Již v dřívějších dobách byl vyobrazen muž v nadživotní velikosti. Postupem času získávaly mužské sochy a jeho proporce stále více propracovanější rysy. Vyobrazováni byli častokrát muži hrdinové bojující pro slávu, kterou získali nejenom dovedností, ale i pronikavostí politických analýz či výjimečným řečnickým nadáním. Sochou se jim vzdávalo hold, aby jejich osobnost nebyla zaváta časem písku, a také aby nebyly zapomenuty jejich činy, které doslova pozměnily běh lidstva.
Chlapecké dítě v krásném rouchu s líbezným obličejem. Soška pocházející ze Španělska zobrazuje samotného Ježíše Krista v dětském věku.
Pražský Hrad „sřeží“ zápasníci Titáni. Při vstupu do prvního nádvoří vás ohromí sousoší Souboj gigantů, jejichž původním autorem je Ignác František Platzer.
Svatý Václav jako vévoda naší země. Bronzová jezdecká socha sv. Václava tyčící se i s kopím 7, 2 metrů nad Václavským náměstím. Modelem koně byl krásný vojenský hřebec Ardo. Josef Václav Myslbek věděl, co vdechnout svému luxusnímu dílu, které tvořil více jak 30 let. Sousoší je nejen symbolem české státnosti, ale též jakýmsi imperativně zdviženým prstem, ukazujícím na nezbytnost uchovávání základních kulturních a duchovních hodnot národa.
Karel IV. jako dokonalému a zdatnému císaři Římskoněmecké říše, uherskému králi i českému králi, vděčíme za mnohé. Novogotická socha podle návrhu Ernsta Julia Hähnela zkrášluje Křížovnické náměstí.
Ten který se nebál říct pravdu, ani se nebál smrti. Významná socha Ladislava Šalouna se nachází na Staroměstském náměstí.
Smetana se stal ještě za svého života předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Autorem Pomníku slavného skladatele jsou prof. Josef Malejovský a arch. Bedřich Hanák.
Hudební svět navždy změnil. Byl jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejhranějším českým skladatelem vůbec. Jeho socha hrdě stojí před luxusní stavbou Rudolfinem.
Má svou jedinečnou sochu umístěnou na Hradčanském náměstí. Jde o vůbec první trvalou realizací sochy našeho prvního prezidenta na území Velké Prahy stojící na veřejném prostranství.
Luxusní socha Franze Kafky, jež je pojata velice netradičně, je dílem vynikajícího umělce Jaroslava Róny. Při tvorbě díla se nechal inspirovat Kafkovou povídkou Popis jednoho zápasu.
Byl nejen první prezidentem České Republiky, ale i bojovníkem za svobodu. Sochu exprezidenta Václava Havla vytvořila sochařka a studentka Barbora Daušová. Socha byla k vidění v roce 2011 v kavárně Slavia. V současnosti se stále vybírá její veřejné umístění.
Nádherné sochařské práce dodnes promlouvají nejen o hrdinství českého národa! Tvoří nedílnou součást našeho života.