Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik u nás vychází za rok nových knih? Za rok vyjde v České republice přibližně 15 000 knižních titulů, což už je pořádné číslo. Pro představu, počet knih s vročením 2018 zaznamenaných k 1. 11. 2019 čítal neuvěřitelných 14 991 titulů a o rok později, k 1. 11. 2020, tento počet stoupl na ještě neuvěřitelnějších 15 285 knih. Nechme se překvapit, kolik nich bude v letech 2020 a 2021, kdy byli lidé zavřeni doma. Každý se mohl stát spisovatelem. Pandemií těžce postižení nakladatelé vydávali jen tituly, u nichž předpokládali návratnost investice.
Knihy jsou oblíbené napříč všemi generacemi. Jako děti jsme mnozí začínali s Broučky, Dětmi z Bullerbynu anebo, pamatujete ze školy na hodiny čtení a knihu Já Baryk? V Česku jsme ke knihám vedení odmalička a v průběhu věku se obliba literatury utužuje. Někdo si zamiluje detektivky, thrillery, další zase romantiku a historické romány. Ročně se vydává několik tisíců nových českých i překladových titulů napříč všemi žánry.
„Vloni jsme vydali asi 710 knih, původní plán ovšem byl vydat 850 knižních titulů, o rok dříve jsme jich vydali 830 a plánovali jsme další růst,“
říká Mgr. Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia Group, a.s. A to je poměrně vysoké procento v celkové produkci, jelikož ročně vyjde v české republice zhruba 15 000 titulů.
Dominance angličtiny
Ne všechny knihy jsou samozřejmě domácí produkce. Zajímavé je, že se z cizích jazyků překládá přibližně 40 % knih, z toho je 60 % z angličtiny. Výkazy o neperiodických publikacích za rok 2019 udávají, že se z cizích jazyků přeložilo 39 % všech zpracovaných titulů, a tak je poměr překladů vůči původní literatuře víceméně stále stabilní – oproti roku 2018 klesl pouze o necelé 1 procento.
Ceny online knih versus knih z kamenných prodejen
Dáváte přednost online nakupování? Anebo se raději vydáváte na nákupy do obchodních center a do tamních knihkupectví? Ať tak či tak, rozhodně by vás mohla zajímat průměrná cena knihy z roku 2019 z klasické prodejny a cena titulu na prodejně. Jak sami a určitě správně předpokládáte, průměrná cena knihy na internetu byla oproti knize z prodejny nižší. Průměrně jste knihu na internetu mohli pořídit za 263 Kč, kdežto v klasické prodejně jste si museli připlatit 12 Kč.
Knihy, nakladatelé i knihkupci ve spárech pandemie
Pandemie koronaviru zamávala všemi odvětvími napříč celou zemí. A samozřejmě se nevyhnula ani knižnímu trhu.
„Knižní trh byl postižen velmi silně. Už takto velmi podfinancovaný obor, kde na prodej příliš nevydělá ani knihkupec, ani nakladatel, dostal uzavřením knihkupectví v březnu 2020 ránu do vazu,“
poukazuje Mgr. Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia Group, a.s.
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Zobrazit nemovitost
K prodeji knih přes internet směřovaly síly mnoha nakladatelů.
„Máme vlastní, zaběhnutý a fungující e-shop, takže veškeré naše síly napínáme nyní tímto směrem – pro naše čtenáře zde připravujeme zajímavé akce, jako například nouzové knižní balíčky pro 5 věkových kategorií,“
konstatuje Markéta Hrnčířová z nakladatelství Meander.
Nakladatelé se snažili pandemii a protiepidemickým opatřením statečně čelit, a přestože se zvedl počet knih prodaných přes internet, ztráty se tím však nevykompenzovaly.
„Nakladatelé zredukovali počet knih, aby vydali jen ty, kde je šance na rychlejší návrat investice. Knihkupci museli platit náklady, ale neměli téměř žádné příjmy. To se opakovalo při dalším uzavření obchodů na podzim, a znovu letos po 4 měsíce. Takže teprve budeme zjišťovat, kolik knihkupectví se na trhu vůbec udrželo. Celkově se sice zvedl počet knih prodaných přes internet, ale to nevykompenzovalo ztráty způsobené tím, že čtenáři nemohli zajít do knihkupectví, a kromě svých oblíbených autorů najít i něco hezkého navíc,“
dále konstatuje Kočí.
„V rámci sociálních sítí propojujeme naše knihy s influencery a blogery, kteří je dokážou dostat přesně k naší cílové skupině. V dnešní době již neplatí, že se nakladatel soustředí pouze na vydávání knížek – ale musí být také obratný marketér. To je práce, kterou za vás žádná distribuce neudělá,“
dodává Markéta Hrnčířová z nakladatelství Meander.
Je libo pořádnou romantiku, anebo mrazivý thriller?
V poslední době čtenáři hledají romantické příběhy a nepohrdnou ani historickými romány. Koronaviru navzdory také často sáhnou po mrazivých thrillerech a zajímavých detektivkách.
