Nečekaně zemřel známý divadelní a filmový herec Norbert Lichý. Zatímco v divadle obsazoval hlavní role, na filmových plátnech a televizních obrazovkách zaujal prostřednictvím vedlejších postav. Nepřehlédnutelný herec svou profesi nikdy nevystudoval, přesto se nezapomenutelně zapsal do srdcí svých fanoušků. V nevysokém věku zemřelo také několik jeho kolegů, kteří s ním měli leccos společného. Šlo například o Petra Čepka, Borise Rosnera nebo Jiřího Růžičku.
Úspěch Norberta Lichého v herecké branži byl velmi osobitý ve své nenápadnosti. Díky rolím ve filmech i televizní produkci byl známý po celé zemi, nikdy však nepřestal být regionálním umělcem a patriotem. Po začátcích v šumperském divadla zůstal v takřka celoživotním angažmá ostravského Divadla Petra Bezruče.
Ačkoliv jen málokdo si ho spojí s konkrétní postavou, rovněž bychom jen těžko hledali někoho, kdo by jeho výrazný herecký projev neznal. S trochou nadsázky se dá říci, že na filmových plátnech a televizních obrazovkách byl Norbert Lichý specialistou na vedlejší role. Vzhledem ke svému regionálnímu ukotvení nepohrdal ani zcela epizodními rolemi, kdy přišel jen s několika větami, i tak divák rychle zpozorněl. Možná někoho překvapí, že herec se objevil v desítkách televizních a filmových projektů, od roku 1998 každoročně hned v několika.
Nikdy nezastíral, že vzor měl ve svém otci, herci Sašovi Lichém. Ten se tak trochu paradoxně objevil v jednom jediném filmu. Šlo o ideologické drama Anna proletářka z roku 1952. Otec se synem však měli na prvním místě jinou profesní vášeň, kterou bylo divadlo. Zatímco Saša rozšířil svůj záběr o režii a scenáristiku, Norbert Lichý byl také zdatným hudebníkem. Kromě několika kapel také skládal scénickou hudbu. Smutnější paralelou je, že oba zemřeli v podobném věku. Norbert Lichý se oslav šedesátých narozenin nedočkal, jeho otec zemřel jen rok po nich, v 61 letech.
V Divadle Petra Bezruče patřil k nejvýraznějším osobnostem a zaujal hlavními rolemi v nestárnoucích klasikách jakými bylo jeho ztvárnění Harpagona v Moliérově Lakomci, Lízala v Maryši bratrů Mrštíků nebo se také objevil v roli Sládka v Audienci prezidenta a dramatika Václava Havla. Lichý byl však opravdový herec, který dokázal zahrát cokoliv, nehledě na prestiž role.
Kromě uměleckých divadelních inscenací dokázal bavit ve streamovacích počinech. Milovníky lidového humoru zaujal v on-line seriálu Lajna jako rolbař po boku trenéra Hrouzka (Jiří Langmajer), který si schovává na stadionu lahvové pivo. Objevil se v oceňovaných historických velkofilmech jakými byly snímky Ve stínu nebo Lidice, stejně jako např. v nezávislém krátkometrážním hororu Eva.
"Odešel Norbert Lichý. Ostravský patriot, skvělý divadelní i filmový herec, dabér, skladatel scénické hudby. Po mnoho let byl spjat s ostravským Divadlem Petra Bezruče. Držitel Ceny Thálie v oboru činohra. Byl naprosto nezaměnitelný a svůj. Vždy si ho budu pamatovat z filmu Lidice,"
ocenil jeho dílo na X i ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Několik herců jejichž umělecký projev se Norbertu Lichému v lecčems podobal rovněž zemřelo v nevysokém věku jako on. Zmínit můžeme podobně talentovaného herce Petra Čepka, který uměl stejně jako Lichý ztvárnit neurvalé hrubiány. Jeho jméno dnes už nepatří mezi nejznámější, ale jeho role ano. Podobně jako Lichý dokázal vyčnívat ve vedlejších rolích. V prvé řadě v pozici chorobně žárlivého manžele Libuše Šafránkové ve filmu nominovaném na Oskara, Vesničko má středisková. Jeho ztvárnění fakíra, jemuž se ztratily kruhy v Obecné škole rovněž zlidovělo. Zemřel po těžké nemoci, bylo mu 54 let.
Hluboký hlas, který na nás promlouval nejen z filmového plátna, ale i z dabingu patřil Borisi Rosnerovi. Charismatický hlas, práci v dabingu a vášeň pro divadlo měli oba herci společné. Rosner se také zviditelnil spíše ve vedlejších rolích ve filmech Sedmero krkavců, Chobotnice z II. patra nebo v komedii Černí baroni. Zemřel na rakovinu plic ve věku 55 let.
Rozložitá postava spojovala s Norbertem Lichým známého herce 90. let Jiřího Růžičku. Oba pocházeli z herecké rodiny, oba měli úspěšnou hereckou kariéru, přesto ani jeden z nich neuspěl při snahách o odborné herecké vzdělání. Lichý nebyl přijat na JAMU, Růžička na konzervatoř. Jiří Růžička se stále objevuje na televizních obrazovkách prostřednictvím repríz, zejména ve slavné komediální trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno..., která s nadsázkou dokumentuje tranzici socialismu v kapitalismus optikou nejprostších pracovníků zapadlého JZD. Jiří Růžička zemřel velmi mladý ve věku 43 let.
Zdroje: csfd.cz, bezruci.cz, novinky.cz, twitter.com, idnes.cz, autorský článek