Máte-li rádi pražskou architekturu a zábavu spojenou s objevováním nových luxusních míst, je Open House Praha určen pro vás. Ve dnech 19. - 20. května se otevřou dveře desítek zajímavých pražských budov a prostor, které během roku nemáte možnost veřejně navštívit.
Nemyslete si však, že je jediným cílem projektu bavit veřejnost. Zeptali jsme se ředitelky festivalu Open House Praha Andrey Šenkyříkové na to, jaké je poslání tohoto unikátního projektu, kdo za ním stojí a jaké úsilí musí být každoročně vynaloženo k tomu, abychom mohli poznávat nové tváře našeho hlavního města.
Open House je projekt, který probíhá v mnoha zemích a všude má svou unikátní podobu. „Slovinsko je například více zaměřené na práci s dětmi a různými skupinami obyvatel, včetně handicapovaných. Tímto směrem bychom chtěli jít i my,“ říká Andrea Šenkyříková.
Zároveň však dodává, že podpora ze strany veřejných institucí a korporátního systému je v ČR oproti jiným státům velmi nízká.
„Z mého pohledu je potřeba především změna veřejného diskursu, který by veřejnému prostoru přikládal větší význam. Dokud se ale sami občané nezačnou více zajímat o města, ve kterých žijí, potřebný tlak na změnu nevznikne.”
Pokud byste čekali velkou organizaci, která luxusní festival Open House každoročně připravuje, byli byste na velkém omylu. Na přípravách letošního ročníku se podílí sedmičlenný organizační tým, který tuto práci dělá v podstatě ve svém „volném čase“ a přibližně 300 dobrovolníků z řad studentů, fotografů, architektů. S Open Housem však také spolupracuje spousta lidí spojených se samotnými budovami – majitelé, hlídači, uklízeči apod. Těm všem patří velký dík, neboť bez jejich pomoci by Open House Praha pravděpodobně neexistoval.
„Festival nikdy nebude “ziskový” projekt. Ani to není naší ambicí, nechceme zavádět vstupné. Naší vizí nicméně je vybudovat stabilní zázemí pro organizaci celoročních programů, které by nabízely architektonická témata pro různé sociální i věkové skupiny.” Andrea Šenkyříková.