Vyrazit a pokořit oceán, to si troufl 42letý Jihoafričan Chris Bertishe, který se 6. prosince loňského roku postavil na paddleboard a z Maroka pádloval napříč Atlantikem. Za 93 dní urazil sedm a půl tisíce kilometrů.
Původně měl v plánu na prkně plout čtyři měsíce, nakonec přistál u břehu karibského ostrova Antigua o měsíc dříve. Chris každý den ujel luxusních 70 km a okázal při tomto sportu zároveň spálit dvanáct tisíc kalorií. Stal se tak prvním člověkem, který na paddleboardu pokořil Atlantik.
Prkno s pádlem, které se pohybuje po řece, rybníku či moři. Sport, jehož historie sahá až do roku 1960 na Havaj či Velikonoční ostrovy. Tento sport je oproti surfingu efektnější v tom, že sportovci nečekají na luxusní vlny ke sjíždění, ale stačí jim říční tok i vodní hladina k obyčejnému kondičnímu tréninku. Někdy se paddleboardingu říká SUP (Stand Up Paddle neboli pádlování ve stoje).
Začátečníci by měli jednoznačně koupit nafukovací paddeboard. Jsou levnější a více univerzálnější. Nebo si ho stačí vypůjčit. Jen v Praze zájem o vyzkoušení alespoň jedné jízdy na paddleboardu vzrostl podle půjčovny raketově.
Nejoblíbenějším místem jsou Žluté lázně u Mánesa, dále pak surf přenést a pokračovat ke Kampě až na cíp Střeleckého ostrova. Pro zkušenější surfaře jsou potom ideální luxusní trasy z Prahy až například do Kralup nad Vltavou. Příští léto se počítá, že se surfaři na paddleboardech objeví i mezi tradičními českými vodáky na řekách po celé republice.
Luxusní paddleboardy vyšší kvality stojí od 14.000 Kč do 30.000 Kč. Levnější seženete od 8.000 Kč. Pokud má člověk chuť si paddleboarding jen tak zkusit, navštivte půjčovnu. Cena za 1 den se pohybuje kolem luxusních 500 Kč.