Na červeném koberci se mimo hlavní hvězdu, herce, režiséra a muzikanta Tima Robbinse objevila i další řada slavných jmen. Letošní ročník je věnován poctě zesnulému režisérovi Miloši Formanovi, proto se zahajovacím filmem stal příběh zvaný Lásky jedné plavovlásky.
Zahájení luxusního Mezinárodního filmového festivalu a tím i projekci slavného filmu Lásky jedné plavovlásky si nenechala ujít řada slavných osobností, mezi nimiž byla například herečka Aňa Geislerová, prezident festivalu Jiří Bartoška, moderátor Marek Eben či herečka Jana Plodková.
„Je to způsob, jakým chceme připomenout nedávno zesnulého největšího režiséra tuzemské kinematografie, který proslavil naši zemi i v Americe,“ řekl programový ředitel luxusního festivalu Karel Och. „Zvolili jsme Lásky jedné plavovlásky, protože je to jeden z filmů, kterým se začal proslavovat v 60. letech a zároveň to je film, kteří mnozí návštěvníci festivalu znají velmi dobře, ale ne vždy ho třeba viděli na velkém plátně,“ dodal.
Při luxusním zahajovacím ceremoniálu převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii herec, režisér, scenárista, producent a hudebník Tim Robbins. Ve své děkovné řeči zmínil spisovatele Karla Čapka a především někdejšího českého prezidenta Václava Havla, s nímž povečeřel roku 2009 po koncertě zpěváka Toma Waitse v pražském Kongresovém centru.
Robbins vzpomněl i na setkání s luxusním režisérem Milošem Formanem. „Byl to muž, jenž měl hluboký a významný vliv na světovou kinematografii", řekl s tím, že s ním byl domluvený, že bude účinkovat v jeho snímku. Pak se český režisér vypravil z New Yorku do Los Angeles, kde mu filmové studio ukázalo návrh plakátu. „Už měli hotový plakát k filmu, přitom se ještě zdaleka nic nemělo točit. To Miloše tak rozhněvalo, že od projektu odstoupil. Já byl sice bez práce, zato jsem k němu získal ještě větší respekt. Byl v první řadě umělcem. Nedělal kompromisy výměnou za vidinu vyšších tržeb," ocenil Robbins.
Na luxusním karlovarském festivalu Tim Robbins osobně uvede ještě další svůj režisérský počin, film Kolébka ve větru. Představí se i jako muzikant se svou kapelou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band. V sobotu večer uvede v letním kině film Vykoupení z věznice Shawshank natočený podle předlohy Stephena Kinga, nominovaný na sedm Oscarů a označovaný odborníky za jeden z vůbec nejlepších filmů.
Podobně jako Robinns má doma sošku luxusní americké filmové akademie také režisér Barry Levinson a ve Varech dostane Křišťálový globus při slavnostním zakončení festivalu. Za jeho osobní účasti festival uvede jeho slavný film Rain Man, na programu jsou i další jeho snímky jako třeba Vrtěti psem a jeho nejnovější režisérský počin, drama Paterno.
Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii získává letos herec Jaromír Hanzlík a festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle všeho si filmoví fanoušci přijdou na své, jelikož je v Karlových varech čeká 180 hraných a dokumentárních filmů.
Na festivalu však neohromí diváky jen plejáda filmů, ale i luxusní róby, které vynosily dámy na červeném koberci, jako byla herečka Jana Plodková, Anna Geislerová, Jitka Schneiderová, Jenovéfa Boková, Tereza Voříšková, Alena Mihulová či Andrea Bartošková a Livia Klausová. Na to, jak jim to slušelo, se můžete podívat ZDE.