Všichni netrpělivě čekáme na slavnostní otevření jednoho z hlavních historických i kulturních skvostů naší země, Národního muzea na Václavském náměstí, které se rekonstruuje od roku 2011. Stane se tak 27. 10. za přítomnosti ústavních činitelů, politiků a jiných významných osobností. (Více o otevření NM najdete v článku: Zrekonstruované Národní muzeum bude otevřeno v říjnu s velkou parádou!)
Než k tomu však dojde, dovolte nám zpříjemnit vám čekání pohledem na luxusní minci a poštovní známku, které oslavují 200. výročí této muzejní instituce!
Pamětní stříbrnou minci vydala Česká národní banka a ražená byla Českou mincovnou. Její nominální hodnota je 200 korun a za návrhem stojí medailér Petr Horák.
Na lícní straně je vyobrazen trilobit, opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár knížete Boleslava II., kostra plejtváka myšoka a dva vyhynulí živočichové – vakovlk a ještěr velescink kapverdský. Jedná se o významné exponáty, které jsou součástí sbírek Národního muzea. Na rubu je zobrazena Historická budova a Nová budova Národního muzea s letopočty 1818 a 2018. Tato luxusní pamětní mince je tvořena z 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V průměru má 31 mm a byla vydána v počtu 16 200 ks.
Tato mince není prvním upomínkovým předmětem, který vznikl k oslavě významných výročí Národního muzea. V letošním roce byla vyražena i zlatá mince v počtu 99 kusů s vyobrazenou historickou budovou.
„Veřejnost se tak může těšit na mnoho zvláštních emisí, včetně historicky první pamětní bankovky nebo oběžné dvacetikoruny s portréty tvůrců státu a měny,“ uvedl ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček.
Autorem výtvarného návrhu známky, která vyšla 10. října, je Jan Kavan, o rytinu se postaral Martin Srb. Co je na známce oslavující 200 let Národního muzea vyobrazeno? Samozřejmě opět historická budova muzea a socha Čechie z fontány před ní.
Známka s nominální hodnotou 19 Kč a o rozměrech 23 x 40 mm byla vydána v nákladu 750 tisíc kusů a jedná se v pořadí o 1000. známku vydanou po rozdělení Československa.
„Letos 18. prosince uplyne sto let od vydání první československé poštovní známky s motivem Hradčan od Alfonse Muchy. Nejen filatelisté, ale všichni bez výjimky mohou být hrdí na to, že po celé staletí si Československé a posléze České známky udržely status těch nejkrásnějších a v mezinárodních soutěžích se pravidelně umisťují na předních příčkách,“ uvedl Ondřej Veselský, ředitel sekce mezinárodní a vnitrostátní vztahy České pošty.