Slavná dynastie Kennedyů se Američanům opět připomenula. Tentokrát prostřednictvím Roberta F. Kennedyho. Navzdory faktu, že známá rodina patřila vždy především k demokratickému táboru, rozhodl se tento právník nejdříve ucházet o post prezidenta jako nezávislý kandidát, aby nakonec podpořil republikána Donalda Trumpa. To ale není jediná kontroverze, s níž je spojován. Ještě větší pozdvižení vyvolává jeho kritika vakcín proti covidu-19 a jiné dezinformace.
Rodina Kennedyů se vryla do paměti zejména kvůli bývalému americkému prezidentovi. JFK, jak všichni víme, skončil neslavně, když byl v rámci své předvolební kampaně zastřelen v listopadu roku 1963 v texaském Dallasu. O mnoho lépe však neskončil ani otec právníka Roberta F. Kennedyho. Když oznámil v polovině března 1968 úmysl ucházet se o prezidentskou nominaci Demokratické strany, vystřelil na něho v hotelu Ambassador v Los Angeles palestinský přistěhovalec Sirhan Bishara Sirhan. A výsledkem bylo další úmrtí.
Když se o tom tehdy čtrnáctiletý Robert F. Kennedy dozvěděl, odletěl se starší sestrou Kathleen a bratrem Josephem do Los Angeles, kde se konal také pohřeb. Byl jedním z těch, kteří zde nesli otcovu rakev. Jak tvrdí někteří znalci historie rodiny, mohlo to mít na Robertovu budoucnost silný dopad. Ze dvou internátních škol byl kvůli užívání drog vyhozen. A i když poté vystudoval Harvard, nevyhnuly se mu kontroverze ani v následujícím období.
Nemusíte být psychoanalytik, abyste si je spojili s ultraskepticismem hraničícím s paranoiou, který dnes podbarvuje Kennedyho pohled na mnohé otázky,
popsal Roberta časopis Economist.
Nejdříve zahájil vystudovaný právník svojí kariéru jako asistent okresního prokurátora v New Yorku. Poté, co byl v roce 1984 odsouzen k dvouleté podmínce za držení heroinu, nastoupil do neziskových organizací, které se zaměřovaly na ochranu životního prostředí. Později založil vlastní environmentální skupinu Waterkeeper Alliance.
Od roku 2005 už ale Robert propaguje vědecky zdiskreditovaná tvrzení o souvislosti mezi očkováním a autismem. Jeho skupina Children´s Health Defense se proto také začala proti očkování otevřeně vymezovat. To byl již jen krůček k tomu, aby se po startu koronavirové pandemie přidal na stranu propagátorů dezinformací, jež měly zpochybňovat vše, co s její léčbou souvisí. Radil proto také, aby se lidé nechali raději nakazit, než aby byli očkováni. Před třemi roky mu proto také společnost Facebook část příspěvků na stejnojmenné síti vyřadila. Současně s tím mu zcela zrušila jeho instagramový účet.
Pojďme se podívat, na co se ve svém „svatém“ tažení Kennedy zaměřil:
Koronavirová pandemie není podle dezinformátorů pandemií. Podle nich Světová zdravotnická organizace tak celu záležitost pojmenovala ještě předtím, než se virová nákaza vůbec rozjela. Skutečnost je však taková, že organizace označila celou záležitost za pandemii již 12. března 2020.
Dalším tvrzením dezinformátorů z okolí Roberta F. Kennedyho je to, že koronavirus má v podstatě příznaky běžné chřipky. Podle odborníků je tomu ale jinak. Koronavirus je totiž více nakažlivý. U nakažených je zhruba 2,5krát vyšší riziko potřeby hospitalizace na jednotce intenzivní péče. Riziko úmrtí je 3 až 5krát vyšší.
Podle dezinformátorů se dá navíc pandemii zabránit. Stačí prý jen dodržovat co nejvíce hygienu a posilovat imunitní systém. Klíčovým sdělením je pak myšlenka, že koronavirus vznikl cíleně v laboratoři, aby existovala záminka pro omezování svobod, změnu současného ekonomického systému a větší útisk nás obyčejných občanů.
I proto nepřichází v úvahu, jak také Robert F. Kennedy říká, abychom se nechávali očkovat. Hlavním argumentem je to, že když se uzdravíme, tak vakcíny, které obsahují chemikálie, těžké kovy a řadu „vad“, ovlivní ve střednědobém až dlouhodobém horizontu stejně naše zdraví. My sami bychom ale měli mít právo o něm rozhodovat. Dezinformátoři si proto kladou následující řečnickou otázku:
Důvěřovali byste vakcíně, když byste věděli, že virus byl vytvořen k vyhlazení lidstva?
To vše samozřejmě vyvolává problémy i v samotné rodině Kennedyů. Robertovi názory řada z nich nesdílí.
Mám strýce Bobbyho ráda, obdivuji ho za mnohé, co udělal, zejména za jeho dlouholetý boj za čistější životní prostředí. Pokud se ale týká vakcín, nemá pravdu,
napsala pro The New York Times Kennedyho neteř Kerry Kennedyová Meltzerová. A ví, o čem mluví. Sama je totiž lékařkou. Pracuje v tamní presbyteriánské nemocnici.
Ve světle toho, co Robert F. Kennedy v posledních letech dělá, se už možná nezdá jeho podpora Donaldu Trumpovi tak nelogická, jak by se možná na první pohled zdálo. Stejně jako republikánský kandidát na budoucího prezidenta Spojených států vidí za spoustou událostí spiknutí. Za vraha svého otce ostatně nepovažuje palestinského přistěhovalce, který si odpykává doživotí ve vězení, ale naopak CIA, bezpečnostní službu vlastní země. Vedle toho byl až doposud velmi kritický rovněž k Joe Bidenovi, tedy osobnosti, jenž pochází z domovské Demokratické strany.
Zdroj: autorský text, ČTK, Economist, The New York Times