Top hledané
Výsledky (0)
Výstava odhalující tvorbu jednoho z nejvýznamnějších a naprosto zapomenutých Čechů historie.

Šílený hedvábník Zika Ascher: Čech, který tvořil látky pro Dior

Eva Ledecká
19. února 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Výstava Šílený hedvábník, UPM

Není slavný, ani jeho jméno není české veřejnosti známé. Přesto patří Zika Ascher mezi nejdůležitější osoby, bez kterých by mnohé světové módní domy pravděpodobně vůbec nebyly tam, ke jsou nyní. Kdo je tento pozoruhodný muž z Čech stojící ve stínu slavných značek?

Rodina Ascher vlastnila v Praze před druhou světovou válkou obchody s hedvábnými látkami. Ve stejném podnikání pokračoval i syn Zika (Zikmund, nar. 1910), jehož obchod byl jeden z nejvyhledávanějších. Zasnoubil se s Lídou Tydlitátovou, ale ze svatební cesty v Norsku v roce 1939 se už do Prahy nevrátil.

Ascher Squares slavné po celém světě!

V Londýně se svou ženou založil firmu na potisk látek určených na výrobu dámských oděvů. Spolupracoval  se slavnými umělci, jako byl Henri Matisse, Henry Moore, Cecil Beaton, Alexander Caldera a další. Podle jejich návrhů realizoval látky a šátky. Vznikla luxusní kolekce třiceti hedvábných šátků, tzv. Ascher Squares, které se staly světovým bestsellerem. Ascherova hvězdná kariéra mohla začít!

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Jeho látky milovali světoví módní návrháři

Objevovaly ve všech prestižních módních časopisech. Luxusní kolekce z nich šily nejslavnější módní domy – Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Fabiani, Givenchy a další. Šaty z látek Ascher nosila britská královna i Lady Di. Lída Ascher byla velmi kreativní a v roce 1961 založila vlastní butik Lida Ascher Boutique. Její modely se úspěšně prodávaly v Londýně, Paříži i na americkém trhu. 

Luxusní výstava v Uměleckoprůmyslovém museu trvá do 15. 9. 2019. A proč nese název Šílený hedvábník? Zika Ascher byl také reprezentantem Československa ve sjezdu na lyžích, v roce 1938 se stal dokonce vítězem Velké ceny Československa. Pro svoji rychlou a nebezpečnou jízdu byl v tisku nazýván „Šílený hedvábník“. V zahraničních médiích byl však označován jako "King of Colour" nebo "Prince of Prints".

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2 110 00 Praha Česká republika
778 543 900