Je mu šestadvacet a už projel skoro celý svět. Viděl ho ale z jiné perspektivy než obyčejný turista. Projel ho na skateboardu. Maxim Habanec patří mezi českou špičku ve světě skateboardingu a jeho píle a výsledky dokazují, že tahle streetová zábava zaslouženě patří mezi jeden z technicky náročnějších sportů, který se konečně prodral až na olympiádu. Málokdo by řekl, že ho celoživotní koníček i slušně živí. Luxury Prague Life využil toho, že Maxim momentálně neskáče nikde přes překážky a vyzpovídal ho. Jak se dá na prkně vydělat, a co dělat, když už jste na kariéru sportovce příliš „starý“? Dočtete se v následujícím rozhovoru.
Tohle je zrovna roční období, kdy jsem v Praze. Za pár dní jsou dva velké závody – v Berouně a Praze na Štvanici, což je něco jako vyvrcholení sezóny v Čechách, a tak si dávám takovej klid před tím. Takové to ticho před bouří. Ale to neznamená, že netrénuju. Je pravda, že si o víkendu odskočím do Polska. Ale jinak já celkově miluju léto tady, takže se tu snažím být co nejvíc. Raději odjíždím na podzim, zimu, to už tu není taková sranda.
Měl jsem možnost být sponzorovaný snowboardista, když jsem byl mladší a šlapal jsem do kariéry, ale já jsem si vybral skateboarding. Snowboard beru spíš jako relax, ale vlastně ani u toho si neodpočinu. Protože jakmile na čemkoliv jezdím, tak mám tendence posouvat svoje limity, hranice. Takže jsem schopný se zničit i na snowboardu. (smích)
Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel a myslím si, že spousta sportovců je zajištěno spíš díky svému mediálnímu obrazu než díky tomu, jaké podávají výkony.
Co se týká těchto freestyleových sportů tak je strašně důležité, aby měl člověk ještě něco mimo ty výkony, protože fanoušky, co sportovce sledují, to zajímá víc než jen závody.
Abych byl přesnější – člověk jednou vyhraje závody, další rok je vyhraje někdo jiný, a na toho sportovce se rychle zapomene. Proto je důležité dělat i něco jiného než jen závodit, mít další vlastní projekty, díky kterým jsi v kontaktu s fanoušky. Jsou to projekty, ke kterým se můžu vrátit i za několik let a pořád to neztrácí hodnotu.
Nikdy jsem si to vlastně neuvědomil. První peníze jsem si vydělal na závodech někdy ve třinácti letech. Pak to šlo tak nějak přirozeně a já si říkal, že by bylo skvělý, kdyby to tak vydrželo třeba do osmnácti let. Pak jsem doufal, že to vydrží do doby, než vystuduju. A najednou to pořád jde a roste to. Už samozřejmě i díky věcem okolo, jako je můj eshop… ale pořád vlastně žiju z toho, co nejvíc miluju, ze skateboardingu.
Tak to samozřejmě tolik není. Uživit se jenom závodama je nereálná challenge, možná by to někdo dokázal, ale musel by vyhrávat každý závod, kam by přijel, ale spíš je to o nabalování další a další spolupráce s firmami, sponzory, vlastní projekty a tak dále. Samo to pak bobtná.
Skaty samozřejmě. Mám s partnery udělanou vlastní kolekci Horsefeathers, mám vlastní merch, vlastní skaty… produkty jsou toho velká část.
Navrhuji jejich designy. Vystudoval jsem grafiku a fotku, což se pro mě stalo taky koníčkem. Když jsem nejezdil a nesoutěžil, tak jsem navrhoval designy skatů a pak mě to chytlo a teď se z toho stala pravidelná činnost.
To byl čistě můj nápad, protože jsem se chtěl realizovat v grafice. A hlavně se mi úplně designy těch desek nelíbily, tak jsem přišel se svými a najednou se ukázalo, že to ty lidi baví, že se to dobře prodává. Teď za mnou třeba přišel můj kamarád, který taky jezdí, jestli bych mu neudělal jeho design na skate a takhle postupně to roste.
To určitě není. Třeba prkno, na kterém jezdím já, stojí okolo třech tisíc, což je neporovnatelné třeba s lyžemi nebo se snowboardem. K závodním lyžím se spousta lidí ani nedostane, ale kdokoliv chce jezdit na prkně, tak si může v klidu koupit stejné, na kterém jezdím já.
Za prvé je super, že je to finančně dostupné a nějaká popularizace tohoto sportu v Česku také probíhá. Třeba v posledních dvou letech vnímám, že začalo jezdit hodně nových lidí. I hodně malých dětí, které začínají, a to je fakt skvělý.
S tím nesouhlasím. Všichni nazývají skateboarding extrémním sportem, ale já si spíš myslím, že je náročný technicky. Přirovnal bych to třeba ke gymnastice. Člověk musí ty dané pohyby pořád opakovat dokola, než je bude umět a ten trik skočí čistě. Zranění je dost, ale je to třeba odřený koleno, naražený loket, nic vážného. Kdežto, když někdo spadne na snowboardu, tak je to už vážný.
