Philip Roth získal dvakrát Národní knižní cenu i Cenu amerických knižních kritiků. V roce 1998 získal dokonce cenu Pulitzerovu. V roce 2012 napsal svou poslední knihu – Nemesis.
Někteří jeho knihy považovali za sexistické, mnohé ženy dokonce za nechutné. Žádnou feministku by pravděpodobně neokouzlil. Pravda, Philip Roth si moc nebral servítky. Právě proto ale byl pro mnohé tolik hodnotným a oblíbeným spisovatelem. Žádné tabuizované téma mu nebylo cizí. Nebál se témat jako je smrt, sex, židovství. Často byl obviňován z šíření pornografie a odsuzován za své antisemitské názory.
Knihy tohoto výrazného amerického spisovatele stojí na pomezí autobiografie a fikce. Pocházel z rodiny přistěhovaleckých Židů, ale sám se narodil v Americe a vyrůstal jako Američan. Otázkou začlenění Židů do americké společnosti se ve svých knihách často někdy přímo, jindy nepřímo, dotýkal.
Pokud jste žádnou jeho knihu doposud nečetli, vezměte do rukou Portnoyův komplex z roku 1969. Právě tato kniha mu vynesla největší slávu a obdiv, před kterým utekl do tehdejšího Československa. Často trávil svůj čas v Praze a odkaz na naše hlavní město nebo naši zemi můžete v jeho knihách pozorovat. Právě v Praze také vznikla jeho novela z roku 1985 nazvaná Pražské orgie. Jak doopravdy Roth trávil večery a noci v Praze, si můžeme jen představovat, ale pouze s kamarády spisovateli to vždycky asi nebylo.
Philip Roth zemřel v 85 letech. Už v roce 2012 se stáhl z veřejného života a prohlásil, že další knihu psát nebude. Jeho poslední knihou je tak dílo nazvané Nemesis.