana, kde se nachází diamanty výjimečné kvality. Ani další africká země nezůstává pozadu. Jihoafrická republika je pověstná slavnými diamantovými doly už z přelomu 19. a 20. století, kdy zde vypukla diamantová horečka. V neposlední řadě je to Rusko, konkrétně v Jakutsku na Sibiři.
Těžba diamantů není nic snadného a vy se o tom můžete přesvědčit na vlastní kůži. Kde? V Crater of Diamonds v americkém Arkansasu. Jedná se o státní přírodní rezervaci, kde si můžete půjčit krumpáč a zkusit si vykopat v nefunkčním diamantovém dolu vlastní luxusní kámen. Těžba ve velkých dolech samozřejmě krumpáčem neprobíhá, tady se však jedná o zábavu a to, co si vykopete, si můžete ponechat.
Toto místo nepředstavuje žádný výnosný důl. Diamanty se zde přesto nacházejí, jen výnos z nich nikdy nedosáhl takových výsledků, aby se vyplatil jeho provoz.