Během pandemie u spousty z nás začaly vznikat nové návyky. Čas strávený doma byl a stále ještě je velmi dlouhý. Jednou z věcí, která nám ho především v minulém roce zkrátila, byly právě podcasty! Podle statistik si je Češi zamilovali a mnohdy je vyměnili i za poslech hudby. Čím jsou tak zajímavé? Na to vám odpovíme v našem článku, ve kterém jsme vybrali sedm podcastů z nejrůznějších sfér. Od sportu, erotických témat až po bourání mýtů, že váha neurčuje krásu.
Ještě poměrně nedávno tomu tak ale možná nebylo. Raketový boom zažily podcasty hlavně v minulém roce, kdy tento pojem znalo 94 % lidí ve věku od 15 do 39 let. V roce 2019 byl přitom podcasting v podvědomí pouhých 42 %. Audio vyprávění se stalo příjemnou zvukovou kulisou při běžných denních činnostech. Vlastně by se podcasty daly nazvat takovým naším “ideálním společníkem”.
Na rozdíl od videa nebo příspěvku na blogu podcast odstraňuje vizuální prvek. Díky tomu je mnohem jednodušší na vstřebávání informací.
Podle statistik Podcast Insights je Jižní Korea světovým lídrem v procentu lidí, kteří za leden 2021 poslechli podcast (58 %). Druzí v poslechovosti byli Španělé (40 %) a třetí Švédi (36 %). Jak si stojí Česká republika statistiky bohužel neuvádí.
A které doporučujeme my?
Terezie a Zuzana. Dvě spolužačky ze školy, ze kterých se stala nerozlučná dvojka a to i u mikrofonu. Pro někoho jejich téma může být velkým tabu, pro jiné naopak tématem, které patří do běžné konverzace. Jejich podcast má jeden hlavní motiv a tím je SEX, hodně sexu. Baví se o prvních zkušenostech, trapných momentech a o věcech, které by se ostatní neměli bát sdílet. Jak ony samy říkají “Vždyť to děláme všichni, ne?”
Vyhonit ďábla navíc získalo ocenění Podcast roku 2020 v kategorii autorský podcast.
uvádí Terézia Ferjančeková z Vyhonit ďábla.
Pokud se chcete vzdělávat, inspirovat a poslechnout si něco o vážnějších tématech jako je hodnota života nebo smysl práce, potom vás bude zajímat podcast Petra Ludwiga s názvem Deep Talks. Ve svém povídání s hosty probírá okruhy jako jsou politika, koronavirus nebo životní rovnováha. V posledním díle se například zabývá tématem kritického myšlení.
Formát takového podcastu se jen těžko definuje jednou větou. Má však jedno pravidlo a tím je, že se u jednoho stolu sejde Martin Klesnil a Patrik Fiala společně se zajímavým hostem. Jejich rozhovory bývají poněkud delší a to z jednoho prostého důvodu - v tématech jdou opravdu do hloubky a posluchač se tak může těšit na informace, které hosté běžně nesdílí.
Pánské duo získalo za podcast U kulatého stolu v loňském roce ocenění Zlaté lupy.
První díl vyšel teprve letos v lednu, podle nás by ale neměl být opomíjený.
říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová, která chce přiblížit jaké jsou představy “ideální krásy” a že většina z nich je úplně špatně! Jak to zvládají dívky, které nemají míry 90-60-90? Na to se snaží přijít Ahmedová ve svém podcastu.
Teď zase trošku z jiného soudky. Bojové sporty jsou v posledních letech na vrcholu popularity, MMA jakbysmet. A právě tento podcast zavede posluchače na domácí i světovou MMA scénu, hodnotí aktuální zápasy a jednoduše přináší všechny potřebné informace.
A na řadu se dostává vaření a milované jídlo! Podcast Českého rozhlasu probírá gastro scénu doslova na dřeň! Ryby, domácí chleba, burgery nebo zdravá strava Prostor dostávají úplně všechny kategorie.
Každý díl je doprovázen jiným hostem, který se přímo na obor specializuje. Tak šup šup do kuchyně!
Na velikána z veřejnoprávních médií nemůžeme zapomenout! A tím je rozhodně Vinohradká 12. Pokud zrovna nestíháte a nemáte tolik času na čtení nejnovějších událostí, tak si pusťte tento zpravodajský podcast. Vysvětluje aktuální témata v Česku i ve světě. Obvykle mívá kolem 20 minut, ve kterých shrne stručně vše podstatné.
Tak jaký bude váš šálek kávy? Už jste některý z nich slyšeli?