Top hledané
Výsledky (0)
Je nový stavební zákon hrozbou pro ekonomiku celé země?

Nový stavební zákon je ekonomickou katastrofou, míní zastupitelé velkých měst. Ministryně Dostálová nesouhlasí

Kateřina Ostrejšová
05. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ministryně Klára Dostálová.

Na novém stavebním zákonu se shodla vláda na konci srpna a poslala ho do Sněmovny. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na Twitteru oznámila, že to bude velký krok pro budoucnost naší země. S tím ale nesouhlasí většina zastupitelů měst, podle nich bude největším problémem územní plánování. Stát nyní bez zodpovědnosti plánuje za města, přestože je odtržen od jejich potřeb. To je potřeba změnit, aby města jako klíč ekonomiky prosperovala. V návrhu nového stavebního zákona se zkušenosti a potřeby velkých měst však vůbec neprojevují. Dnes jej začala projednávat Poslanecká sněmovna. 

Na jaře příštího roku  

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že zákon bude platit od jara následujícího roku. Účinnost by měla nabývat postupně do poloviny roku 2023.  

Opoziční demokratické strany však vládu vyzvaly, ať návrh stáhne a přepracuje. Považují ho za nepřipravený a nekoncepční, řízení podle nich rozhodně neurychlí. Stejného názoru jsou i zastupitelé měst, podle kterých je nový stavební zákon krokem zpět a mj. deklarovali přání moci si pořizovat po vzoru Pražských stavebních předpisů svoje vlastní obecně – technické požadavky na výstavbu.  

“Zákon je velice problematický nejenom z pohledu Prahy, ale i jiných měst. Jedná se totiž o zákon, který by měl městům odebrat pravomoci. Města potřebují více pravomocí, nikoliv méně,” 

uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib na tiskové konferenci.  

Zákon neřeší územní plánování 

Všichni účastníci dnešní tiskové konference o novém zákoně se shodli na tom stejném - neřeší územní plánování. Například město Liberec na něm pracuje už 13 let a během následujících dvou let by mělo finišovat s jeho dokončením.  

“Nový stavební zákon by smetl třináct let naší práce ze stolu,” 

uvedl primátor města Liberec Jaroslav Zámečník.   

Podle Pavla Šindeláře (náměstek primátora města Plzeň) by se poslanecká sněmovna zákonem zabývat neměla, měl by se vrátit do projednávání. Na tiskové konferenci si postěžoval na nedodržený slib ministryně Dostálové, která přislíbila dialog mezi městy a ministerstvem.  

S městy chceme spolupracovat, uklidňuje Dostálová

Zástupci Prahy, Brna, Ostravy, Jihlavy a Liberce na tiskové konferenci vyjádřili obavu o to, že jim nový stavební zákon chce vzít pravomoci v územním plánování a že nebudou moci dokončit svoje rozpracované územní plány. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová by ráda velká města uklidnila, že jim pravomoci v oblasti územního plánování neberou. 

“Zákon  počítá s tím, že územní plánování zůstane v přenesené působností obcí jako je tomu dnes, do budoucna by ale mohlo být v samostatné působnosti samospráv, což by ještě jejich pravomoci posílilo. Velká města pro nás byla a jsou jedním z nejdůležitějších partnerů při přípravě stavebního zákona a rozhodně by se MMR neuchýlilo v rámci tohoto zákona k ničemu, co by rozvoj velkých měst ohrozilo,” 

uvedla ministryně pro regionální rozvoj Klára Dostálová a zároveň dodala:

"Stejně tak jsem už v září Prahu ujistila, že obecné požadavky na výstavbu budou sice jedny pro celou republiku, budou ale zcela nové a budou vycházet z Pražských stavebních předpisů. Nové předpisy zohlední potřeby velkých měst. Rozhodně se nevracíme o 15 let zpět. Celostátní vyhláška bude možná celá víc „pražská“ než si zástupci města umí představit. Jde nám opravdu o moderní předpis a takový skutečně bude."

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Do roka a do dne 

Nový stavební zákon slibuje výrazné urychlení staveb. Cílem bylo především to, aby do 345 dnů stavebníci věděli, zda mohou začít stavět či nikoliv. Měl by pomoci všem - ať už se jedná o člověka, který si chce postavit rodinný dům nebo developera s desítkami bytů či veřejného investora.  

Opozici vadí, že se vytváří obrovský úřad  

„Každý zákon, se kterým přicházíme, má mít jednoduchou ambici. Lidem v této zemi pomoci a přinést jim něco zásadně pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak. Vláda jde opačným směrem,“  

řekl předseda STAN Vít Rakušan. Podle něj přichází se spoustou nových úředníků, se systémem, kterému občané nebudou jednoduše rozumět. 

Předseda pirátů ho nazval nekoncepčním hybridem 

Bohužel pro ministerstvo si nový zákon nezískal ani Ivana Bartoše, který ho nazval nekoncepčním hybridem. Ten tvrdí, že vše bude stát více peněz a postrádá spoustu důležitých věcí.  

Co navrhují zastupitelé?

Zastupitelé měst se tak budou i nadále snažit apelovat na ministerstvo a pokusí se nový stavební zákon pozměnit. Ve svém dnešním prohlášení uvedli, že jako řešení navrhují doplnění paragrafu o tom, že statutární města mohou mít vlastní městské stavební předpisy, všechny procesy územního plánování si budou města řídit sama, neřídí je stát jako doposud a v neposlední řadě by jim měla být ponechána možnost dokončit již rozdělanou práci na územních plánech největších českých měst.

Otevřít v galerii (4)
Stavař před rodinným domem.
Stavař před rodinným domem.Zdroj: pixabay.com
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze