Pes je nejlepší přítel člověka. Zdá se, že tahle věta během koronaviru platila dvakrát tolik. Zájem o čtyřnohé miláčky totiž neustále roste a pořizují si ho stále mladší a mladší páry. Pandemie tomu výrazně přispěla. Lidé měli mnohem víc prostoru na to být doma a podle odborníka na trénink a výchovu psů Roberta Zlochy se přestali bát, že by na nového pejska neměli tolik času.
říká Robert Zlocha.
Za loňský rok bylo v hlavním městě zaevidováno 7 272 nových psů, dohromady jich podle aktuálních údajů žije 90 183, což je o více než čtyři tisíce než předchozí rok. S počtem 8 894 jasně dominuje Praha 4, následuje Praha 6 a Praha 10.
Je to způsobené i tím, že se stalo běžnější pořizovat si pejsky do bytu. Spousta lidí věřila, někteří ještě stále věří, že psi v bytě trpí. Podle Zlocha to však není pravda a mnohdy se jedná spíše o opak. Psům v rodinných domech se nevěnuje taková pozornost, jsou nuceni být celý den na zahradě a páníčkové jsou přesvědčení o tom, že je to přesně to, co jejich pejsci potřebují.
doplňuje Zlocha.
říká pětadvacetiletá Kristýna, která si s partnerem pořídila psa před půl rokem.
Každý, kdo uvažuje o koupi psa, by si měl v první řadě dát dohromady své časové možnosti. Dospělý pes totiž potřebuje procházku minimálně dvakrát denně na 20 až 30 minut. Ve štěněčím věku je potom náročnost o dost vyšší. Mazlíček potřebuje čas na výchovu a osvojení základních potřeb.
Možná to někteří rodiče neradi uslyší, ale se psem je to především na začátku dost podobné jako s dítětem. Vzdělávejte se. Kupte si knížky, přečtěte si články a určitě není od věci se před tím, než budete mít svého mazlíčka, podívat na cvičák, kde uvidíte všechno v akci.
radí Robert Zlocha.
Od 1. ledna 2020 vstoupila na základě novely veterinárního zákona v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Pokud kupujete psa z chovné stanice nebo z útulku, měli byste ho dostat už očipovaného. Koneckonců bez čipu vám psa nemůže veterinář očkovat proti vzteklině, což je také povinné. Číslo čipu psa majitelé nejčastěji zanášejí do Národního registru majitelů zvířat. Mikročip nemusejí mít pouze ti psi, kteří byli před 3. červencem 2011 označení čitelným tetováním. Novela zákona má sloužit k ochraně zvířat a v boji proti množírnám.
sdělil serveru idnes.cz zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný. Dříve platilo, že kontrola, která u psa nenalezla mikročip, může majiteli udělit pokutu až do výše 20 000 Kč. Od 15. 1. 2020 to však může být až 50 000 Kč.
radí trenér a vychovatel psů Robert Zlocha. Může dojít i na situaci, kdy váš pejsek začne plakat. V takové chvíli je dobré počkat a nechat ho zklidnit se. Hodně nápomocné mohou být hračky, které vašeho mazlíčka dokonale zaměstnají.
Někdo má rád malá plemena, někdo je nesnáší. A velmi často slyším názor, že malí psi jsou automaticky hloupí psi. Tak tomu ale rozhodně není! Malý pes se dokáže naučit to stejné, co velký, je ovšem potřeba věnovat mu čas. Menší plemeno všeobecně potřebuje spíše jiný přístup. Kde u velkých nebo hůře zvládnutelných plemen razíme metodu „pochvala nebo trest“, u plemen menších je naopak potřeba zdůrazňovat pozitiva správného provedení, cvik častěji opakovat a dodržovat vždy stejný postup při zadávání povelu.
doplňuje Zlocha.
Nejčastějším jménem mezi pražskými psy je Ben, kterých po městě běhá 2 052, následují Max a Bety.