Ke středečnímu poledni bylo v Česku už 64 lidí nakažených novým tipem koronaviru COVID-19. Lidé panikaří, roušky ani respirátory ani dezinfekce nejsou k dostání. Přitom podle primářky mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václavy Adámkové není důvod k panice. Lidstvo totiž ohrožují mnohem horší viry.
Aby totiž čísla byla objektivní, museli by být vyšetřeni všichni, což je nemožné. Z Itálie se vrátilo tisíce lidí.
říká lékařka.
K 1. březnu zemřelo v Česku padesát lidí na chřipku. Je to vysoké číslo, které není ventilováno, protože podle lékařky - co oči nevidí, srdce nebolí. Většina lidí si navíc myslí, že chřipka se prostě vyléčí téměř sama a v domácím prostředí narozdíl od koronaviru, kdy pacienti leží v nemocnicích. Podle Adámkové to není pravda, protože konkrétně u nás jsou nakažení povětšinou v domácí karanténě, zatímco ve VFN je mnoho pacietnů hospitalizováno na klinice anesteziologie a resuscitace právě s chřipkou a nejsou to staří a nemocní, ale naopak mladí a zdraví jedinci bez predisponujících faktorů.
Co je navíc ještě horší, podle lékařky, že lidé vůbec netuší, protože se o tom nemluví, o mnohem závažnějších multirezistentních bakterií na antibiotika, která se šíří v rámci cestování a na které lidé opravdu umírají.
„To považuji za mnohem větší medicínský problém,“
říká Adámková s tím, že během třiceti let tady bude mnoho bakterií a virů, které nebudou reagovat na žádná antibiotika.
shrnula.
Podle mikrobioložky je prostě podstatné mít před každým virem a bakterií zdravý respekt, je potřeba dbát na osobní hygienu, která je v prevenci nejdůležitější. Také zdůraznila, že by se lidé měli nechávat očkovat proti chřipce, v Česku je proočkovanost minimální, přitom vakcíny jsou dostupné.
Stejně jako ostatní odborníci věří, že s přicházejícím jarem odstoupí i koronavirus, protože tyto bakterie jsou náchylnější na teplé počasí.