Henna se dá označit za tropický keř, který roste převážně v oblastech se suchým a horkým klimatem jako je Střední východ nebo Indie. Henna, jak ji známe my, tedy hnědočervený prášek, vzniká rozemletím sušených listů nebo mladých výhonků tohoto keře dosahujícího asi 6 metrů. Má bílé nebo žluté květy a zajímavě nasládle voní.
Henna obsahuje totiž velké množství pigmentů – karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý), dále také chlorofyl A a B. Když hennu smícháte s vodou, vznikne vám pasta a pigmenty se rozpustí ve vodě. Při kontaktu s pokožkou se tyto pigmenty spojí s buňkami a na delší dobu (nanejvýš měsíc) vám vydrží barvička na kůži.
Ačkoli v Indii si dívky a ženy zdobí převážně pouze ruce (celé dlaně až k zápěstím) a kotníky, západní země používají hennu spíše jako náhražku klasického tetování, kde se žádné meze nekladou. Luxusní ornamenty malované hennou si můžete umístit prakticky kamkoli. Velkou výhodou oproti tetování klasickému je, že tetování hennou je naprosto bezbolestné a zdraví neškodné. Někteří si tak nechají zdobit i místa s citlivější vrstvou pokožky. Stojí za to vyzkoušet také speciální henna pera, se kterými je aplikace snadná, jenž ale nezaručují dlouhodobý výsledek vašeho obrázku. Umělecké výtvory vydrží od několika hodin až po několik dnů. Chcete-li, aby vám ozdobné tetování vydrželo delší dobu, je zapotřebí aplikovat hennu znovu.
Nejčastěji používanými druhy ornamentů jsou jemné květinové motivy podobné krajkám, kterým se říká Rajasthani. Arabské ornamenty se nazývají Arabic, malby zase Gujarati a Marwari. Velice oblíbené motivy jsou například pávi či marocké tradiční geometrické obrazce African mehndi.
Nezní to luxusně? Už přemýšlíte jaká část vašeho těla podlehne zkrášlení?