I když většina lidí v České republice uznává jako svátek lásky 1. máj, slavíme i u nás 14. února – svátek svatého Valentýna. Dokonce v únoru utrácejí převážně muži za luxusní květiny až dvakrát více než v květnu za tradiční svátek zamilovaných.
Vše je opředeno dvěma legendami, které možná prolínají životy dvou stejnojmenných světců. Jedna vypráví, že muž jménem Valentýn (podle většiny historiků pravděpodobně šlo o biskupa z Terni, který žil ve 3. století, pozn.red.) i přes zákaz císaře Markuse Aureliuse Claudiuse zvaného Germanikus, tajně oddával zamilované páry. Padl v nemilost a 14. února ho císař nechal popravit, jelikož neuposlechl jeho nařízení, zrušení manželství.
Druhá legenda praví, že Valentýn měl léčitelské schopnosti, za což ho římští senátoři obvinili z nekalých praktik. Na počest onoho italského kněze se začal 14. únor oslavovat.
Svátek zamilovaných však sahá ještě dávno do minulosti. V antickém Římě se slavil den bohyně Juno a pastýřského boha Lupera. Oba byli v pohanské mytologii ochránci manželství. Mnozí tak haní svatého Valentýna, jelikož mají pocit, že jde o svátek importovaný ze Západu, ve skutečnosti má ale ryze evropské kořeny.
Obnova svátku zamilovaných v duchu luxusní komerce proběhla v USA až na začátku 20. století, přesněji v roce 1907. Známý výrobce vánočních přáníček a vydavatel pohlednic Walter Scott se ocitl na prahu bankrotu. Tak vymyslel několik luxusních přání, z nichž se uchytily právě ty Valentýnské, které si lidé vzájemně vyměňují, a to nejen z lásky k partnerovi, ale i k příbuzným či kamarádům. Svátek se rok od roku stává populárnější po celém světě, kdy více jak láska, hraje fakt, že obchodníkům v tento den narůstají tržby až několikanásobně.
Ať je tomu jakkoli, samotné jméno Valentýn pochází z latiny od slova valens neboli silný. Obdobný význam jako jméno Valentýn mají i jména Valerián, Valerie, Válerie, Valntýna a jsou symbolem lásky, zdraví a síly. Jméno najdeme u slavných nositelů převážně v Itálii. je to například motocyklový závodník Valentino Rossi, módní návrhář luxusního oblečení Valentino Clemente Ludvico Garavan. V Čechách pak jméno Valentina nosí módní návrhářka Armandi a Valentýna je také dcerou herečky Sabiny Laurinové a zpěváka Josefa Vojtka.
Májové oslavy jsou jedny z nejdelších českých tradic plné veselic, stavění máje a studenských oslav zvaných Majáles. V hlavním městě se pak socha Karla Hynka Máchy zahalí květinami. Procházka na Petřín s polibkem pod rozkvetlou třešní je téměř povinností, jelikož dívka na prvního máje nepolíbená do roka uschne. Kvetoucí strom je totiž symbolem plození. První květen je s láskou spojován již od nepaměti a už ve starověkém Římě se slavil pod názvem Floralia a byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře. Keltové slavili v ten den Baltaine, tedy svátek plodnosti. Obdobný je i germánský svátek bohyně Walpurgis. S 1. májem se pojí i oslava svátku práce, který v roce 1889 na návrh francouzských socialistů oficiálním svátkem.
Plodnost, radost, lásku či cokoliv s tím spojené by si měl člověk užívat celoročně a neřešit, zda je k tomu vhodnější Valentýn 14. února, nebo první máj.