Vzhledem k tomu, že jezdím dvacet let, měl jsem jednou zlomenou ruku a jednou nohu. To mi za tak dlouhou dobu nepřijde hrozný.
Je to zvláštní, ale zase na druhou stranu je to takový refresh, takový nový start. Člověku to změní pohled na ten daný sport. Kolikrát mi to zranění i pomohlo.
Je tam samozřejmě i strach, ale prostě po tý přestávce to člověka zase baví o to víc. Je tam nová jiskra k tomu pokračovat.
Myslím si, že člověk se nemůže naučit něco, co ho nebaví. Já jsem třeba dřevo na tancování, ale je to jen proto, že mě to fakt nezajímá a nebaví. Kdyby mě to ale chytlo, tak mi to půjde. Já osobně si myslím, že nemám talent na skateboarding, ale mám to vydřený. Je to díky tomu, že jsem měl to odhodlání a bavilo mě to a chtěl jsem to dělat.
Napadlo, ale to je spíš nějaká budoucnost, až nebudu jezdit aktivně. Teď by se mi to do programu už fakt nevešlo. Bavilo by mě si třeba vzít i pár kluků pod křídla, který jsou do toho fakt zažraný a vidět u nich ten progres.
Místo toho, abych otevřel kurzy, tak jsem postavil s pomocí Redbullu první krytou halu na Pragovce Redbull Max Space, kam můžou lidi chodit jezdit. Není to teda pro začátečníky, je to pro lidi, co to hrotí, co se chtějí posouvat, závodit a třeba jednoho dne „zajíždět“ i mě na závodech. Tak jsem jim k tomu díky téhle podpoře sponzora postavil halu. (smích)
Ano, a jsou dělaný podle překážek z celého světa, na kterých se zrovna jezdí.
(smích) To jsem nikdy nezažil, že by si na mě házely trička nebo něco podobného, ale samozřejmě holky a skateboarding jde k sobě. Určitě jsem si to užíval, ale já mám přítelkyni už od devatenácti let.
Baví je spíš ten lifestyle kolem toho, párty, zábava, volnomyšlenkářství.
Ne, ta se neumí ani rozjet. (smích)
Takhle to je, já si myslím, že skejťáci si nehledají skejťačky.
Jí to nemrzí a mě taky ne. Jezdíme spolu na snowboardu, a to je fajn. A já ji do toho nutit nechci, nechci, aby měla modřiny a odřená kolena.
Já jsem sice projel celý svět, ale vlastně jsem většinou procestoval města. Byl jsem v největších městech ať už v Indii nebo jinde v Asii nebo Americe, a to už mě omrzelo. Teď bych rád jezdil spíš do přírody. Takže mám spoustu destinací, kam se chci ještě podívat, ale jinak. Už oželím skate. Rád budu cestovat bez něj.
Tak člověk nikdy neví a já jsem člověk, co takové věci moc neplánuje. Mně se všechno tak nějak děje, tak uvidíme, jak to bude v budoucnu.
Ano… je to tak, že už je jisté, že skateboarding bude na olympiádě jako plnohodnotná disciplína. Bude v ní soutěžit 20 lidí. Není dané to, že tam z každé země bude jeden člověk. Nemusí tam být ani jeden Čech. Musím se kvalifikovat v příštím roce. Takže ještě není jasné, zda tam budu.
Ale pro skateboarding jako pro sport to znamená hodně. Spousta lidí prostě nechápe, že skateboarding a olympiáda jdou dohromady, že by tam ten sport měl být. Já si naopak myslím, že tenhle progres tam musí být, aby se posouval, kdyby stagnoval, je to špatně. Pro českou scénu to znamená hlavně větší podporu ze strany státu. Bude víc skateparků, lidi to začnou brát víc vážně, uvidí, že se tím dá uživit a pevně věřím, že rodiče dětí to uvidí v lepším světle. Že v tom budou děti podporovat tak, jak to dělají třeba v tenise nebo ve fotbale a tak dále.
Tím, že jsem neměl nikdy jistotu příjmu, tak jsem nikdy na ničem neujížděl. Nekupoval jsem si hodinky nebo boty nebo nevím co. Radši jsem si šetřil a dával peníze na stranu. Jsem pak v klidu, že můžu jezdit a moc se nestarat.
Když už za něco utrácím, tak je to technika na natáčení nebo focení. To mě baví. Foťáky a počítače. Žádný auta. Auto mám starý, už dva roky se rozhoupávám koupit si něco normálního. Je těžký utrácet za různé nepotřebné věci, když vím, že bych si za ty peníze mohl třeba postavit rampu. (smích) Jednou si jako investici nechám postavit luxusní překážku. (smích)
Zatím to chápe, uvidíme, co do budoucna. Snad budu schopný zajistit i luxusní překážku, i luxusní kočárek. (smích)