O tom, že se u nás staví málo a pomalu, slýcháváme často. Jedním z důsledků je nedostatek cenově atraktivních nových bytů, jež se dostanou na trh. Světlem na konci pomyslného tunelu, který má tento problém vyřešit, je novela stavebního zákona. Od kdy se začne stavět více a třeba i lépe než doposud?
V březnu schválil český parlament novelu stavebního zákona. Zajímavé na tom není jen to, že se tak stalo po několika letech úmorných příprav a diskusí, ale navíc fakt, že byla norma odsouhlasena téměř jednomyslně. Proti ní se totiž žádný z poslanců, který byl v té době v sále, nepostavil. Své „pro“ deklarovalo hned 161 poslanců.
Nebývalá shoda napříč politickým spektrem nahrává optimistickým hlasům, které hovoří o tom, že novela stavebního zákona výstavbu opravdu také urychlí a zjednoduší. Důvodem, proč se tento argument objevuje, je slib podání pouze jedné žádosti a čekání pouze na jedno razítko, které by tak celý proces žádosti o stavební povolení podstatně zjednodušil. A to již od příštího roku!
Tak úplně pravda to ale ve skutečnosti není. Součástí změn je totiž nutnost schválení Jednotného environmentálního stanoviska. Co to znamená? Uvedený „štempl“ má nahradit veškerá povolení z oblasti životního prostředí, která dnes stavebník potřebuje. Stanovisko v sobě zahrne, jak tvrdí ministerstvo životního prostředí, správní akty obsažené v devíti různých zákonech z oblasti ochrany životního prostředí. Příslušným orgánem, který bude stanovisko vydávat, bude krajský úřad a obecní úřad obce s rozšířenou působností. V některých výjimečných případech, jako jsou například stavby jaderných elektráren, dálnic nebo celostátních železnic, to pak bude přímo ministerstvo životního prostředí.
Před stavebníky bude vedle toho stát ještě další překážka, která byla v minulosti různými zájmovými skupinami zneužívána - stavebního řízení se bude moci účastnit opět v podstatě každý, kdo o to projeví zájem.
vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík.
Nedořešené pak navíc zůstává územní plánování, jak upozorňuje iniciativa Platforma pro zdravý stavební zákon, která sdružuje profesní asociace stavebníků, investorů, architektů a zástupce velkých měst.
řekl LP-Life Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Novela stavebního zákona zároveň ruší plánovaný vznik Nejvyššího stavebního úřadu a zachovává nynějších 694 stavebních úřadů v obcích, které byly někdy kritizovány za podjatost.
Někteří odborníci na stavebnictví a development jsou přesto celkem spokojeni, jak potvrzují reakce zástupců podnikatelů.
komentovala výsledek za Hospodářskou komoru Hana Landová.
Jedním dechem ale upozorňují, že dalším krokem k nápravě bude zdigitalizování celého procesu přípravy projektů. Bez toho to stejně nepůjde.
uvedl pro Českou tiskovou kancelář viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Schválením novely stavebního zákona přitom rozhodně nic nekončí. Další výzvou je aktuálně také plnění klimatických cílů. Stavby budou muset do budoucnosti splňovat přísnější emisní normy nebo využívat obnovitelné zdroje energie. Problémem je rovněž nedostatek stavebního materiálu, především štěrkopísků a stavebního kamene. Do deseti let má podle České geologické služby skončit 60 procent kamenolomů a pískoven a očekávaná náhrada nově otevřenými ložisky je téměř nulová. Materiál by se pak musel nejspíše dovážet ze zahraničí.
Čas ukáže, jak moc novela stavebního zákona domácímu stavebnictví opravdu pomůže a jak jej – navzdory některým neduhům – nakonec rozhýbá. Jak ukazují nejnovější data z prvního letošního čtvrtletí, tak minimálně trh s novými byty v Praze již mírně ožil, když prodeje mezikvartálně vzrostly o téměř pětinu. Třeba se nakonec stavbám opravdu již blýská na lepší časy.
Zdroje: ČTK, Hospodářská komora ČR, IPR, Asociace developerů, vlastní dotazování