Top hledané
Výsledky (0)
Prezidentský podcast Podhradí vzbuzuje kontroverze nejen osobou moderátora, ale svou samotnou podstatou.

Petr Pavel neodolal temnému pokušení prezidentské politiky. Je prezidentský podcast krokem vedle?

Radim Červenka
31. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Pavel

Prezidentská kancelář zveřejnila nový informační kanál v podobě podcastu produkovaného mediálním týmem prezidenta. Mezi novináři sklidil okamžitě vlnu kritiky, nejenže jeho moderátor figuroval v kauze pročínského lobbingu, ale také kvůli obavám z ignorace kritické žurnalistiky.

Na svěží vítr na Hradě se po odchodu týmu prezidenta Zemana těšili nejen podporovatelé samotného prezidenta, ale zásadní proměnu politické kultury sliboval i Petr Pavel při svém inauguračním projevu, o čemž jsme psali zde. Jen po několika dnech ve funkci v jednom palčivém místě navázal na nešvar české politické kultury.

Miloš Zeman byl proslulý svým doslova nenávistným vztahem k novinářům. Dával ho ostentativně najevo prostřednictvím nevybíravým vulgarit, jejichž cílem bylo dehonestovat novinářskou práci a zamlžit informační službu veřejnosti. Vrcholem byl v roce 2017 pokus Zemana zaujmout Vladimíra Putina bonmotem o potřebě likvidovat novináře, jelikož je jich příliš mnoho. Sám Putin, na kterého je mimochodem dnes vydán mezinárodní zatykač pro válečné zločiny, Zemana tehdy mírnil konstatováním, že až tak nutné to není. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

 

Podoba s Babišem je čistě náhodná?

V tomto ohledu je samozřejmě Petr Pavel oproti svému předchůdci jako den a noc. Ochotně poskytuje rozhovory nejrůznějším médiím od těch nejprestižnějších, až po internetové streamy. Liší se tak i od premiéra Petra Fialy (ODS). Předseda vlády dává rozhovory jen velmi sporadicky, byť příčinu můžeme hledat v extrémním vytížení nejvýznamnější exekutivní funkce v zemi.

Nový prezidentský podcast tak nenavazuje ani na nevyřčenou Pavlovu předvolební alianci s vládou (po volbách už se pouto mezi prezidentem a vládou očividně tenčí), ani na Zemanovský mediální vulgarismus, jako spíše na marketingové praktiky svého volebního konkurenta Andreje Babiše (ANO).

Předseda hnutí ANO začal svou politickou kariéru pochvalami a vstřícností vůči novinářům, např. prostřednictvím oceňování moderátora Václava Moravce v jeho pořadu. Navázal nákupem vlastních novin a pak zjistil, že nejlepší je představovat svou politiku prostřednictvím sóloprezentace na facebooku. Nedostatek kritických otázek a kontextu vyvažovaly jednostranné manipulace s fakty.

Prezidentský podcast Podhradí produkuje mediální tým prezidenta Pavla, čímž se od babišovského Čau lidi! neliší. Přestože má Petr Pavel k dispozici pestrou plejádu seriózních mediálních platforem, jejichž tvůrci ho vždy rádi uvítají jako svého hosta, vzniká ještě paralelní prezentace mimo obvyklé žurnalistické struktury. Nový prezident při tom rozhovory ani zdaleka neodmítá, očividně má dostatek sil novinářům na otázky odpovídat. Na druhou stranu i jeho vlastní platforma má moderátora.

"Původně se podcast "Podhradí" tvářil, že bude fungovat dle novinářských stadardů (vyrábí ho šéfredaktor média), ve skutečnosti ale jde o zakuklený PR produkt, kde si prezident může říkat, co chce. Prostě Čau lidi s otázkami,"

podivuje se nad podobností obou platforem také politický komentátor Petr Honzejk.

 

Za práci pro prezidenta se neplatí, za práci pro čínský režim ano

Rozhovoru s prezidentem se v podcastu ujal Michal Půr, který je profesionálním žurnalistou, ale prezidentský podcast dělá neprofesionálně, jinými slovy zadarmo. Alespoň podle vyjádření tiskové mluvčí pracuje Půr "pro bono". 

Dobrému renomé se však moderátor mezi profesionálními novináři netěší. Sám prohlašuje, že není nestranným novinářem, což nepatří mezi žurnalistické vysoké standardy. Své zaujatí také prezentoval tím, že za jeho texty o Číně stály finance Home Creditu podnikajícího v Číně a PR tamějšímu nedemokratickému režimu také měly sloužit. 

"Když jsem v roce 2019 rozkryl utajenou kampaň na vylepšení obrazu komunistické Číny v Česku, nenapadlo mě, že jednoho z aktérů si pro svůj pořad vybere prezident, který Čínu označuje za hrozbu,"

uvedl na sociálních sítích novinář Lukáš Valášek o pokoutních praktikách firmy již zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Kontroverzní moderátor tak zastiňuje samotný obsah prezidentského sdělení v platformě, což nepomáhá jeho transparenci. Průhlednosti nepomáhají ani otazníky ohledně potřeby této speciální mediální prezentace blízké populistické politice, vůči které se Pavel vymezoval.

 

Zdroje: Deník N, irozhhlas.cz, seznamzpravy.cz, Twitter.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze