Japonsko rozhodně není země, která by se bála inovací či moderních technologií. Jejich trh s roboty patří jednoznačně k těm nejlepším. Nyní však vědci z univerzity v Keio vybudovali robotický ocas, který podle nich může pomoci lidem, kteří mají problémy se stabilitou.
Gepardi či jiná zvířata používají svůj ocas právě k udržení rovnováhy či běhu. Stejnou funkci má u člověka plnit i šedý, metr dlouhý, robotický ocas s názvem Arque.
řekl Junichi Nabeshima, postgraduální student a výzkumný pracovník na univerzitním projektu Embodied Media.
Arque se skládá ze vzájemně propojených plastových obratlů, které se dají do pohybu na bázi stlačeného vzduchu. Každý páteřní kloub je tvořen centrální deskou, obklopenou dalšími čtyři ochranými deskami které jsou spojeny elastickými kordy. Robotický ocas lze připojit kolem pasu a podle váhy a výšky se dá nastavit dle potřeby.
sdělil dále Nabeshima.
Japonští vědci se také při výrobě robotického pomocníka inspirovali ocasem mořského koníka, který je dlouhý a pružný.
napsali japonští vědci ve svém prohlášení. Jejich hlavním snem je darovat lidem obratnost a hbitost kočky.
Arque ale nemusí být primárně určen jen pro starší lidi, trpícími nestabilitou. Pomoci může také například pracovníkům ve skladu, kteří často přepravují velmi těžké náklady a hrozí jim ztráta rovnováhy. Tým vědců věří, že by do budoucna mohli robotický ocas propojit s mozkovými signály za účelem vytvoření další nebo náhradní umělé končetiny. V neposlední řadě může ocas sloužit pro zábavu do herního průmyslu a zpestřit jeho uživatelům virtuální svět.