„Více než dříve se čtou romantické příběhy, dále historické romány, hodně i detektivky a thrillery. Myslím, že lidé na konci knížky chtějí prožít katarzi, mít pocit, že přes všechny problémy je nakonec padouch dopaden a policejní inspektor, dnes daleko častěji inspektorka, vraha vypátrá a potrestá. Více se také čtou tzv. „feel good“ příběhy, takové útěšné čtení, kde se vyskytuje sympatický hlavní hrdina či hrdinka, a hlavně má kniha dobrý konec,“
říká Antonín Kočí a dodává:
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6
Zobrazit nemovitost
„Objevily se příběhy ze všech možných historických období, třeba za doby moru či války, a tam také čtenáři hledají útěchu ve stylu „když přežili lidé tehdy takové hrůzy, my to také musíme zvládnout“.
Příběhy z doby koronaviru
Pandemie koronaviru poskytla spisovatelům nejedno téma ke zpracování. Tisíc lidí bude vyprávět tisíc různých historek a je pravděpodobné, že se do budoucna budou objevovat příběhy odehrávající se za doby koronaviru. Ale už nyní v nakladatelstvích pociťují příval rukopisů.
„Myslím, že toto téma budou autoři zpracovávat až s odstupem. V knížkách je všechno otázka mnoha let. A tak zatím využíváme spíše toho, že spousta lidí z nedostatku jiných příležitostí sedla doma k počítači a začala psát. My teď máme daleko více z čeho vybírat. Myslím, že brzy přineseme na trh několik knih známých osobností, čtenáři se mají na co těšit,“
prozrazuje Antonín Kočí.
Prostor pro druhé, pro sebe i na knihy
Pandemie mnohým nabídla více prostoru pro sebe samé. Našly si ale během pandemie čas na čtení i oblíbené české spisovatelky?
„Ze začátku pandemie jsem podlehla závislosti na Netflixu, ale brzy jsem zjistila, že není dobré trávit večery u stejné obrazovky počítače, do které koukám i přes den při práci. Takže ano, brzy jsem se vrátila ke čtení,“
říká Barbora Šťastná, autorka románů Dobrá tak akorát, Hezčí svět a mnohých dalších.
„Určitě, ale nečetla jsem během pandemie víc než předtím, řekla bych, že ten roční počet přečtených knih bude podobný. Možná za to ale může fakt, že jsem si těsně před pandemií našla práci na plný úvazek a dodělávám školu, takže toho času zase není tolik, kolik bych si přála,“
prozrazuje Anna Musilová, autorka románů Tamařino souhvězdí a Černooká.
Tipy na knihy od spisovatelek
Když vezmeme v potaz, že v Česku ročně vychází okolo 15 000 nových titulů, může se zdát být nesmírně těžké natrefit právě na tu knihu, která by nám, jak se říká, padla do noty. Anna Musilová s Barborou Šťastnou se s námi proto podělily o své tipy na romány.
„Doporučila bych romány Kde zpívají raci a Holky odnikud. První zmíněný text je o poutu k přírodě, osamělosti a dobru v lidech, druhý se dotýká témat jako je feminismus, consent, znásilnění, je psaný přístupným jazykem pro cílovou skupinu, kterou je mládež, ale i starším může mnohé předat,“
radí spisovatelka Anna Musilová.
„Právě jsem dočetla román britské autorky Kate Atkinsonové Bůh v troskách. Odehrává se v rozpětí skoro osmdesáti let – hlavního hrdinu sledujeme jako mladého pilota bombardéru RAF za druhé světové války a jako stařečka v domově důchodců. A v čase mezi tím se rozplétá osud jeho rodiny. V té knize je všechno, co mám ráda – tragédie, poezie i suchý humor. Navazuje na autorčin román Život za životem, jehož hrdinkou je pro změnu pilotova sestra. Doporučuji obě tyhle knihy, i když se nejspíš nedají číst hned po sobě. Já jsem si mezi nimi dopřála asi roční pauzu,“
dělí se o svůj tip na román spisovatelka Barbora Šťastná.
Spisovatelky hlásí, nové romány na obzoru!
A jak nám závěrem obě autorky prozradily, obě momentálně pracují na svých dalších knihách!
„Pracuju na knize o Johaně, jedné z postav z mého posledního románu. Zatím jsem ale na začátku, pořádně se do toho vrhnu asi až po podzimních státnicích,“
prozrazuje závěrem spisovatelka Anna Musilová.
„Pracuji na románu, který má vyjít příští rok na jaře. Stejně jako moje předchozí kniha Hezčí svět propojuje minulost a současnost jedné rodiny, zachycuje příběh celkem tří generací,“
říká s úsměvem Barbora Šťastná.
Pevně věříme, že nejen minulé, ale i následující roky budou následovat ve vzestupné tendenci jak ve vydaných knihách, ale i v oblíbenosti literatury jako takové. Už nyní můžeme sledovat, že téměř každý rok vznikají nové knižní akce, kluby a realizují se různá setkání mezi čtenáři i mezi čtenáři a samotnými autory. Je nanejvýše patrné, že má Česká republika pevnou základnu milovníků literatury, která se rok od roku rozrůstá a nabývá na své síle.