Luxusní budova paláce Platýz pochází z roku 1350 a nechal ji postavit kníže Ferdinand Burgundský. Za svou existenci sloužil palác různým účelům včetně pohostinství pro formany a jejich koně.
K Platýzu se váže temná minulost. Ferdinand Burgundský právě zde nechal popravit syna správce za to, že s bohatou dívkou utekl z Čech. Pod záminkou korunovace ho pozval do Prahy. Když však mladík přijel, zjistil, že místo korunovace se bude konat jeho poprava. Ferdinand Burgundský na to však doplatil. Tvrdí se, že před očima stále viděl oči popraveného chlapce do té doby, než z toho zešílel.
Název tohoto luxusního paláce pochází z roku 1586, kdy ho koupil Jan Platejs, jenž působil jako tajný rada císaře Rudolfa II. Svou slávu však palác zažil za éry svých dalších majitelů, jimiž se stal rod Šternberků. Ti vlastnili Platýz od roku 1672 do roku 1797. Pro luxusní palác to byla slavná éra, kdy se zde konaly plesy, vznikla zde šermířská škola a prostory sloužily jako místo pro společenský život.
Za Ferdinanda Burgundského měl Platýz spíše podobu hradu. Šternberkové se postarali o barokní úpravy a dodnes používaný průchod, který spojuje Národní třídu a Uhelný trh. Další majitel, Jakub Wimmer, nechal barokně upravit suterén pro koně. V roce 1813 koupil palác rytíř František Daubek, který ho nechal přestavit na činžovní dům. Stal se tak největším a nejstarším domem tohoto typu v Praze a získal luxusní empírové průčelí.
Poté ho koupila pojišťovací banka Slavia a v roce 1938 - 1939 znovu přestavěla. Od té doby proběhly už jen dvě rekonstrukce paláce.
V současné době se v paláci nachází luxusní kavárna Café Platýz, navržená architektem Janem Vlčkem a v átriu paláce najdete Galerii Platýz, která sem byla umístěna v roce 2012. Objekt je chráněn jako kulturní památka České republiky.